A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of Expat Life in Sri Lanka, Colombo

You are searching about A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of, today we will share with you article about A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of is useful to you.

Expat Life in Sri Lanka, Colombo

Kohët e fundit vizitova ishullin e mrekullueshëm të Sri Lankës dhe gjeta një vend plot surpriza.

Sri Lanka ndodhet në jug të Indisë, në Oqeanin Indian. Dikur i njohur si Dominiumi i Ceylon dhe i referuar shpesh si vendi i çajit, plantacionet e çajit lulëzojnë me bollëk në të gjithë ishullin, me kopshte erëzash, banane dhe palma kokosi që rriten rastësisht për të krijuar një xhungël me burime natyrore.

Njerëzit, kafshët dhe transporti duket se bashkëjetojnë krah për krah, pa armiqësi ndaj njëri-tjetrit. Qentë çuditen pa qëllim ose zhyten në diell në anë të rrugëve, lopët dhe dhitë bredhin kudo, madje edhe në plazhe (që më duken shumë argëtuese) dhe njerëzit janë kudo, qoftë duke ecur, çiklizëm, duke përdorur tuc-tuc, motoçikletë. me 5 ecje, në një taksi, autobus, makinë ose kamion, secili zë një hapësirë ​​të rrugës jo shumë të gjerë. Por ato bashkëekzistojnë, nuk ka zemërim për të ngecur pas një kamioni, thjesht një goditje e shkurtër e borisë për të thënë se jam këtu dhe do të doja të kaloja, mirësjellja është e bollshme dhe shprehja dhe tingujt janë të gjitha miqësore, brenda një vend që ka shumë nevojë për ndihmë për të rizhvilluar veten që nga cunami. Njerëzit janë të varfër dhe megjithatë lumturia është kudo… Jo vetëm për fëmijën në ijë apo personin në krah, por edhe për emigrantët dhe turistët.

Turistët luhaten drejt vendpushimeve dhe disa kanë mundësi që zonat paksa jashtë këtyre zonave të përjetojnë një pushim më të qetë dhe më pak të ngacmuar. Xhepa të vegjël emigrantësh mund të gjenden, me pika në të gjithë vendin. Kur përplasesh me këta njerëz dhe flet për jetën në ishull, nuk ka shumë për t’u ankuar. Po, ndonjëherë uji fiket ose energjia elektrike, po interneti nuk është aq i shpejtë sa do të donin të ishte. A nuk ndihen kështu shumica e njerëzve në vendet e zhvilluara gjithsesi: sa më shpejt të bëhet, aq më shpejt e duam ne. Në këtë pjesë të vogël të parajsës, mërgimtarët nuk janë shumë të shqetësuar se duhet pak më shumë për të bërë gjërat këtu, njerëzit janë të përgatitur të presin, jo shumë të nxituar për të ecur përpara shumë shpejt. U fol shumë dhe shqetësimi për zgjedhjet dhe sigurinë brenda vendit dhe ende ka bllokada rrugore dhe personel policie/ushtri me armë që enden përreth duke ruajtur paqen nëse është e nevojshme. Megjithatë, me 70% të popullsisë që janë budistë, mënyra e jetesës është paqësore dhe jeta e thjeshtë.

Nga këndvështrimi i emigrantëve, nuk mund të fajësoja stilin e jetës. Siç u tha më lart, po, ka gjëra të caktuara që mungojnë, gjërat janë më të ngadalta, duhen 4-6 orë të mira për të arritur nga Colombo në Galle dhe në mënyrë të ngjashme kudo rreth 200 km larg njëri-tjetrit. Nuk mund të them që rrugët janë veçanërisht në gjendje të mirë, por në 10 ditët që vizitova nuk kam parë asnjë aksident. Vështirësitë mund të përfshijnë mungesën e aftësisë për të kaluar shpejt nga një pjesë e ishullit në tjetrin, mungesën e lidhjes së shpejtë të internetit, ndoshta mbeturinat / mbeturinat njerëzore, që lejon fluksin e mizave, papastërtitë që lihen të shtrihen përreth. dhe së fundi mungesa e fondeve për të rindërtuar vendin në atë që ishte përpara cunamit.

Duke thënë këtë, më duhet të shikoj të gjitha gjërat e mira që gjen atje, bukurinë e burimeve natyrore, mënyrën se si shtetasit dhe emigrantët po përpiqen të rindërtojnë vendin, plazhet, parqet e lojërave dhe malet. Kjo është me të vërtetë një pjesë e bukur e botës.

Përmbledhje e kostos së jetesës së emigrantëve

Monedha në Sri Lanka është Rupee Sri Lanka LKR

Kursi i këmbimit si në 15 janar 2010 ishte 1 $ = 114,217 rupi

Unë do të zbres koston e jetesës sipas disa prej artikujve të shportës:

Alkooli dhe duhani: Alkool në Bar, Birrë, Cigare, Shpirt i Prodhuar në Vend, Uiski, Verë

Cigare (të 20-at) – 3,14 dollarë deri në 9 dollarë

Birrë shtëpiake (500 ml) – 2,50 dollarë

Birrë e importuar (330 ml) – 5,80 dollarë

Verë në një bar – 6 dollarë për gotë

Verë në një dyqan – 15 dollarë (shishe 750 ml)

Hotelet tentojnë të rrisin çmimet e alkoolit pasi është mënyra e vetme me të cilën mund të fitojnë. Ka shumë hotele dhe restorante të vogla që krijojnë një avantazh konkurrues ku mund të qëndroni.

Veshje: Kostume biznesi, Veshje rastësore, Veshje dhe këpucë për fëmijë, Pallto dhe kapele, Veshje në mbrëmje, Riparime këpucësh, Të brendshme

Këmishë rastësore me mëngë të gjata (meshkuj) – 12 dollarë

Pantallona rastësore me mëngë të gjata (meshkuj) – 20 dollarë

Pantallona të shkurtra (meshkuj) – 11 dollarë

Bluzë (meshkuj) – 6 dollarë

Bluzë rastësore (Femra) – 7 dollarë

Fund i rastësishëm (Femra) – 12 dollarë

Xhinse për fëmijë (djem) – 5 dollarë

Xhinse për fëmijë (Vajza) – 3,50 dollarë

Këmishë për fëmijë (djem) – 5 dollarë

Këmishë për fëmijë (vajza) – 4 dollarë

Rrobat janë jashtëzakonisht të lira, në Colombo një person mund të marrë shumicën e veshjeve të markës me emra me çmime mjaft të arsyeshme në dyqanet e Fabrikave.

Komunikimi: Tarifat e telefonit në shtëpi me qira dhe thirrjeve, tarifat e lidhjes në internet dhe ofruesit të shërbimeve, kontrata dhe telefonatat e telefonit celular/celular

Qira mujore e telefonit – 4,36 dollarë

Norma e thirrjeve telefonike – 0,05 dollarë për një telefonatë lokale

Tarifa e lidhjes së linjës së internetit – 104 dollarë (bleni të gjitha pajisjet me instalim)

Tarifa e ofruesit të shërbimit të internetit – 17 dollarë (1 geg falas më pas)

Tarifa mujore e kontratës celulare – 2,18 dollarë (për vitin)

Norma e thirrjeve celulare / celulare – 90% e telefonave janë me parapagesë,

Telefoni celular 100 minuta – 38 dollarë

– 0,012 $ – 0,05 $ oraret e pikut të sms

Për shkak të shumë shtetasve që punojnë jashtë shtetit për të dërguar para në shtëpi, kostot e komunikimit janë jashtëzakonisht të ulëta dhe shpesh ka oferta speciale ose nuk përfshihet asnjë kosto në thirrjen aktuale.

Arsimi: Tarifat e çerdheve / parashkollore, tarifat e shkollës së mesme / kolegjit, tarifat e shkollës fillore, tarifat e studimit terciar

Tarifa vjetore e Creche – 4,36 dollarë në muaj

Tarifa vjetore e shkollës fillore – 260 – 436 dollarë në muaj

Tarifa vjetore e shkollës së mesme – 260 – 436 dollarë në muaj

Tarifa vjetore e vitit të parë terciar / universitar – 260 deri në 436 dollarë në muaj (në varësi të cilës

shkolla private ku ata shkojnë)

Shkollimi privat është më i shtrenjti në ishull për të ndjekur fëmijët emigrantë, megjithatë tarifat në krahasim me vendet e tjera janë të arsyeshme. Mërgimtarët që takova folën shumë për sistemin arsimor në vend dhe ishin të kënaqur me arsimin privat që merrnin fëmijët e tyre.

Mobilje dhe pajisje shtëpiake: DVD Player, Frigoriferi, Hekur, Kazan, Toster, Mikrovalë, Llamba, Televizor, Fshesë me korrent, Makinë larëse

DVD Player – 87 dollarë

Frigorifer/frigorifer – 489 dollarë (LG / Whirlpool – 4 vjet garanci)

Hekuri – 12 dollarë të lirë deri në 35 dollarë në krye të gamës

Kazan – 20 dollarë të lirë deri në 37 dollarë në krye të gamës

Mikrovalë – 191 dollarë

TV 21 inç – 244 dollarë (2 vjet garanci)

Makinë larëse LG – 570 dollarë

Zbritjet mund të negociohen me dyqanet për të gjithë artikujt

Ushqime të blera në një dyqan ushqimor: Materiale konsumuese për fëmijë, mallra të pjekura, pjekje, ushqime të konservuara, djathë, produkte pastrimi, qumësht, fruta të freskëta, perime të freskëta, lëngje frutash, të ngrira, mish, vaj dhe uthull, ushqim për kafshët shtëpiake, vakte të përgatitura paraprakisht, salca, ushqime deti, sna Pije, Erëza dhe Bimë

Formula për bebe pluhur (400 g) – 7 dollarë

Biskota të thjeshta (100 g) – 0,20 dollarë

Bukë e bardhë (200 g) – 0,70 dollarë

Miell për kek (1 kg) – 2,80 dollarë

Fasule të pjekura (415 g) – 1,92 dollarë

Tuna (185 g) – 2,75 dollarë

Djathë: Cheddar (250 g) – 6,63 dollarë

Patate të skuqura: Pringles (139 g) – 2,50 dollarë

Pluhur veshjesh për larjen automatike (750 g) – 1,57 dollarë

Lëng enësh (500 g) – 0,87 dollarë

Zbutës rrobash (2l) – 5,40 dollarë

Drithëra për mëngjes (250 g) – 2,45 dollarë

Gjalpë (227 g) – 2,18 dollarë

Qumësht (1l) – 1,40 dollarë

Vezë (12) – 1,80 dollarë

Lëng portokalli (1l) – 2,80 dollarë

Perime të përziera të ngrira (1 kg) – 6,20 dollarë

Vaj gatimi (1l) – 3,22 dollarë

Vaj ulliri (500 ml) – 8,28 dollarë

Kuti me kola (355 ml) – 1,00 dollarë

Pije freskuese lokale me gaz (1l) – 1,30 dollarë

Ujë Mineral Natyror Lokal (5l) – 1,08 dollarë

Qese çaji (200 g) – 1,85 dollarë

Kafe e menjëhershme (100 g) – 6,75 dollarë

Kafe e bluar lokale (200 g) – 3,66 dollarë

Kripë (400 g) – 0,26 dollarë

Piper (400 g) – 0,35 dollarë

Çmimet janë marrë nga dyqanet ushqimore lokale, nuk ka dyqane të mëdha për të blerë.

Kujdesit shëndetësor: Tarifat e konsultimit me mjekun e përgjithshëm, Reparti privat i spitalit çdo ditë, tarifa, ilaçe pa recetë, sigurime mjekësore private / Kontribute të ndihmës mjekësore

GP vizitë me tarifë private me medikamente – 3,50 dollarë

Tarifat e repartit privat të spitalit – 28 dollarë në ditë

Stomatologji – Nxjerrja e dhëmbëve – 4,35 dollarë

Shumica e emigrantëve përdorin Bupa ose ekuivalentin e Sri Lankës

Familja: Shtëpia / Hipotekë e banesës, Shtëpia / Banesa me qira, Konsumi i Energjisë Elektrike Familjare, Konsumi i Gazit / Karburantit për Familje, Konsumi i Ujit për Familje, Tarifat e Pronës / Taksat / Taksat

Qira Apartament 2 krevate në qendër të qytetit – 700 dollarë

Qira Apartament 2 krevate jashtë qendrës së qytetit – 600 dollarë

Energjia elektrike, Gazi, Uji, Plehrat për – 80 deri në 90 dollarë në muaj mesatarisht

shtëpiake, kjo është e shtrenjtë kur merret shtëpia

ajri i kondicionuar në konsideratë

Gaz / Karburant – shishe 12 ½ kg – 14 dollarë

Normat e pronave lokale – 8 deri në 10% të vlerës së pronës

Të huajt nuk mund të blejnë një pronë drejtpërdrejt, kjo duhet të bëhet përmes një avokati që zotëron pronën. Hipoteka për vendasit është 4/5%. Kjo është ajo ku shumica e emigrantëve mendojnë se kostot zvarriten, përdorimi i kondicionerëve është jashtëzakonisht i shtrenjtë, si dhe kostoja e ujit.

Të ndryshme: Ndihmë shtëpiake, pastrim kimik, liri, pajisje zyre, gazeta dhe revista, pulla postare

Çmimet e brendshme – me kohë të plotë për person – mesatarisht 80 dollarë

1 fishek printeri me bojë të zezë – 14 dollarë

1 fishek printeri me bojë – 21 dollarë

500 fletë letër printeri – 5,23 dollarë

Gazeta lokale ditore – 0,17 dollarë

Gazeta Ndërkombëtare Ditore – 0,45 dollarë

Revista Ndërkombëtare – 20 dollarë

Pulla ndërkombëtare të postës ajrore – 0,22 dollarë

Pulla vendase – 0,12 dollarë

Ndihma shtëpiake është e lirë dhe shumica e punonjësve ose jetojnë në pronë ose afër. Furnizimet e zyrës janë të arsyeshme, me CD dhe DVD të disponueshme lirisht në rrugë ku shumica e vendasve i blejnë.

Kujdes personal: Kozmetikë, Kujdes për flokët, Hidratues / Blloqe nga dielli, Pelena, Tableta për qetësimin e dhimbjeve, Letër higjienike, Pastë dhëmbësh, Sapun / Shampo / Kondicioner

Locion trupi (400ml) Vazeline Intensive car – 4,53$

Letër higjienike 1 copë për rrotull – 0,50 dollarë

Pastë dhëmbësh (200 g) – 1,92 dollarë

Shampo (200 ml) – 2,40 dollarë

Disa nga artikujt që mund të blihen mund të jenë të shtrenjta, si kremrat, kremrat kundër diellit dhe kremrat kozmetikë. Produktet e markave të emrit janë më të shtrenjtat.

Rekreacion dhe Kulturë: Libra, Film kamera, Bileta kinemaje, DVD dhe CD, Produkte sportive, Bileta teatri

Mbrapa letër librash – 10 dollarë

Bileta e kinemasë – 0,50 dollarë

DVD / CD e importuar – 2 dollarë

Bileta e kriketit – 0,50 dollarë deri në 8 dollarë

Bileta e Teatrit – vetëm në Colombo – 30 dollarë

Librat me kopertinë të fortë janë të shtrenjta në vend, por librat në letër kanë një kosto të ngjashme me SHBA-në dhe MB-në. Biletat e kinemasë janë të lira për shkak të disponueshmërisë së kopjeve të lira të DVD-ve që mund të blihen në qoshet e rrugëve. Biletat ndërkombëtare të kriketit mbahen gjithashtu të lira për popullsinë vendase.

Restorantet / Ushqimi jashtë / Hotelet: Darka biznesi, Darka në restorant (jo fast food), Çmimet e hoteleve, pijet dhe ushqimet me ushqime me vete (Fast Food)

Darka e biznesit pa alkool – 22 dollarë për person

Darka / dreka në restorant lokal – 8 dollarë për person

McDonalds Big Mac – 4,10 dollarë

Çmimet e hotelit 3* – $8 deri në $50 pppn

Çmimet e hotelit 4* – $80 deri në $120 pppn

Çmimet e hotelit 5* – 140 $ pppn lart

Merrni larg – Kanaçe cola x 1 – 0,70 dollarë

Pica mesatare – 3,50 dollarë

Hamburger – 2,00 dollarë

Kafe – tenxhere x 3 filxhanë – 1,40 dollarë

Ashtu si në shumicën e vendeve se sa paguani për një vakt varet nga vendi ku shkoni, restorantet lokale kanë ushqime të shkëlqyera lokale, si dhe shije ndërkombëtare, ne gjetëm një restorant të mrekullueshëm vegjetarian në Galle, që ia vlen të vizitohet dhe të gjitha çmimet ishin mjaft. i lirë. Disa restorante përfitojnë nga popullsia turistike dhe shërbejnë ushqime nën standarde. Megjithatë, shumica e restoranteve ishin të mira me porcionet dhe planet e tyre të vakteve.

Transporti: Blerje me qira / Qira automjeti, benzinë ​​/ naftë, transport publik, mirëmbajtje shërbimi, goma, sigurim automjeti, blerje automjeti

Makinë me qira / me qira – Sedan Toyota Corolla – 37,14 dollarë në ditë për 1 javë

Makinë me qira / qira – Toyota RAV4 – 46,71 dollarë në ditë për 1 javë

Benzina pa plumb për litër – 1,23 dollarë

Naftë për litër – 0,64 dollarë

Bileta e autobusit (një drejtim) – 1,00 dollarë

Udhëtim me taksi – për km – 0,50 dollarë

Tuc Tuc – 10 km udhëtim – 6,00 dollarë

Bileta treni e klasit të dytë – 1,57 dollarë

Nëse jeni duke vizituar, do t’ju sugjeroja të përdorni taksitë dhe tufat lokale, ngasja mund të jetë një dhimbje koke dhe përvojë e pakëndshme nëse nuk jeni mësuar me normat lokale. Megjithatë, shpejtësitë nuk i kalojnë 80 km në rrugët më të mëdha dhe në përgjithësi një vend i sigurt për të vozitur.

Detajet e mësipërme janë disa nga artikujt që formojnë bazën e indekseve të kostos së jetesës për çdo grup shporte në llogaritësit e Xpatulator, këto kosto përdoren më pas me indekset e tyre dhe kurset e këmbimit për të llogaritur koston e jetesës në vende të ndryshme.

Për më shumë informacion mbi Sri Lanka, lexoni më shumë në www.xpatulator.com/outside.cfm.

Video about A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of

You can see more content about A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of on our youtube channel: Click Here

Question about A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of

If you have any questions about A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of was compiled by me and my team from many sources. If you find the article A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5930
Views: 51528018

Search keywords A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of

A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of
way A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of
tutorial A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of
A 10.0-Kg Animal Is Running At A Rate Of free
#Expat #Life #Sri #Lanka #Colombo

Source: https://ezinearticles.com/?Expat-Life-in-Sri-Lanka,-Colombo&id=3988097