25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic Herbal Medicine Chest in Your Backyard

You are searching about 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic, today we will share with you article about 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic is useful to you.

Herbal Medicine Chest in Your Backyard

Çfarë mund të jetë më e lehtë se rritja e një kopshti barishte pa përpjekje? Sigurisht, do t’ju duhet të korrni barërat e këqija, por ju do ta bëni këtë gjithsesi: quhet barërat e këqija.

Pranvera është një kohë veçanërisht pjellore për të korrur barërat e këqija – rrënjët dhe të gjitha – dhe për t’i kthyer ato në ilaçe. Këtu janë disa këshilla se si të gjeni, korrni, përgatitni dhe përdorni një duzinë (13) barërat e këqija të zakonshme që ndoshta tashmë rriten rreth jush.

Për të bërë ilaçet tuaja do t’ju nevojiten kavanoza qelqi të madhësive të ndryshme me kapak të shtrënguar. Dhe të paktën një litër litër uthull molle (të pasterizuar), vodka (100 prova është më e mira, por 80 prova do të bëjnë) dhe vaj ulliri të pastër (jo ekstra i virgjër) ose yndyrë shtazore me cilësi të mirë si lanolinë, sallo ose bark. yndyrë nga një qengj ose kec. Do të dëshironi gjithashtu një thikë, një dërrasë prerëse dhe disa lecka për të pastruar derdhjet.

Në përgjithësi, ju do të mbushni një kavanoz (të çdo madhësie) me material bimor të freskët, por të thatë, të prerë në mënyrë të trashë. (Mos lani asnjë pjesë të bimës përveç rrënjëve, nëse i përdorni dhe sigurohuni që t’i thani mirë me një peshqir përpara se t’i vendosni në kavanozin tuaj.) Më pas do ta mbushni kavanozin me menstruacionet, që është uthulla, vaji ose alkooli. Etiketoni mirë dhe lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës, larg dritës së diellit për të paktën gjashtë javë përpara se ta dekantoni dhe ta përdorni. (Shih librin tim Healing Wise për informacion më specifik mbi përgatitjet.)

Një udhëzues në terren është i dobishëm për identifikimin pozitiv të barërave të këqija. Ai që më pëlqen më shumë është: Një udhëzues për identifikimin e barërave të këqija të Zelandës së Re me ngjyra, në përputhje nga EA Upritchard. (E disponueshme nga Shoqëria e Kontrollit të Barërave të këqija dhe Dëmtuesve të Zelandës së Re, PO Box 1654, Palmerston North) Ky libër madje ju tregon se si duken barërat e këqija kur ato shfaqen.

Gati? NE RREGULL! Le të dalim jashtë me një udhëzues për identifikimin e bimëve ose një herbalist me përvojë dhe të shohim se çfarë mund të gjejmë.

çantë bariu (Capsella bursa pastoris) është njëvjeçare në familjen e mustardës. Prisni gjysmën e sipërme të bimës kur të ketë formuar “çantat” e saj të vogla në formë zemre (bishtaja e farave) dhe bëni një tretësirë ​​(me alkool), të cilën mund ta përdorni për të ndaluar gjakderdhjen. Mamitë dhe gratë që rrjedhin shumë gjakderdhje gjatë periudhës së tyre vlerësojnë efektivitetin e shpejtë të saj. Ciganët pretendojnë se funksionon edhe në stomak dhe mushkëri. Një dozë është 1 pikatore (1 ml); e cila mund të përsëritet deri në katër herë në ditë.

Tharëse (Galium aparine) është një bimë e qëndrueshme, ngjitëse, e cila rritet me bollëk në zona të braktisura dhe në skajet e tokës së kultivuar. E gjithë bima përdoret për të forcuar aktivitetin limfatik. Unë pres dy të tretat e sipërme të secilës bimë ndërsa është në lulëzim (ose fara) dhe përdor alkool për të bërë një tretësirë ​​që lehtëson gjoksin e butë, të fryrë, simptomat e PMS dhe reaksionet alergjike. Një dozë është 15-25 pika (.5 – 1 ml); përsëritet sipas nevojës.

kokrra (Media Stellaria) ka shumë përdorime, duke përfshirë zarzavate të shijshme sallatë. Pres të gjithë pjesën e sipërme të bimës dhe e ha ose përdor alkool për të bërë një tretësirë, e cila shkrin cistat, tonifikon tiroiden dhe ndihmon në humbjen e peshës. Një dozë është pikatore (1 ml), deri në tre herë në ditë.

Daisy (Bellis perennis) është një bar i zakonshëm shumëvjeçar i lëndinave dhe zonave të hapura. Krejt ndryshe nga margarita vendase (Lagenifera petiolata), margarita e vogël angleze është e lidhur me feverfew dhe ka aftësi të ngjashme. I përdor gjethet dhe lulet për të bërë një tretësirë ​​(me alkool) ose një uthull mjekësore që lehtëson dhimbjet e kokës, dhimbjet e muskujve dhe simptomat e alergjisë. Një dozë është një pikatore e tretësirës (1 ml), deri në dy herë në ditë; ose një lugë gjelle uthull në mëngjes.

Luleradhiqe (Taraxacum officinalis) është një bimë shumëvjeçare me lëndina dhe kopshte dhe një nga barishtet medicinale më të njohura në botë. (Luladhiqeja vendase e Zelandës së Re – Taraxacum Magellanicum – është gjithashtu medicinale.) Ata që duan një lëndinë të pastër jeshile mallkojnë lulet e verdha me diell të luleradhiqes së zakonshme. Por ata që janë të gatshëm të shohin bukurinë kudo (si fëmijët dhe mjekët e bimëve) e vlerësojnë këtë barërat e këqija. Ju mund të përdorni çdo pjesë të luleradhiqes – rrënjën, gjethet, lulet, madje edhe kërcellin e luleve – për të bërë një tretësirë ​​ose uthull mjekësore që forcon mëlçinë. Një dozë prej 10-20 pika të tretësirës (0,5-1 ml) lehtëson gazrat, urthin dhe dispepsin, si dhe promovon lëvizje të shëndetshme të zorrëve. Një lugë gjelle uthull gjithashtu funksionon mirë. Më e rëndësishmja, e marrë para ngrënies, luleradhiqe rrit prodhimin e acidit klorhidrik në stomak, duke rritur kështu bio-disponueshmërinë e shumë lëndëve ushqyese, veçanërisht të kalciumit. Gjethet e gjelbra të freskëta ose të gatuara janë të ngarkuara me karoten, ato ndihmëse kundër kancerit dhe kundër sëmundjeve të zemrës. Dhe vaji i luleve është një balsam i rëndësishëm masazhi për ruajtjen e gjinjve të shëndetshëm. (Ka shumë më tepër informacion mbi luleradhiqe në Shërimi i mençur.)

Doku, i quajtur gjithashtu doku i verdhë, doku kaçurrelë dhe doku i gjerë është një bimë shumëvjeçare, të cilën gjyshet e mia vendase amerikane e përdorin për “të gjitha problemet e grave”. Maori e quajnë atë paewhenua ose runa. Është një tjetër bimë që nuk pajtohet me delet, sidomos kur toka është e mbikullotur. I gërmoj rrënjët e verdha të Rumex crispus ose R. obtusifolius dhe tinkturojini në alkool për t’i përdorur si aleat kur sistemi imunitar ose mëlçia kanë nevojë për ndihmë. Një dozë është 15-25 pika (.5-1 ml). Unë gjithashtu korr gjethet dhe/ose farat gjatë gjithë sezonit të rritjes dhe bëj një uthull medicinale, të marrë një lugë gjelle në një kohë, e cila përdoret për të rritur nivelet e hekurit në gjak, për të reduktuar përmbytjet dhe ngërçet menstruale dhe për të balancuar nivelet e hormoneve. Nëse rrënjët e copëtuara ngjyhen në vaj për gjashtë javë, pomada që rezulton është e dobishme për mbajtjen e gjinjve të shëndetshëm.

Groundsel (Senecio vulgaris) dhe Ragwort (Senecio Jacobea) janë bimë shumëvjeçare të guximshme që kanë reputacion për helmimin e bagëtive, si tansy kushëriri i tyre. Edhe pse jo të mira për delet, këta dy Senecios janë disa nga bimët më të lashta shëruese në botë, të cilat janë gjetur në një varr 60,000 vjeçar. Mund të përdorni majat dhe gjethet e lulëzuara me alkoolin tuaj për të bërë një tretësirë ​​që vepron ngadalë për të tonifikuar organet riprodhuese, për të lehtësuar PMS-në dhe për të ndaluar dhimbjet e forta menstruale. Një dozë është 5-10 pika (.2-.5 ml) në ditë, përdoret vetëm një herë në ditë, por për të paktën 3 muaj. (Për të përshpejtuar lindjen përdoret një dozë më e madhe.)

mallows (Malva neglecta, M. parviflora, M. sylvestres) rriten mirë në kopshte të lënë pas dore dhe janë çuditërisht me rrënjë të thella. Lulet, gjethet, kërcelli, farat dhe rrënjët janë të pasura me mucilazh ngjitës, i cili nxirret më së miri duke e njomur bimën e freskët në ujë të ftohtë gjatë natës ose më gjatë ose duke bërë një uthull mjekësore. Niseshteja është jashtëzakonisht qetësuese nga brenda (lehtëson dhimbjet e fytit, barkun e mërzitur, djegien e zemrës, zorrën e irrituar, dhimbje barku, kapsllëkun dhe helmimin nga ushqimi) dhe nga jashtë (lehtëson kafshimet e insekteve, djegiet, ndrydhjet dhe dhimbjet e syve). Gjethet, lulet dhe lëvorja (veçanërisht) e vendasit Hohere (Hoheria populnea) përdoren saktësisht në të njëjtën mënyrë nga herbalistët Maori.

Plantain, i quajtur gjithashtu ribwort, veshi i derrit dhe bima me fashë është një bar i zakonshëm i lëndinave, rrugëve, parqeve dhe këndeve të lojërave. Identifikoni atë me pesë venat paralele që shtrihen përgjatë gjatësisë së secilës gjethe. Mund të gjeni gjethe delli me gjethe (Plantago major) me gjethe të gjera, ose gjethe delli të ngushtë (Plantago lanceolata) me gjethe të holla si shtizë. Ose mund të përdoret për të bërë një llapë shëruese ose një vaj qetësues që konsiderohet gjerësisht si një nga shëruesit më të mirë të plagëve përreth. Delli jo vetëm që rrit shpejtësinë e shërimit, ai gjithashtu lehtëson dhimbjen, ndalon gjakderdhjen, largon lëndët e huaja, ndalon kruajtjen, parandalon dhe ndalon reaksionet alergjike nga pickimi i bletëve, vret bakteret dhe zvogëlon ënjtjen.

Provoni një llapë ose një aplikim të bollshëm të vajit ose pomadës së delli (që bëhet duke e trashur vajin me dyllë blete) në ndrydhje, prerje, pickime insektesh, skuqje, lëkurë të plasaritur, çibane, mavijosje, buzë të plasaritura dhe të çara, duar të ashpra ose të lënduara, pelenën e foshnjës zonë dhe djegie.

Për të bërë një llapë delli të freskët: Zgjidhni një gjethe, përtypeni mirë dhe vendoseni në boo-boo. “Si magjike” dhimbja, kruajtja dhe ënjtja zhduken shpejt! (Po, ju mund t’i thani gjethet e delli dhe t’i mbani në çantën tuaj të ndihmës së parë. Përtypni si gjethet e freskëta.)

Për të bërë vaj delli: Zgjidhni gjethe të mëdha të freskëta delli. Pritini trashë. Mbushni një kavanoz qelqi të pastër, të thatë me gjethe të copëtuara. Hidhni vaj ulliri të pastër në gjethe, duke e trazuar me një shkopinj derisa kavanoza të mbushet plotësisht me vaj dhe të lëshohen të gjitha flluskat e ajrit. Kapelë mirë. Vendoseni kavanozin në një tas të vogël për të mbledhur çdo tejmbushje. Prisni gjashtë javë. Më pas kullojeni vajin nga materiali bimor, duke e shtrydhur mirë. Matni vajin. Ngroheni butësisht, duke shtuar një lugë gjelle dyll blete të grirë për çdo ons të lëngët vaj. Hidheni në kavanoza dhe lëreni të ftohet.

St. Joan’s / John’s wort (Hypericum perforatum) Kjo lule e egër e bukur shumëvjeçare mund të urrehet nga fermerët e deleve, por bimorët e adhurojnë atë. Majat e lulëzuara mblidhen pasi fillojnë të lulëzojnë (tradicionalisht në Solstice, 21 qershor) dhe përgatiten me alkool dhe vaj, për të bërë dy nga mjetet juridike më të dobishme në çantën time të ndihmës së parë. Tinkturë i St. Joan’s wort jo vetëm që i jep njeriut një prirje diellore, ai lehtëson me siguri dhimbjet e muskujve, është një antiviral i fuqishëm dhe është trajtimi im i parë për ata me herpes, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje shpine, nevralgji dhe dhimbje koke, duke përfshirë migrenën. Doza e zakonshme është 1 pikatore (1 ml) aq shpesh sa nevojitet. Në dhimbje ekstreme nga një spazmë muskulore në kofshën time, përdorja një pikatore çdo njëzet minuta për dy orë, ose derisa dhimbja të qetësohej plotësisht. Kantarioni i Shën Joanës vaj ndalon plagët e ftohta në gjurmët e tyre dhe madje mund të lehtësojë simptomat e herpesit gjenital. E përdor si krem ​​kundër diellit. Në kundërshtim me besimin popullor, kantarioni nuk shkakton ndjeshmëri ndaj diellit; e pengon atë. Madje parandalon djegiet nga terapia me rrezatim. Gjithashtu lehtëson dhimbjet e muskujve.

Vetë shërohet (Prunella vulgaris) Kjo mente shumëvjeçare pa aromë është një nga shëruesit më të mëdhenj të pakënduar të botës. Gjethet dhe lulet përmbajnë më shumë antioksidantë – të cilët parandalojnë kancerin dhe sëmundjet e zemrës, ndër tiparet e tjera të shëndetshme – se çdo bimë tjetër e testuar. Dhe si pjesë e familjes së nenexhikut, vetë-shërimi është i mbushur me shumë minerale, veçanërisht kalcium, duke e bërë atë një aleat veçanërisht të rëndësishëm për gratë shtatzëna, infermierore, në menopauzë dhe pas menopauzës. I vendos gjethet e vetëshërueshme në sallata në pranverë dhe vjeshtë, bëj një uthull mjekësore me lule gjatë verës dhe gatuaj majat e lulëzuara (të freskëta ose të thara) në supat e dimrit.

Usnea (Usnea barbata) është ai liken gri me shumë fije i varur nga degët e pemëve tuaja të mollës ose pishave Monterey të mbjella në plantacionin atje ose në pothuajse çdo pemë vendase në zonat e Alpeve të Ishullit Jugor, ku njihet si angiangi te Maori. Nëse dyshoni për identifikimin tuaj: Tërhiqeni butësisht një fije me duar, duke kërkuar një fije të bardhë brenda veshjes së jashtme gri-jeshile të turbullt. Për të përgatitur usnea, korrni në çdo kohë të vitit, duke pasur kujdes që të mos merrni shumë. Usnea rritet ngadalë. Vendosni të korrat tuaja në një tigan gatimi dhe thjesht mbulojeni me ujë të ftohtë. Ziejini për rreth 15-25 minuta, ose derisa uji të bëhet portokalli dhe të pakësohet përgjysmë. Derdhni usnea dhe ujin në një kavanoz duke e mbushur deri në majë me lëndë bimore. (Uji nuk duhet të jetë më shumë se gjysma e kavanozit.) Shtoni alkoolin më të fortë që mund të blini. Pas 6 javësh, kjo tretësirë ​​është gati të funksionojë për ju si një antibakterial i shkëlqyer, duke luftuar infeksionin kudo në trup. Një dozë është një pikatore (1 ml) aq shpesh sa çdo dy orë në situata akute.

Yarrow (Achellia millefolium) Kjo barërat e këqija shumëvjeçare rritet në shumë kopshte barishtore sepse ka një mori përdorimesh. Prisni majat e lulëzuara (përdorni vetëm yardhe me lule të bardha) dhe përdorni alkoolin tuaj për të bërë një tretësirë ​​me aromë të fortë që mund ta merrni brenda për të parandaluar ftohjet dhe gripin. (Një dozë është 10-20 pika, ose deri në 1 ml). Unë mbaj me vete një shishe të vogël sprej me tretësirë ​​yarrow kur jam jashtë dhe lag lëkurën time çdo orë ose më shumë. Një studim i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara tregoi se tinktura e yarrow është më efektive se DEET në largimin e rriqrave, mushkonjave dhe mizave të rërës. Ju gjithashtu mund të bëni një pomadë shëruese me majat e luleve të yardheve dhe vajin ose yndyrën tuaj. Vaji i yarrow është antibakterial, lehtësues i dhimbjeve dhe tepër i dobishëm në shërimin e të gjitha llojeve të plagëve.

Video about 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic

You can see more content about 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic on our youtube channel: Click Here

Question about 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic

If you have any questions about 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic

Rate: 4-5 stars
Ratings: 3480
Views: 31585880

Search keywords 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic

25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic
way 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic
tutorial 25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic
25 Which Of The Following Animal Groups Is Entirely Aquatic free
#Herbal #Medicine #Chest #Backyard

Source: https://ezinearticles.com/?Herbal-Medicine-Chest-in-Your-Backyard&id=168097