A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year Pet Friendly Destinations – Top 10 International Picks For a Vacation With Your Pet

You are searching about A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year, today we will share with you article about A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year is useful to you.

Pet Friendly Destinations – Top 10 International Picks For a Vacation With Your Pet

Mendoni të udhëtoni me kafshën tuaj ndërkombëtare? Këtu janë TOP dhjetë destinacionet ndërkombëtare për të udhëtuar me kafshën tuaj shtëpiake dhe informacione që do ta bëjnë hyrjen në këto vende të lehtë dhe pa karantinë.

Ne po përfshijmë gjithashtu informacione që do t’ju ndihmojnë të kaloni me lehtësi emigracionin nëse jeni duke vizituar një vend tjetër. Mbani në mend se ky informacion mund të ndryshojë. Gjithmonë mund t’i dërgoni një email Pet Travel duke pyetur për kërkesat më të fundit për udhëtimin në një destinacion ndërkombëtar me kafshën tuaj shtëpiake.

Industria e udhëtimeve e di se kafshët shtëpiake nënkuptojnë fitime. Linjat ajrore gjithashtu duan biznesin tuaj, deri në 95% e linjave ajrore në botë tani do të transportojnë kafshën tuaj. Nëse qeni ose macja juaj është mjaft e vogël, mund ta merrni edhe në kabinë me vete në shumë linja ajrore.

Qytetet e mëdha të Evropës janë të gjitha shumë miqësore me kafshët shtëpiake. Këtu janë katër vende dhe qytete që meritojnë të jenë në listën e dhjetë të parëve.

Belgjika, Franca, Zvicra dhe Italia janë katër nga vendet më miqësore me kafshët shtëpiake që kemi vizituar. Udhëtimi me kafshën tuaj shtëpiake në Evropë është i lehtë pasi nuk ka më kufij, kështu që mund të udhëtoni lirshëm. Distancat janë të vogla midis qyteteve dhe madje edhe midis vendeve. Lëvizja është e lehtë pasi pothuajse të gjithë trenat, autobusët dhe tragetet evropiane pranojnë kafshë shtëpiake në bord.

PARIS është lehtësisht qyteti më miqësor për kafshët shtëpiake që kemi vizituar në Evropë. Ju mund të darkoni në ndonjë nga mijëra kafenetë në trotuar në Paris dhe do të shihni kafshë shtëpiake të ulur pranë zotërinjve të tyre ose nën tavolina në pothuajse të gjitha. Për më tepër, në qytetin e dritave, kafshët shtëpiake të sjellura mirë mund të darkojnë brenda restorantit me pronarët e tyre.

Në mëngjesin e së dielës do të shihni burra dhe gra të veshur mirë duke ecur me kafshët e tyre shtëpiake shumë të rregulluara me zinxhir për një shëtitje të së dielës dhe duke u nisur për në parkun aty pranë.

Vizitoni lagjen Montmartre ku artistët kanë vendosur këmbalecët e tyre në trotuar. Për disa franga një artist do të krijojë një pikturë origjinale të kafshës suaj të preferuar.

Emigracioni në Francë: Për të marrë kafshën tuaj në Francë nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja ose Meksika, ju nevojiten vetëm tre gjëra. Kafsha juaj duhet të jetë mikroçip me një mikroçip ISO 15 shifra, të jetë e vaksinuar për tërbimin dhe të ketë formularin e BE-së të një certifikate shëndetësore veterinare për Francën. Oficeri i imigracionit thjesht do t’ju kalojë.

LIQENI LUCERNE në Zvicër është e njohur për bukurinë e saj dhe cilësinë e skijimit të saj. Merrni me qira një shtëpi për ju dhe kafshën tuaj pranë ashensorëve dhe do të keni një pushim të mrekullueshëm për ski. Pikërisht poshtë rrugës do të ketë një kafene në trotuar me një kafshë shtëpiake nën pothuajse çdo tavolinë. Nëse kafsha juaj nuk ka një shtresë të trashë, do të dëshironi ta blini atë një pallto të bukur të ngrohtë për t’u veshur.

Gjatë vizitës në Zvicër do të dëshironi të shihni kryeqytetin e famshëm bankar të Cyrihut. Por Cyrihu është i famshëm për më shumë sesa për bankat, ai është shtëpia e shumë prej prodhuesve të famshëm të orëve dhe çokollatave.

Zvicra është një nga ato vende ku kafshët shtëpiake janë vetëm një pjesë e jetës së përditshme. Për shkak të vendndodhjes së saj, është vetëm një makinë e shkurtër me një makinë me qira ose me tren për në Francë ose Itali.

Imigrimi në Zvicër: Për të marrë kafshën tuaj në Zvicër nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja ose Meksika, ju nevojiten vetëm tre gjëra. Kafsha juaj duhet të jetë mikroçip me një mikroçip ISO 15 shifra, të jetë e vaksinuar për tërbimin dhe të ketë formularin e BE-së të një certifikate shëndetësore veterinare për Zvicrën. Oficeri i imigracionit thjesht do t’ju kalojë.

BRUKSEL është gjithashtu në listën tonë të dhjetë destinacioneve kryesore. Edhe pse kafsha juaj mund të mos jetë e mirëpritur në muze, ajo do të jetë e mirëpritur pothuajse kudo tjetër. Ky është një qytet në këmbë, dhe nëse do të qëndronit për një muaj, nuk do t’ju mbaronin kurrë vende të ndryshme për të vizituar me kafshën tuaj. Ka parqe madhështore kudo, bëni një shëtitje nëpër tregjet e famshme antike të pleshtave ose shëtisni në të kaluarën e Belgjikës në Parkun Cinquantenaire.

A keni hipur ndonjëherë në një Segway? Ato duken si një dërrasë skate me përmasa të mëdha me një dorezë dhe një motor elektrik. Brukseli është i famshëm për disponueshmërinë e këtyre pajisjeve të vogla që do t’ju shoqërojnë nëpër qytet me një shpejtësi të përshtatshme që kafsha juaj të vrapojë së bashku.

Brukseli është gjithashtu i njohur për jetën e tij ekzotike të natës, por do t’ju duhet të punësoni një kujdestare për kafshët shtëpiake pasi kafshët shtëpiake nuk lejohen në klubet e natës.

Emigracioni në Belgjikë: Për të marrë kafshën tuaj në Belgjikë nga Meksika ju nevojiten vetëm tre gjëra. Kafsha juaj duhet të jetë mikroçip me një mikroçip ISO 15 shifra, të jetë e vaksinuar për tërbimin dhe të ketë formularin e BE-së të një certifikate shëndetësore veterinare për Belgjikën. Oficeri i imigracionit thjesht do t’ju kalojë.

MADRID është një nga qytetet më të vjetra të Evropës dhe i denjë për t’u renditur në dhjetë vendet tona më të mira për t’u vizituar për kafshët shtëpiake. Ky është një qytet me sheshe me shatërvanë dhe statuja kudo. Spanjollët i duan kafshët e tyre shtëpiake dhe do t’i duan edhe tuajat nëse sillen mirë dhe miqësore.

Merrni kafshën tuaj në një shëtitje në Plaza Mayor, e ashtuquajtura “qendra aristokratike” e Madridit, shtëpia e Pallatit Mbretëror mahnitës, një monument i shekullit të 17-të që ndërthur stilin barok dhe klasik. Pranë pallatit mund të gjeni Plaza de Oriente (shesh), Teatrin e Operas dhe Katedralen moderne Almudena, e shenjtëruar në vitin 1993 nga Papa Gjon Pali II.

Një tjetër mundësi gjatë vizitës në Spanjë është Costa del Sol e bukur me plazhe të bukura me rërë të bardhë që vrapojnë aq larg sa mund të shohë syri. Dhe po, kafsha juaj do të jetë e mirëpritur në shumicën e plazheve të zonës, kështu që nëse keni një qen uji, ata do të kenë mundësinë të shijojnë ujërat e ngrohta të Mesdheut.

Imigrimi në Spanjë: Për të marrë kafshën tuaj në Spanjë nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja ose Meksika, ju nevojiten vetëm tre gjëra. Kafsha juaj duhet të jetë mikroçip me një mikroçip ISO 15 shifra, të jetë e vaksinuar për tërbimin dhe të ketë formularin e BE-së të një certifikate shëndetësore veterinare për Spanjën. Oficeri i imigracionit thjesht do t’ju kalojë.

Hotelet në Evropë kanë shumë më tepër gjasa ta bëjnë kafshën tuaj të mirëpritur pasi është një praktikë kaq e zakonshme të marrësh me vete përkëdhelitë me vete gjatë pushimeve. Ose, mund të rezervoni një shtëpi ose apartament të bukur, të cilat janë lehtësisht të disponueshme nëse qëndroni për një javë ose më gjatë.

PLAYA DEL CARMEN në Meksikë është një destinacion i mrekullueshëm për të dashuruarit e ujërave të shkëlqyera blu dhe rërës së bardhë.

Shih Tzu im i vogël i quajtur Ruggles dhe unë jetuam atje për një kohë, dhe praktikisht nuk kishte asnjë vend ku ai nuk ishte i mirëpritur. Nëse keni nevojë për stërvitje, ekziston një palestër e vogël pjesërisht në natyrë ku Ruggles do të shtrihej në hije dhe do të më priste. Poshtë në plazh ishin dhjetëra restorante të vogla në oborr ku unë dhe Ruggles ndanim drekën.

Në të paktën një rast, morëm autobusin luksoz ndërqytetar nga Playa Del Carmen për në Kankun. Ruggles zunë vendin pranë meje. Nuk jam i sigurt nëse ishte e ligjshme, por askush nuk tha asnjë fjalë për të.

Aty pranë janë Tempujt Maja të Chichen-Itza. Nuk besoj se kafshët shtëpiake lejohen brenda ambjenteve.

Brenda dy ose tre kilometrave ndodhen disa shpella me pellgje nëntokësore me ujë. Unë pashë disa kafshë shtëpiake gjatë vizitës sime në këto shpella.

KOSTA RIKA është një destinacion popullor për pronarët e kafshëve shtëpiake që udhëtojnë. Kalimi i doganës me kafshën tuaj është pak më shumë se një tundje e dorës. Nëse jeni duke kërkuar për lojëra fati emocionuese dhe jetë nate, atëherë San Jose është vendi për ju. Në qytet ka shumë hotele miqësore për kafshët shtëpiake.

Shumica e njerëzve që vizitojnë Kosta Rikën nisen për në zonat rurale ku pemët e larta, zogjtë e bukur dhe ujëvarat e mrekullueshme janë në çdo cep. Sigurisht, mos harroni pyllin e shiut ku fluturat blu të shkëlqyera fluturojnë për bimësinë e harlisur. Akomodimet në këto zona janë më pak elegante, por do të gjeni disa që do t’ju mirëpresin ju dhe kafshën tuaj.

Emigracioni:

Për të hyrë në Kosta Rika miqësore me kafshët shtëpiake, do t’ju duhet një certifikatë e shëndetit të mirë që tregon se kafsha juaj është e lirë nga sëmundjet dhe është vaksinuar siç duhet. Qentë duhet të vaksinohen për tërbimin, sëmundjen, hepatitin, lestospirozën dhe parovirusin, dhe macet duhet të vaksinohen për tërbimin.

Duke përmbyllur dhjetë destinacionet tona të preferuara miqësore për kafshët shtëpiake, ne udhëtojmë për në Shtetet e Bashkuara. Mund ta sillni kafshën tuaj në SHBA vetëm me një çertifikatë shëndetësore që deklaron se është e shëndetshme dhe se është vaksinuar për tërbimin.

KEY WEST është ndoshta qyteti më miqësor për kafshët shtëpiake në Shtetet e Bashkuara. Ky qytet i vogël mund të quhet vetëm “i qetë”, ku jeta shkon më ngadalë. Kafsha juaj do të jetë e mirëpritur pothuajse në çdo hotel, fjetje me mëngjes dhe motel në qytet. Çdo restorant ka një zonë ngrënieje në natyrë ku kafsha juaj do të jetë e mirëpritur dhe disa restorante madje lejojnë kafshë shtëpiake të vogla të sjellura brenda.

E vizitova qytetin disa vite më parë dhe ndërsa Ruggles dhe unë ishim jashtë për një shëtitje, ndalova para një restoranti disi elegant. Unë po studioja menunë dhe maitre de doli për të folur me mua. E pyeta nëse Ruggles do të ishte i mirëpritur dhe përgjigja e tij ishte: i pëlqen viçi apo pula?

MOLLJA E MADHE – NJU JORK meriton një vend në listën tonë. Duket se të gjithë që jetojnë në këtë qytet plot gjallëri kanë një kafshë shtëpiake. Janë kaq shumë sa që shëtitësit e kafshëve do të kenë secili nga gjashtë ose tetë në të njëjtën kohë me zinxhirë për shëtitjen e tyre në mëngjes. E diela në Central Park është parajsa e bubit. Kafsha juaj do të takojë dhe përshëndesë njëqind kafshë të tjera gjatë shëtitjes tuaj. Më pas mund të ndaloni në një nga kafenetë e jashtme për “coffee and a roll”.

Ky është gjithashtu qyteti për hotelin elegant dhe askund kafshët shtëpiake nuk janë më të mirëpritura sesa në një hotel elegant. Sa më i lartë të jetë çmimi i dhomës, aq më i mirëpritur kafsha. Megjithatë, ka një gamë të gjerë vendesh ku kafsha juaj do të jetë e mirëpritur. Pet Travel liston mbi njëqind hotele që mirëpresin kafshët shtëpiake.

Disa vite më parë Ruggles dhe unë qëndruam në një nga hotelet më të bukur në Central Park. Vonë pasdite zbrita në bar për një koktej dhe mora Ruggles me vete. Ne ishim ulur në lokal kur menaxheri hyri. Ai i dha Ruggles një përkëdhelje dhe tha: “Më mirë do të kisha një kafshë shtëpiake të sjellshme në hotelin tim sesa një fëmijë të vogël që nuk sillet mirë.” Ky hotel, si shumë të tjerë , dërgoi një zile në dhomën time çdo mëngjes për të marrë Ruggles për një shëtitje.

Disa nga hotelet në Nju Jork kanë edhe menu shërbimi në dhomë për kafshët shtëpiake!

ASHEVILLE, Karolina e Veriut meriton një vend në listën e dhjetë të parëve. Më shumë se 50% e akomodimeve në Asheville pranojnë kafshë shtëpiake që vërtetojnë pretendimin e saj si një nga qytetet më miqësore me kafshët shtëpiake në Amerikë. Për pronarin e kafshës shtëpiake që e pëlqen golfin, kjo është një zgjedhje e mirë.

Gjatë verës, Asheville përmban një numër koncertesh në natyrë, panaire në rrugë dhe festivale ku kafsha juaj do të jetë e mirëpritur.

SAN DIEGO është vetëm një distancë e shkurtër nga kufiri ynë. Ky qytet metropolitan në oqean nuk ka një, por dy “plazhe për qeni”. Ka qindra akomodime miqësore për kafshët shtëpiake në qytet dhe në zonat përreth. Në një vizitë të fundit me kafshën time të re, gjithashtu një Shih Tzu, emri i të cilit është Bear; ne qëndruam në hotelin Sophia, i cili nuk mund të ishte më miqësor me kafshët shtëpiake. Të rejat që drejtonin tavolinën e pritjes ndalonin gjithmonë për të biseduar me Bear-in dhe madje i ofruan fëmijës.

Çdo ditë shkonim në një nga dhjetëra kafenetë në natyrë për drekë ose darkë. Thuajse gjëja e parë që do të bënin ishte t’i sillnin Bear një tas me ujë.

TË JESH NJË PRONAR I KAFSHËRISË TË MIRËSISHME UDHËTUESE

Gama e akomodimeve dhe opsioneve të udhëtimit në dispozicion të pronarit të kafshës shtëpiake në udhëtim vazhdon të zgjerohet sepse këto biznese e njohin vlerën e biznesit tuaj. Megjithatë, ju keni përgjegjësinë të jeni një pronar i sjellshëm dhe i kujdesshëm i kafshëve shtëpiake. Mos lejoni që kafsha juaj të jetë e bezdisshme duke e lënë të bredh lirshëm ose duke leh. Dhe, rregulli numër një, sigurohuni që ta merrni pas kafshës suaj.

Vizitimi i këtyre qyteteve miqësore me kafshët shtëpiake do të bëjë një pushim që nuk do t’i harroni kurrë. Sigurohuni dhe rezervoni biletat tuaja të linjës ajrore herët nëse jeni duke udhëtuar me avion. Shumica e linjave ajrore kanë një kufi për numrin e kafshëve shtëpiake për fluturim. Për më tepër, telefononi ose dërgoni email në hotelin e përshtatshëm për kafshët shtëpiake ku po qëndroni për të konfirmuar politikat e tyre për kafshët shtëpiake, kështu që nuk do të ketë surpriza në check-in. Na dërgoni me email në info@PetTravel.com për çdo pyetje. Ne nuk ju urojmë gjë tjetër veçse udhëtime të lumtura.

Video about A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year

You can see more content about A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year on our youtube channel: Click Here

Question about A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year

If you have any questions about A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year was compiled by me and my team from many sources. If you find the article A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5627
Views: 87806738

Search keywords A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year

A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year
way A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year
tutorial A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year
A Stroll Through The Worlds Of Animals And Men Year free
#Pet #Friendly #Destinations #Top #International #Picks #Vacation #Pet

Source: https://ezinearticles.com/?Pet-Friendly-Destinations—Top-10-International-Picks-For-a-Vacation-With-Your-Pet&id=2611043