3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment Botswana Emerges as an Up Market Safari Destination

You are searching about 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment, today we will share with you article about 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment is useful to you.

Botswana Emerges as an Up Market Safari Destination

Botsvana është një vend me hapësira të hapura në dukje të pafundme. Megjithëse zë një zonë sa Franca, popullsia njerëzore është vetëm 1.6 milion. Ky është një vend ku kafshët e egra nuk përballen me konkurrencë të ashpër për burimet e tokës nga njeriu. Si rezultat, kafshët janë shumuar me një lulëzim. Botsvana me të drejtë mund të pretendojë se pret disa nga strehët më të mira të lojërave në Afrikë. Eksportuesi më i madh në botë i diamanteve për nga vlera, vendi nuk është nën presion për të marrë më shumë turistë. Dhe qeveria ka miratuar një politikë të qëllimshme për të mbajtur të ulët numrin e vizitorëve. Dora e fshehur e tregut është përgjigjur duke rregulluar çmimin për të pasqyruar këtë realitet. Prandaj, Botsvana është shfaqur si një destinacion ekskluziv për safari në treg.

Bill Clinton, së bashku me gruan e tij shkuan në safari në Botsvana në vitin 1998. Çifti i fuqisë ishte shumë i magjepsur nga jeta e egër dhe lojërat serioze të jetës dhe vdekjes që ata luajnë. Duke pohuar pozicionin e tij në krye të zinxhirit ushqimor, presidenti hëngri për darkë disa nga speciet e kafshëve që kishte parë më parë. Shuplaka e tij e mbrëmjes përfshinte zebër, krokodil, impala me salcë majmuni dhe gjirafë. “Të gjitha i kam provuar”, deklaroi i kënaqur. Por, ish-presidenti amerikan është vetëm një në radhën e gjatë të sulmuesve të rëndë për të shijuar parajsat e kafshëve të egra të Botsvanës. Legjendat e Hollivudit, Richard Burton dhe Elizabeth Taylor zgjodhën të rimartoheshin këtu, për shembull.

Botsvana dominohet nga shkretëtira Kalahari. Ajo zë 84% të sipërfaqes së tokës, kryesisht në perëndim, qendror dhe veri të vendit. Por Kalahari nuk është një shkretëtirë në kuptimin Sahara. Ju gjeni dunat e rërës së rastit, por edhe bimësi të konsiderueshme në formën e gjembave të shkurtra dhe shkurreve, pemëve dhe kullotave. Megjithatë, shumë pak ujë, dhe kështu etiketa e shkretëtirës. Në veriperëndim, ju gjeni Okavango, delta më e madhe e brendshme në botë. Verilindja është një vend me toka të buta që rrotullohen, të ndërprera nga kodra graniti dhe formacione shkëmbore. Lindja dhe juglindja, ku jetojnë 80% e njerëzve kanë reliev më të larmishëm. Dhe retë e shiut zvarriten më shumë dhe shkarkohen më lirshëm, në krahasim me pjesën tjetër të vendit.

Sot Botsvana është një vend paqësor, i mirë-menaxhuar dhe relativisht i begatë. Treguesi i pasurisë së vendit për njeri vendoset midis kombeve me të ardhura mesatare krahas Meksikës dhe Rusisë dhe përpara Brazilit. Por nuk ka qenë gjithmonë kështu dhe vendi ka ecur përpara. Njerëzit San (të njohur ndryshe bushmenë) besohet të jenë banorët origjinalë të Botsvanës. Pasardhësit e tyre kanë mbijetuar edhe sot e kësaj dite, disa kanë jetuar si paraardhësit e tyre për shumicën e 30,000 viteve që historianët mendojnë se ata kanë qenë përreth. Më vonë – shumë më vonë, grupet Bantu, të shquara prej të cilave ishin Tswana, u bënë zotër të këtyre mbretërive.

Kombi modern i Botsvanës është formuar nga aleancat e bëra në përgjigje të rrymave historike që vërtiteshin në Afrikën Jugore në shekullin e tetëmbëdhjetë. Sundimtarët e asaj kohe radhitën interesat e tyre me ato të britanikëve kundër boerëve që po afroheshin nga jugu dhe gjermanëve nga perëndimi. Për britanikët, vlera e aleancës ishte strategjike dhe nuk pritej shumë për sa i përket avantazhit ekonomik. Dhe kjo është mënyra se si marrëdhënia rezultoi në Protektoratin Bechuanaland – pararendësi i Botsvanës moderne. Britanikët qëndruan në krye deri në pavarësinë në 1966.

Vizitori në Botsvana tërhiqet nga inteligjenca e besueshme që ka me bollëk për cilësinë e strehëve të saj të pacenuara të kafshëve të egra. Parku Kombëtar Chobe, një nga parqet më të bukura të lojërave në Afrikë ndodhet në verilindje të vendit. Parku ka shumëllojshmërinë më të madhe të lojës kudo në vend. Kjo është arsyeja pse Bill Clinton i zënë e gjeti veten në Chobe për safarin e tij të shkurtër. Kafshët e egra lulëzojnë mes kënetave dhe kullotave që shtrihen përgjatë fushave të përmbytura të lumit Chobe. Duke zënë 10,560 kilometra katrorë, ai është veçanërisht i njohur për përqendrimin e madh dhe bollëkun e madh të elefantëve të tij, të vlerësuar në 80,000.

Elefantët Chobe janë migratorë dhe lëvizin përgjatë lumit Chobe, i besueshëm i tyre në sezonin e thatë. Elefantët afrikanë janë më të mëdhenjtë midis llojeve të elefantëve – dhe ata në Chobe janë më të mëdhenjtë nga të gjithë. Popullsia është rritur gradualisht që nga vitet 1930, kur kafshët e egra në zonë filluan të gëzonin një lloj mbrojtjeje. Tregtia famëkeqe e fildishit, veçanërisht në vitet 1970 dhe 80 inkurajoi shkatërrimin e popullatave të elefantëve në pjesë të tjera të Afrikës. Por elefantëve të Chobe – falë Zotit – u kursyen kontakti me duart e pista të gjuetarëve pa leje. Kafshët e tjera për të parë këtu përfshijnë disa nga të dyshuarit e zakonshëm në një safari afrikan – luani, gatopardi, bualli i hipopotamisë, gjirafa, antilopa, çakalli, dega, hiena, krokodili, zebra. Jeta e shpendëve është gjithashtu e larmishme. Duke lundruar ose vozitur përgjatë lumit Chobe, ju merrni pamjen më të mirë të kafshëve.

Kënetat Savuti të Chobe janë të njohura se kanë dendësinë më të madhe të popullsisë së grabitqarëve në Afrikën jugore. Kënetat kanë tiparet e teksteve shkollore që tërheqin grabitqarët. Në një mjedis të sheshtë dhe armiqësor, ato ofrojnë një vend ku mblidhen për një pije bletët e egra, buallet, zebrat dhe shumë lloje antilopash. Grabitqarët – gatopardët, leopardët, luanët, qentë e egër, hienat, qentë e egër dhe çakejtë – ndjekin natyrshëm. Disa grabitqarë si luani priren të jenë mjaft dembelë dhe mjedisi këtu është një dhuratë. Pika e zakonshme e hyrjes për Chobe është Kasane, e cila ndodhet rreth 800 km në veri të Gaborone. Mund të arrini këtu duke fluturuar nga Gaborone, Maun ose Victoria Falls në Zimbabve fqinje. Kampet dhe llozhat mund të gjenden në të gjithë parkun.

Delta Okavango, në veriperëndim të Botsvanës është delta më e madhe e brendshme në botë. I përhapur mbi 15,000 kilometra katrorë, ai formohet ndërsa rrjedha e lumit Okavango ngadalësohet dhe zhytet në rërë. Kjo është arsyeja pse quhet ‘lumi që nuk gjen kurrë detin’. Rrjeti i kanaleve, liqeneve të harkut të kaut, lagunave, kënetave dhe ishujve që lindin është shumë i këndshëm për syrin. Por kjo nuk është e gjitha bujaria e Okavangos. Delta është e mbushur me kafshë të egra – kafshët e egra, gjirafa, hipopotamët, elefanti, zebra dhe bualli kanë gjetur të gjithë një shtëpi këtu. Edhe zogjtë janë të shumtë, më shumë se 550 lloje, disa prej të cilëve jetojnë në pemë dhe të tjerët në ujë.

Vendi më i mirë për të parë kafshë të egra në Okavango është brenda rezervatit spektakolar Moremi Wildlife Reserve. Rezervati shtrihet në qendër të deltës dhe zë 3000 kilometra katrorë. Në Moremi ju shikoni lojën në bordin e një automjeti ose duke rrëshqitur në një makoro (kanoe gropë) ose një lloj tjetër kanoe. Akomodimi është i disponueshëm në kampe dhe shtëpiza brenda zonës së deltës. Në Moremi, ju mund të qëndroni në kampingje me tenda, por nuk lejohen kampe apo shtëpiza të përhershme.

Nëse jeni të interesuar për kulturën, bëni një pushim në ishullin Chief, më i madhi në deltë, dhe shikoni pikturat e lashta shkëmbore. Piktura me sa duket u ekzekutua nga bartësit e parë të prirur artistikisht në popullin San. Delta Okavango duhet të shmanget në verë, veçanërisht nga dhjetori deri në mars, kur shumica e kampeve janë mbyllur. Në atë kohë, është shumë nxehtë dhe lagështi – temperaturat rriten mbi 38°C, dhe stuhitë lëshojnë çdo ditë. Ju hyni në Okavango përmes Maun – qyteti kryesor i deltas, duke fluturuar ose duke marrë një autobus nga Gaborone, 600 km larg.

Vizitorët në Chobe ose Okavango mund të dëshirojnë të shtojnë një vizitë në Victoria Falls. Victoria Falls është në të vërtetë në Zimbabve, por është lehtësisht e arritshme nga pjesa veriore e Botsvanës. Ujëvara Victoria është një nga ujëvarat më spektakolare në botë dhe një nga atraksionet kryesore të Afrikës. Të vendosura në kufirin e Zimbabvesë dhe Zambisë, ujëvarat ndodhin aty ku lumi Zambezi me rrjedhje të qëndrueshme, i paparalajmëruar, afrohet rastësisht dhe më pas zhytet papritur poshtë një sërë grykash bazalti në një shfaqje mahnitëse të disa ujëvarave. Mjegulla dhe bubullima që burojnë nga ujëvarat mund të shihen nga larg.

Spërkatja nga ujëvarat mbështet pyllin e shiut në murin e kundërt të bazaltit dhe krijon një ylber pothuajse konstant të dukshëm edhe nga drita e hënës. Rënjet shihen më së miri nga ajri, kështu që aktivitete të tilla si fluturimet me helikopter, udhëtimet me balona dhe mikro-ndriçimi mbi ujëvara janë një domosdoshmëri. Aktivitete të tjera emocionuese të disponueshme janë kërcimi me bunge nga ura – i cili gjithashtu ofron një pamje spektakolare poshtë grykës, kanoe, rafting në ujë të bardhë, safari në lumë, safari me elefant dhe shumë të tjera.

Kërkuesit e aventurës, të cilët udhëtojnë jo thjesht në vende të përshtatshme, mund të dëshirojnë të shikojnë kripërat Makgadikgadi. Kripëzat e cekëta mbulojnë rreth 6500 kilometra katrorë dhe renditen ndër më të mëdhenjtë në botë. Atmosfera këtu është padyshim surreale, me mirazhe vezulluese në një terren të gjerë të hapur të thyer vetëm nga disa pemë baobab. Vëzhguesit e shpendëve në veçanti do të intrigohen nga mjedisi i pazakontë teksa shikojnë flamingo dhe pelikanë të shumtë. Tiganët zënë zonën midis Francistown (410 km në verilindje të Gaborone) dhe deltës Okavango. Ka shumë kafshë të egra, në Parkun Kombëtar Makgadikgadi, por jo aq sa Chobe- kështu që kjo nuk do të jetë arsyeja juaj e vetme për të ardhur këtu.

Botsvana është vendi i një nisme unike të ruajtjes së jetës së egër në Afrikën Jugore – koncepti i parqeve ndërkufitare. Nisma është e ankoruar në vëzhgimin me sens të përbashkët se jeta e egër nuk njeh kufij ndërkombëtarë. Përpjekjet e suksesshme të ruajtjes në një zonë që kufizohet me një vend tjetër mund të zvogëlohen në asgjë nëse vendet fqinje nuk bashkëpunojnë. Parku Transkufitar Kgalagadi është një kombinim i dy parqeve – ish-Parku Kombëtar Gemsbok në Botsvana dhe Parku Kombëtar Kalahari Gemsbok në Afrikën e Jugut.

Duke mbuluar mbi 36,000 km katrore, Kgalagadi është një nga zonat më të mëdha të ruajtjes së kafshëve të egra kudo në botë. Botsvana kontribuon me rreth 75% të parkut në shkretëtirën jugore të Kalahari. Parku është një zonë unike e ruajtjes sepse lejon lëvizjet migratore të kafshëve të egra në shkallë të gjerë që dikur ishin të zakonshme në kullotat e savanës të Afrikës, por fatkeqësisht nuk janë më të mundshme. Duke lënë mënjanë tërheqjen e bukurisë së ashpër të Kalahari, shkencëtarët janë jashtëzakonisht kureshtarë të zbulojnë historinë sekrete të florës dhe faunës që është përshtatur me atë që duket të jetë një mjedis shumë i vështirë.

Për njerëzit e zakonshëm, parku është mikpritës i luanëve të famshëm Kalahari me mani të zi. Do të shihni gjithashtu gemsbok, Springbok, Eland, bletë të egra blu, cheetah, qen të egër, çakej, dhelpra me veshë lakuriq nate dhe leopardë. Shpendimi është gjithashtu i shkëlqyer dhe nga 297 specie të regjistruara, 96 janë rezidente. Është e vështirë të shkosh në Kgalagadi. Nga Gaborone ju vozitni për 860 km, nga të cilat 550 km janë me katran dhe pjesa tjetër me zhavorr. Duke qenë një park ndërkufitar, ju mund të hyni në të edhe përmes Afrikës së Jugut. Parku nuk ka kampingje të përhershme me tenda dhe në safari duhet të sillni gjithçka që ju nevojitet.

Sezoni i thatë, veçanërisht midis prillit dhe tetorit, është koha më e mirë për të vizituar Botsvanën në safari. Më pas është e lehtë të dallosh kafshët e egra të mbledhura pranë burimeve të ujit. Shirat vijnë gjatë muajve të verës jugore nga nëntori deri në mars. Rrugët atëherë janë të vështira për t’u përdorur dhe me bollëkun e ujit dhe kullotave, kafshët priren të shpërndahen. Temperaturat e hershme të mëngjesit dhe të natës në dimër (maj deri në gusht) mund të bien nën zero, veçanërisht në jugperëndim. Por ditët janë më pas të ftohta në të ngrohta. Vera përjeton temperatura të larta të ditës deri në 38°C. Megjithatë, mbulesa e reve dhe shirat priren t’i freskojnë pak gjërat. Kujdes se gushti është shumë i thatë dhe stuhitë e pluhurit dhe rërës priren të ngrihen nga perëndimi.

Mos harroni të paketoni një palë dylbi – ato i afrojnë kafshët pa rreziqet e zakonshme. Një palë syze dielli të mira është një ide e mirë, veçanërisht nëse udhëtoni në Kalahari, ku shkëlqimi i dritës mund të jetë disi shqetësues. Gjithashtu paketoni pajisje fotografike dhe video për të regjistruar safarin tuaj për hir të miqve tuaj të pafat që mund të mos kenë qenë në Botsvana. Në safari, ju këshillohet të mos vishni veshje të bardha ose të ndritshme për të shmangur emocionimin e kafshëve. Pambuku dhe rrobat e lehta janë të përshtatshme për verën. Për t’i mbijetuar mëngjeseve dhe mbrëmjeve të dimrit, keni nevojë për mbështjellës dhe pulovra më të ngrohta. Gratë duhet të shmangin veshjen e veshjeve të pakta të plazhit në zonat rurale larg hoteleve dhe kampeve për të shmangur ofendimin e vendasve.

E drejta e autorit © Africa Point

Video about 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment

You can see more content about 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment on our youtube channel: Click Here

Question about 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment

If you have any questions about 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment

Rate: 4-5 stars
Ratings: 4179
Views: 66109068

Search keywords 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment

3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment
way 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment
tutorial 3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment
3 Animals Species And How They Adapt To Their Environment free
#Botswana #Emerges #Market #Safari #Destination

Source: https://ezinearticles.com/?Botswana-Emerges-as-an-Up-Market-Safari-Destination&id=31116