A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal Survival And Success Tips From Mexico’s Copper Canyon – How To Tell The Time With Your Hand

You are searching about A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal, today we will share with you article about A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal is useful to you.

Survival And Success Tips From Mexico’s Copper Canyon – How To Tell The Time With Your Hand

Bear Grylls ka luajtur kohët e fundit në një seri tërheqëse të programeve televizive të mbijetesës. Ai e prezantoi aventurën e tij meksikane si më poshtë:

“Unë jam Bear Grylls. Sfida ime është të mbijetoj një nga sistemet më të mëdha të kanioneve në botë – Copper Canyon, Meksikë. Është një Mekë për alpinistët dhe alpinistët, por qindra humbasin çdo vit. Unë do t’ju tregoj aftësitë e nevojshme për të mbijetoni atje”.

Vëllai im cinik i hapit ka dëgjuar komentet e mia entuziaste për aftësitë e mbijetesës së Bear. I tregova se si Bear përdori alga deti për të zier disa peshk në avull. Kjo tërhoqi vëmendjen e tij pasi ai është, vetë, një avullore me përvojë të peshkut.

Ai më vonë pyeti: “Pse Bear Grylls e gatuan ushqimin e tij me avull?”

Përgjigjen e ka dhënë vetë: “Sepse nuk i duron dot skarat!”

Është e qartë se doktoratura e tij nuk ka shkuar kot! Në fakt, Bear shpesh e ha ushqimin e tij të papërpunuar në situata të mbijetesës.

Kthehu te Bear Grylls në Meksikë. Ai po qëndron i gjatë në pajisjen e uljes së helikopterit ndërsa përgatitet të prekë.

“Po hyj në Kanionin e Bakrit të Meksikës, 300 milje në jug të kufirit të SHBA-së – qindra kanione të thellë të përdredhur kalojnë nëpër këtë shkretëtirë të madhe.

“Është katër herë më i madh dhe një mijë këmbë më i thellë se Grand Canyon. Ky vend është i egër. Peizazhi ka mbetur i paprekur për shekuj. Kjo është arsyeja pse ai po bëhet shpejt një nga pikat e nxehta të ecjes në Meksikë.

“Vitin e kaluar, gjysmë milioni njerëz vizituan kanionin e bakrit. Pjesë të kanionit janë aq të largëta sa janë ende të paharta. Pa një udhëzues, humbja është pothuajse e garantuar.

“Unë do ta vendos veten në pozicionin e një turisti të humbur për t’ju treguar se si të mbijetoni në një vend si ky. Ka pak shenja jete këtu poshtë duke e bërë urinë dhe dehidratimin një kërcënim të madh për këdo që është bllokuar.”

Ai u rrëzua në majë të një shkëmbi mbi nëntë mijë këmbë e gjysmë lart:

“Gjithçka që kam me vete është një shishe uji, një strall dhe një thikë. Një grup filmimi mund të më ndjekë. Ndjehet si maja e botës. Është thjesht që të merr frymën. Është e madhe. Më bën të ndihem goxha e vogël këtu Përpjekja për të kaluar rrugën time përmes këtij peizazhi është një sfidë masive.

“Unë mund të shoh më shumë se 25 milje dhe nuk ka asnjë shenjë të aktivitetit njerëzor. Unë kam një plan, por më parë duhet të marr qëndrimin tim”.

Ariu e kuptoi se faqet e shkëmbinjve me bimësi shtesë duhet të jenë të kthyera nga veriu, ku do të merrnin më pak diell, por më shumë lagështi. Ai tani mund të lëvizte drejt perëndimit me besim.

Ai ishte nisur në një udhëtim të rrezikshëm drejt hekurudhës Chihuahua al Pacifico, e njohur si El Chepe. Ajo shkon për 400 milje përmes Kanionit të Bakrit nga veriu në jug.

Gjurmët kalojnë mbi 37 ura dhe nëpër 86 tunele. Hekurudha mori gati 100 vjet për t’u ndërtuar dhe përfundoi në vitin 1961. Është një atraksion i madh turistik dhe përdoret çdo ditë për transport. Ariu vazhdoi në perëndim drejt El Chepe:

“Tani është 24 gradë, por në këtë lartësi do të bëhet në mënyrë dramatike më e ftohtë gjatë natës. Më duhet të zbres shpejt. Temperaturat do të bien në minus dhjetë gradë në krye, por në fund do të jetë 20 gradë më e ngrohtë.”

Por kjo është më shumë se një milje vertikale poshtë dhe do të duheshin orë për të arritur edhe nëse Bear mund të gjente një rrugë poshtë. Ai eci në mënyrë të rrezikshme pranë skajit të faqeve të shkëmbit, në mënyrë që të mund të dallonte një rrugë të mundshme poshtë.

“Të gjesh një rrugë duket thjesht e pamundur. Unë jam duke kërkuar, siç e quajnë alpinistët, një vijë dobësie ku shkëmbinjtë janë gërryer. Këto shpesh të japin një rrugë poshtë.”

Ai gjeti disa mut të kojotës që nuk i hëngri, por që sugjeronte se duhet të kishte një rrugë poshtë pasi kojotat nuk mund të mbijetonin gjatë gjithë kohës.

Bear përfundimisht gjeti një rrugë të mundshme që ia vlente rreziku për t’u ngjitur poshtë. Zbritja është gjithmonë më e rrezikshme sepse ju duhet të përkuleni për të gjetur mbajtjen e këmbës suaj:

“Çelësi është të kesh një rrugë shpëtimi përsëri nëse nuk mund të zbresësh më tej.”

Më tej, dalja u bë më ekstreme dhe ishte më e vështirë të shihej se ku po shkonte. Në një moment Bear komentoi:

“Unë jam mbërthyer në një parvaz dhe ka një rënie prej pesëdhjetë këmbësh përpara meje dhe nuk ka rrugëdalje. E vetmja mundësi është të ngjitem përsëri dhe të përballem me një natë të ftohtë në majë.”

Megjithatë, ai vuri re një rrugë tjetër poshtë në të djathtë të tij, nëse mund të hidhej nëpër një gropë të pjerrët 8 metra të gjerë. Ai kreu kërcimin dhe gjeti disa terrene të menaxhueshme në rreth 7000 këmbë.

Temperatura u rrit dy gradë për çdo mijë këmbë që ai lëvizte poshtë. Por ai duhej të gjente strehë dhe të dinte se sa kohë i kishte mbetur për ta gjetur atë.

Ai e përdori dorën e tij si orë duke e shtrirë krahun e djathtë drejt diellit në gjatësi të plotë. Përkuli dorën e djathtë në të majtë me pëllëmbën e tij drejt diellit. Ai mati katër gishta nga skaji i poshtëm i diellit drejt horizontit.

Më pas, atij iu desh të lëvizte dorën e tij një tjetër gjerësi duarsh poshtë dhe të maste katër gishta të tjerë për të arritur në horizont, pra tetë gishta gjithsej.

Çdo gisht qëndroi për pesëmbëdhjetë minuta, kështu që ai kishte rreth dy orë për të gjetur strehim.

Ai hasi në një akrep të padyshimtë të cilin e hëngri të gjallë për proteinën e tij pasi preu fundin e bishtit që përfshinte helmin dhe pickimin:

“Kjo shije si djathi që ka rreth tre javë, por më keq.”

Ai ishte i kënaqur që gjeti një shpellë të përshtatshme për të fjetur. Aztekët dikur i përdornin këto shpella, por për 400 vitet e fundit ato janë përdorur nga Indianët Raramuri.

Indianët Raramuri ose ‘Foot Runner’ jetojnë në Kanionin e Bakrit. Ata ikën atje në shekullin e 16-të për t’i shpëtuar pushtuesve spanjollë.

Ai bëri një sharrë zjarri për të krijuar një prush dhe për të ndezur një zjarr: “Tani mund të ulem dhe të shikoj diellin duke perënduar duke e ditur se sonte duhet të jem ngrohtë”

Shpella i dha një gjumë të mirë dhe ai u zgjua në orën 6.30 të mëngjesit me diellin. Për të marrë kushinetën e tij, ai fërkoi pak tel në flokët e tij dhe e vuri në një gjethe në pak ujë nga shishja e tij e ujit. Gjethja u rrotullua drejt veriut magnetik.

Ai nuk e kishte parë diellin të lindte, kështu që e dinte që Lindja ishte pas shpellës së tij. West tani ishte i qartë, por mëngjesi i tij ishte më pak i tillë.

Raramuri ndonjëherë përdorte të hante gurë dhe baltë. Do t’u jepte atyre minerale thelbësore. Si zakonisht, Bear ishte gati për të ngrënë gjithçka që ofrohej:

“Unë nuk kam ngrënë shumë gur më parë! Ka shije si një grusht miell i përzier me rërë.”

Ai ndoqi një shteg deri në fund të kanionit ku gjeti disa burime të freskëta ku mund të pinte ujin e filtruar në mënyrë natyrale pa e zier.

Më pas ai hasi në një ujëvarë njëqind këmbësh. Ai vendosi të zbresë nga disa pemë aty pranë, por të paqëndrueshme. Ai duhej të mbante qendrën e tij të ekuilibrit afër pemës; sa më larg anoni, aq më shumë lëkundet pema:

“Ajo që dua të kujdesem janë degët e ngordhura. Ndërsa zbres degët bëhen më të trasha dhe pema më e qëndrueshme. Tani mund të lëviz shpejt.”

Përtej ujëvarës, muret e kanionit bëhen të tejdukshme dhe nuk ka rrugëdalje. Pothuajse dyzet centimetra shi mund të binte këtu brenda një dite dhe muret do ta kanalizonin këtë masë uji drejt e në lumë:

“Përmbytjet e shpejta janë një kërcënim real… Shiu mund të bjerë tridhjetë milje larg. Një mur 15 këmbësh me ujë plot me gurë dhe pemë do të bubullonte në drejtim të rrymës me 60 milje në orë dhe do të godiste me pak paralajmërim.”

“Duhet të vazhdosh të dëgjosh dhe nëse ndjen se toka fillon të dridhet, drejtohu menjëherë drejt tokës së lartë”.

Para nja dy vitesh, një burrë, i shoqëruar nga djali dhe mbesa e tij, po peshkonin aty pranë, kur i goditi një përmbytje. Ai arriti ta tërhiqte djalin e tij në siguri, por, kur u kthye për të kapur mbesën e tij, ajo ishte zhdukur dhe nuk u pa më.

Ariu tani u zhvendos në një kanion tjetër që të çonte në perëndim pasi kanioni në të cilin ndodhej ishte kthyer në jug:

“Një nga elementët më të rëndësishëm të mbijetesës është të qëndrosh vigjilent dhe të vazhdosh të shfrytëzosh sa më shumë mundësitë.”

Duke parë kanionin e ri i shpëtoi ditë të tëra ecjeje. Së shpejti ai shfrytëzoi një mundësi tjetër – disa peshk në një përrua:

“Mbuzni fillimisht përroin në drejtim të rrymës ku peshqit nuk do t’ju shohin. Më pas vendosni digën në rrjedhën e sipërme. Godini me një shkop. Edhe nëse humbisni, do t’i trullosni. Të gjithë peshqit e ujërave të ëmbla mund të hahen në mënyrë të sigurtë, por çdo peshk mbi tre inç të gjatë mund të hahen.”

Peshku përmban proteina për ndërtimin e muskujve dhe mund të ndihmojë në ndërtimin e sistemit imunitar. Ariu e hëngri peshkun të papërpunuar – stil sushi.

Ai tani erdhi në një seri ujëvarash. Këto mund të jenë vërtet të rrezikshme për shkak të shkëmbinjve të fshehur nga shkuma e turbullt. Ariu vendosi të hidhej nga maja e një ujëvare për të treguar se si mund të bëhet në mënyrë të sigurt.

Ai mati fillimisht thellësinë e pishinës në fund të rënies me një shkëmb të vogël dhe litar të bërë nga gjethet e yukka-s përpara se të hidhej përtej shkumës me këmbët e bashkuara.

Kur doli lart ai doli me tapa nga rryma, dmth. u përkëdheli në të majtë, ndërsa rrotullohej rreth e rrotull derisa arriti në tokë.

Ai u shtri mes dy zjarreve atë natë për t’u ngrohur. Raramuri e quajnë këtë lloj instalimi një batanije tymi. Ata i përdornin këto për t’u ngrohur kur nuk kishte shpella përreth.

Brenda njëzet minutash pasi ishte në lumin e ftohtë, Ariu ishte ngrohtë edhe pse thithi një sasi të pashëndetshme tymi nga dy zjarret gjatë natës.

Tani ishte dita e tretë e Ariut në Kanionin e Bakrit. Ai përdori një copë kaktusi me lëkurë për të tërhequr baltën dhe baltën nga uji i lumit të tij përpara se ta ziente për pesë minuta.

Ai vazhdoi në perëndim, por duhej të dilte nga kanioni i tij që tani po përkulej drejt veriut. Ai vuri re një prerje të thellë në shkëmb që mund të ngjitej. Babai i tij i kishte thënë gjithmonë:

“Nuk mund të thuash kurrë se sa e pjerrët është diçka derisa të fërkosh hundët me të.”

Ai bëri një ngjitje në oxhak. Futuni me pykë dhe më pas vendosni një këmbë në çdo mur dhe përdorni forca të kundërta për t’u ngritur lart me forcën e këmbës. Në krye ai pa dritën e ditës dhe u shtrydh.

Peizazhi tani ishte pothuajse i sheshtë dhe e lejoi atë të vazhdonte të shkonte drejt perëndimit.

Një nga mënyrat e gjuetisë së Raramuri është për të ndjekur kafshët në distanca të mëdha. Një dre do të vrapojë dhe do të vrapojë dhe pastaj do të lodhet dhe Raramuri do të jetë mjaft afër për të hedhur gurë dhe për ta vrarë atë.

Vrapimi ka qenë gjithmonë një pjesë kyçe e kulturës Raramuri sepse ka qenë mënyra e vetme për ta për të lëvizur. Thuhet se Raramuri mund të vraponte 70 milje në ditë dhe madje 170 milje pa u ndalur.

Ariu gjeti dhe hëngri një larvë brumbulli që përmbante proteina të mira dhe të cilën nuk iu desh ta ndiqte. Kishte shije si një shpërthim goje në gojën e tij:

“Tani po errësohet dhe duket sikur mund të jem këtu për një natë tjetër.”

Por ai tani pa lëvizje përpara. Mbi kodër ishin disa njerëz. Veshjet e tyre me ngjyra të ndezura tregonin se ata ishin Raramuri. Ariu komentoi aventurën e tij:

“Kanioni i Bakrit është një shkretëtirë e madhe dhe frikësuese për t’u humbur dhe më lë me një ndjenjë frike ndaj njerëzve që kanë mësuar të jetojnë dhe të mbijetojnë këtu dhe e quajnë atë shtëpinë e tyre.”

Disa mësime mbijetese dhe suksesi mund të mësohen nga episodi i Copper Canyon:

Keni një plan dhe një vizion se ku po shkoni.

Bëhuni gati për një sfidë masive dhe mos lejoni që pengesat t’ju frikësojnë.

Mësoni nga besimi gjithëpërfshirës i pushtuesve, por jo nga qëllimet dhe metodat e tyre.

Vendoseni veten në pozicionin e njerëzve që po përpiqeni të ndihmoni. Mendoni për problemet e tyre dhe ofroni zgjidhje. Ariu e imagjinonte veten si një turist i humbur.

Merrni qëndrimet tuaja në çdo kohë që të dini nëse jeni në rrugën e duhur.

Nëse ju mungojnë aftësitë e lundrimit, paguani një udhërrëfyes ose mentor që do t’ju tregojë rrugën personalisht.

Keni gjithmonë një rrugë shpëtimi – mos rrezikoni jetën tuaj ose ndonjë gjë që nuk mund të përballoni të humbni.

Lëvizni shpejt kur të mundeni.

Gjeni alternativa në vend që të hiqni dorë. Nëse keni nevojë për proteina, hani një akrep edhe nëse ky mendim ju tmerron. Nëse keni nevojë për një orë, përdorni dorën tuaj në vend.

Bëjeni shëndetin dhe sigurinë prioritetin tuaj. Zieni ose filtroni ujin dhe dëgjoni për përmbytjet e shpejta. Jini të vetëdijshëm në çdo kohë.

Shiko perpara se te hidhesh ne veprim! Shikoni se çfarë është nën shkumë.

Afrohuni për të zbuluar se çfarë përfshihet në ndonjë sipërmarrje të rrezikshme. Mbani mend këshillat e prindërve tuaj.

Vlerësoni bukurinë e mjedisit tuaj.

Mësoni guximin dhe qëndrueshmërinë nga Raramuri.

Mësoni vizionin dhe këmbënguljen nga ndërtuesit e El Chepe.

Video about A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal

You can see more content about A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal on our youtube channel: Click Here

Question about A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal

If you have any questions about A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal was compiled by me and my team from many sources. If you find the article A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal

Rate: 4-5 stars
Ratings: 9199
Views: 42932766

Search keywords A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal

A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal
way A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal
tutorial A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal
A Rope Used To Prevent Free Movement Of An Animal free
#Survival #Success #Tips #Mexicos #Copper #Canyon #Time #Hand

Source: https://ezinearticles.com/?Survival-And-Success-Tips-From-Mexicos-Copper-Canyon—How-To-Tell-The-Time-With-Your-Hand&id=544376