3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells Superfoods, Exercise and Attitude

You are searching about 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells, today we will share with you article about 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells is useful to you.

Superfoods, Exercise and Attitude

Përfitimet e Qëllimeve Shëndetësore

Imagjinoni të keni një trup të tonifikuar që rrezaton forcë dhe vitalitet.

Imagjinoni një vijë beli në përpjesëtim me formën e trupit tuaj që nxjerr një shëndet të brendshëm të gjallë.

Çfarë hani, si mendoni dhe çfarë bëni përcaktojnë cilësinë e jetës suaj.

Zakonet jo të shëndetshme përfundimisht kanë pasoja që dëmtojnë cilësinë e jetës.

“Ushtrimi është mbret. Ushqyerja është mbretëreshë. Bashkojini ato dhe ju keni një mbretëri.”

Jack LaLanne (ekspert amerikan i fitnesit dhe të ushqyerit)

Vitaliteti

Njerëzit me vitalitet janë novatorë.

Ata kanë entuziazëm për të arritur qëllimet e tyre në jetë.

Dhe, ata krijojnë ide dhe mundësi për kursin e tyre të ardhshëm të veprimit.

“Cilësia e jetës përcaktohet nga aktivitetet e saj.”

Aristoteli (Filozof, shkencëtar dhe mjek i lashtë grek)

Parimet e shëndetit të mirë

Një sistem i fortë imunitar mbron trupin nga viruset, bakteret dhe infeksionet që mund të shkaktojnë inflamacion dhe sëmundje.

Zgjedhjet e jetesës së shëndetshme që forcojnë sistemin imunitar përfshijnë:

*Ngrënia e një diete të larmishme me porcione të moderuara që ushqejnë trupin.

* Ruajtja e peshës së rekomanduar të trupit

*Ushtrimi për të përmirësuar qarkullimin, frymëmarrjen dhe forcimin e muskujve dhe organeve

*sasia e duhur e gjumit dhe relaksimit

*zakonet e përditshme të pastërtisë personale

*ajër i pastër dhe diell

*mos pirja e duhanit ose përdorimi i drogës

*alkool në moderim

* Shmangia e ushqimit të padëshiruar

* pirja e ujit të pastër

*Kontrollimi i stresit

*Mendimi pozitiv

*Të ketë kontrolle të rregullta shëndetësore

“Të gjitha sëmundjet fillojnë në zorrë”

Hipokrati-Babai i Mjekësisë që jetoi gjatë periudhës klasike greke

Vija e belit pasqyron shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Një bel jo i shëndetshëm shkaktohet nga zakone të këqija të jetesës, të tilla si ngrënia e tepërt, mungesa e ushtrimeve, ulja e tepërt dhe stresi.

Yndyra e tepërt trupore ngarkon më shumë zemrën, veshkat, kockat dhe nyjet.

Yndyra rreth belit rrit rrezikun e presionit të lartë të gjakut, diabetit të tipit 2, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

“Sa më i vogël beli juaj, aq më i gjatë është linja juaj e jetës”

Fjala e vjetër, “sa më i vogël beli juaj, aq më i gjatë është litari juaj i jetës” ka kuptim të vërtetë.

Pesha ideale e trupit, në përpjesëtim me gjininë, moshën dhe gjatësinë, përmirëson pamjen e përgjithshme të individit dhe pakëson faktorët e rrezikut për shëndetin.

Parandalimi – më mirë se kura

Është më e lehtë të ndalosh diçka të ndodhë sesa të riparosh dëmin pasi të ketë ndodhur.

Bilanci është çelësi i një jetese të shëndetshme në çdo fazë të jetës.

Zgjedhjet e dobëta të ushqimit, mungesa e ushtrimeve fizike si dhe zgjedhje të tjera negative të stilit të jetesës e vënë shëndetin tuaj në rrezik.

Balancë do të thotë të merren parasysh të gjitha aspektet e jetës: marrëdhëniet, puna, fitnesi, si dhe mirëqenia emocionale dhe lumturia shpirtërore.

Do të thotë të gjesh kohë “për të nuhatur trëndafilat” për të vlerësuar shumë gjëra që jeta ka për të ofruar.

Eshte e gjitha per:

*bartja e një ngarkese të lehtë pa bagazhe të tepërta

*shmangia nga ekstremet, të panevojshmet dhe të dëmshmet

Ecni në rrugën tuaj drejt shëndetit të mirë

“Ecja është ilaçi më i mirë i njeriut”

(Hipokrati)

Për shumicën e njerëzve, stërvitja më e mirë është ecja për kontrollin e peshës dhe rritjen e fitnesit kardiovaskular.

Një program ecjeje forcon zemrën dhe mushkëritë tuaja, ul presionin e gjakut, rrit energjinë tuaj dhe forcon funksionin tuaj imunitar.

I kombinuar me një program tonifikues të muskujve, do t’ju ndihmojë të forconi muskujt dhe do t’ju bëjë të dukeni dhe të ndiheni mirë.

Aktivitete të tjera si vrapimi, çiklizmi, noti ose gjimnastika djegin kalori dhe ju mbajnë të shëndetshëm.

Ushtrimi

Ushtrimet e rregullta mbështesin mirëqenien fizike dhe mendore, duke qëndruar të rinj dhe duke pasur më shumë energji.

Ai ndërton muskuj dhe është një mënyrë e mirë për të kaluar kohën e lirë.

Ndihmon në kontrollin e peshës, forcon kockat dhe sistemin imunitar, ndihmon në detoksifikimin, përshpejton veprimin e zemrës dhe mushkërive duke rritur kështu qarkullimin e gjakut që stimulon të gjitha gjëndrat, organet dhe qelizat e trupit.

Gjithashtu përmirëson besimin dhe vetëvlerësimin tuaj.

Vetëm mos harroni të ngroheni duke bërë disa ushtrime shtrirjeje përpara se të filloni.

Çdo lloj aktiviteti fizik që stimulon qarkullim më të mirë dhe frymëmarrje më të thellë është i mirë për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Mund të përfshijë ecje, kërcime, vrapim, vrapim, çiklizëm, not dhe gjimnastikë deri në peshëngritje, joga, sporte ekipore dhe çdo formë tjetër të praktikave pasuruese që një individ mund të dëshirojë të marrë pjesë.

KUJDES

Përpara se të ndërmerrni ndonjë program ushtrimesh ose ndryshimi në dietë konsultohuni me mjekun tuaj.

Ju jeni ajo që hani dhe pini

Ushqimi duhet të ushqejë trupin duke marrë ekuilibrin e duhur të vitaminave, mineraleve dhe lëndëve të tjera ushqyese çdo ditë në mënyrë që të sigurojë materialin nga i cili formohen kockat, muskujt, nervat, lëkura dhe të gjitha organet e brendshme dhe energjinë që na nevojitet për të marrë. gjërat e kryera.

Përveç kësaj, ushqimi i pasur me lëndë ushqyese ndihmon në rregullimin e aktiviteteve të çdo organi në trup dhe siguron rritjen dhe riparimin e tij.

Trupi ka nevojë për gjashtë lëndë ushqyese thelbësore përmes një diete të ekuilibruar dhe të larmishme në porcionet e duhura, në mënyrë që ai të kryejë funksionet e tij të shumta.

Ata janë:

*proteina

*karbohidratet

*vitamina

*minerale

*yndyrna

*ujë

Superushqimet e Natyrës

Mendoni për dietën tuaj për sa i përket shumëllojshmërisë, freskisë dhe të pasurve me lëndë ushqyese thelbësore që forcojnë imunitetin që janë sa më afër gjendjes së tyre natyrore.

Avokado

Të larta në yndyrna të monosaturuara (yndyrna të mira) që ndihmojnë në uljen e kolesterolit, zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe kancerit dhe për të mbajtur një peshë të shëndetshme. Përmban gjithashtu vitamina E, B6 dhe C të cilat janë antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të radikaleve të lira, folate dhe kalium që ndihmojnë në kontrollin e presionit të gjakut, ruajtjen e rrahjeve të rregullta të zemrës dhe një sistem nervor të shëndetshëm.

Bananet

E pasur me kalium për ruajtjen e funksionit të muskujve dhe nervave dhe metabolizmin e proteinave dhe karbohidrateve. Ai gjithashtu përmban biotinë, vitamina C dhe B6 të cilat ndihmojnë në luftimin e infeksionit.

Lakra (duke përfshirë brokolin, lakrat e brukselit dhe lulelakrën)

Ushqimet kundër kancerit, të pasura me kalium, vitamina A dhe C, kalcium dhe fibra të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit, forcojnë sistemin imunitar dhe kontribuojnë në humbjen e peshës.

Panxhari dhe lëngu i panxharit

I mbushur me fibra, folate (vitaminë B9), mangan, kalium, hekur, vitaminë C, antioksidantë dhe nitrate.

Pa kolesterol dhe sasi shumë të vogla yndyre, panxhari ka shumë përfitime shëndetësore që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe ulin presionin e gjakut.

Karotat

Karotat janë plot me vitamina dhe minerale. Burimi më i mirë i vitaminës A esencial për shikim të mirë, vitaminë K1, kalium, fibra, antioksidantë dhe me përmbajtje të lartë beta-karoten. Ato janë gjithashtu të ulëta në kalori që ndihmojnë në humbjen e peshës dhe kanë qenë të lidhura me uljen e kolesterolit.

Qershitë

Burim i mirë i fibrave, vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Ato përmbajnë kalium, vitamina C dhe A acid folik dhe përbërës të tjerë që promovojnë shëndetin që reduktojnë inflamacionin dhe promovojnë shëndetin e përgjithshëm të mirë.

Fruta agrume (portokall, limon, grejpfrut limes dhe mandarina)

E pasur me vitaminë C dhe vitamina të tjera, minerale, fibra dietike dhe antioksidantë të dobishëm që forcojnë sistemin imunitar, ndihmojnë mbrojtjen e enëve të gjakut, reduktojnë inflamacionin dhe ndihmojnë në humbjen e peshës.

Fruta dhe perime jeshile e errët, e kuqe, e verdhë, vjollcë dhe portokalli

Pesë ose më shumë racione në ditë të ngrëna të papërpunuara ose të gatuara lehtë, janë të pasura me fibra, vitamina, minerale, antioksidantë dhe me pak kalori ndihmojnë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme dhe mbrojnë trupin nga sëmundjet e zemrës, kanceri dhe probleme të tjera serioze shëndetësore.

Vezët

E pasur me proteina për ndërtimin dhe riparimin e indeve, acide yndyrore esenciale, vitamina A, D, E, B2, B6, B12 dhe e mbushur me minerale jetike si hekur kalium, selen, kalcium, zink, bakër dhe fosfor.

Hudhra, Qepë, Shallot, Presh

Ndihmon për të luftuar dhe parandaluar infeksionet, inflamacionet dhe sëmundjet, pengon rritjen e tumorit, zhvillimin e mpiksjes së gjakut dhe përmirëson imunitetin.

Kale (spinaq dhe zarzavate të tjera me gjethe)

Përmbajnë klorofil, vitamina A, C dhe mineralet e kalciumit dhe magnezit të nevojshëm për forcimin e kockave dhe për funksionimin e nervave dhe muskujve.

Kivi-Fruta

E pasur me vitaminë C dhe E për imunitetin, vitaminë K, kalium, magnez dhe fibra dietike për shëndetin e tretjes.

Pjepri (shalqi, pjepër dhe mjaltë)

Ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi, janë të ulëta në kalori, yndyrë, natrium dhe pa kolesterol. E pasur me vitaminë C dhe vitamina dhe minerale të tjera si magnezi dhe kaliumi, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen kundër goditjes në tru.

Specat

Shumë e lartë në vitaminë C, folate dhe vitaminë B6, të nevojshme për çlirimin e energjisë nga aminoacidet dhe për metabolizmin e yndyrës dhe karbohidrateve.

shegë

Superushqim që përmirëson shëndetin dhe antioksidantë që përmirësojnë shëndetin e zorrëve, luftojnë inflamacionin dhe sëmundjet si diabeti i tipit 2 dhe obeziteti. Përmbajnë gjithashtu vitaminë A, vitaminë C, vitaminë E dhe acid folik të cilat japin përfitime të përgjithshme shëndetësore.

Kungull

Burim i bollshëm i beta karotenit, fibrave dhe hekurit, si dhe vitaminës C, vitaminës E, hekurit dhe folatit, të cilat furnizojnë me oksigjen qelizat dhe forcon sistemin imunitar.

Luleshtrydhet

I mbushur me vitamina, fibra dhe antioksidantë (polifenole) dhe janë një burim i mirë i manganit dhe kaliumit dhe i pasur me vitaminë C për imunitet të përmirësuar. Ato janë gjithashtu të ulëta në kalori, yndyrë dhe natrium që nxit humbjen e peshës.

Patate e ëmbël

E pasur me vitaminë B6 e cila është e dobishme për shëndetin e zemrës, vitamina C, D dhe A, fibra dietike, kalcium dhe kalium që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Bukë me grurë të plotë, drithëra dhe oriz kafe

Përmbajtja e tyre e lartë e fibrave ndihmon sistemin tretës dhe kontrollon peshën.

Probiotikët (bakteret miqësore)

Aditivët në ushqimet e përpunuara, sheqeri, stresi dhe antibiotikët vrasin bakteret e mira dhe prishin ekuilibrin e baktereve të zorrëve. Probiotikët në dietë ndihmojnë trupin të thithë vitamina dhe minerale të rëndësishme për metabolizmin dhe të mbajë koloni të shëndetshme të baktereve të mira për një shëndet të mirë të përgjithshëm.

Ushqimet probiotike përfshijnë jogurtin, kefirin, qumështin me probiotikë (lactobacillus acidophilus), djathërat e butë, lakër turshi, miso, bukën me brumë kosi, tempeh, kombucha dhe kimchi.

Ushqimet prebiotike

Fibrat bimore që ushqejnë në mënyrë të dobishme bakteret e mira probiotike (flora e zorrëve) gjenden në drithërat, arrat, perimet me rrënjë, fasulet dhe bishtajoret, bananet, shpargujt, angjinaret e Jeruzalemit, preshët, hudhrat dhe qepët, qiqrat, thjerrëzat, mjalti dhe psiliumi.

Një mollë në ditë mban mjekun larg

Mollët janë të ulëta në kalori, janë një burim i mirë i fibrave dietike, vitaminës C që ndihmon sistemin imunitar, fenoleve që ulin kolesterolin dhe kuercetinës që mbron qelizat e trurit nga çrregullimet degjenerative si Alzheimer.

Super Fara

I mbushur me shumë lëndë ushqyese thelbësore për rritjen e imunitetit si proteina për ndërtimin e qelizave, fibra dhe me pak yndyra të ngopura. Ato përmbajnë gjithashtu acide yndyrore omega-3, hekur, zink dhe antioksidantë.

Super Farat përfshijnë farat Chia, farat e kërpit, farat e kungullit, farat e lulediellit, farat e lirit, farat e susamit, embrion gruri dhe farat e shegës.

Fasule dhe bishtajore

Përmbajnë proteina, fibra, antioksidantë, vitamina B, folate, magnez, tiaminë dhe riboflavinë. Ato gjenden në të gjitha llojet e ndryshme të fasuleve dhe bishtajoreve si fasulet jeshile, bizelet, fasulet lima, fasulet e thata, bizelet e ndara, qiqrat dhe thjerrëzat.

Super Berries

Fibra e lartë dhe burim i pasur antioksidantësh që mbrojnë qelizat nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë. Super manaferrat përfshijnë manaferrat açai, qershinë acerola, manaferrën aroniaberry, boronicë, boronicë, goji berry, maqui-berry, manit, nonni-berry, mjedër dhe luleshtrydhe.

Ushqim deti

Acidet yndyrore omega-3 në peshkun me vaj ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, janë të pasura me proteina, vitamina të tilla si vitamina D për kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm, vitaminë B12 e nevojshme për rritjen dhe prodhimin e energjisë nga acidet yndyrore dhe mineralet duke përfshirë jodin, selenin. , zink, kalium dhe kalcium. Super ushqimet e detit përfshijnë salmonin, sardelet, gocat e detit, harengën, açugat, troftën e ylberit, shojzën e paqësorit, skumbri Atlantik.

Mish

Mishi dhe shpendët pa dhjam organik dhe pa rreze të lirë, të ngrënë me moderim është një pjesë e shëndetshme e një diete të ekuilibruar që ofron proteina dhe acide yndyrore esenciale të vlefshme, hekur dhe vitaminë B 12.

Mishi i viçit, qengji, derri dhe shpendët si gjeli i detit dhe pula janë të pasura me proteina, vitamina B, vitaminë E, zink, hekur dhe magnez.

Mishrat e organeve si mëlçia janë të pasura me hekur, zink, bakër, kolinë dhe inositol si dhe vitamina A, E, K, tiaminë, riboflavinë, acid folik dhe biotinë të cilat janë pjesë e vitaminave të kompleksit B që ndihmojnë trupin të metabolizojë yndyrnat dhe karbohidratet. , ruajnë funksionin e duhur të sistemit nervor dhe promovojnë thonj, lëkurë dhe flokë të shëndetshëm.

Fuqia Brenda

Ekziston një fuqi brenda që mund të transformojë cilësinë e jetës suaj.

Qëllimet ju mbajnë të fokusuar drejt qëndrimeve, sjelljeve dhe zgjedhjeve të shëndetshme të jetesës dhe ofrojnë motivimin përmes objektivave për t’u përpjekur.

*mendoni për mundësitë.

*mendoni për shpërblimet

Video about 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells

You can see more content about 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells on our youtube channel: Click Here

Question about 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells

If you have any questions about 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells

Rate: 4-5 stars
Ratings: 7350
Views: 65494250

Search keywords 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells

3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells
way 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells
tutorial 3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells
3 Things That Are Different Than Animal And Plant Cells free
#Superfoods #Exercise #Attitude

Source: https://ezinearticles.com/?Superfoods,-Exercise-and-Attitude&id=10398488