2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals One Cat Leads to Another, And Another, And Another

You are searching about 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals, today we will share with you article about 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals is useful to you.

One Cat Leads to Another, And Another, And Another

Unë gjithmonë i kam dashur qentë. Qentë ishin pjesë e fëmijërisë sime dhe, si e rritur, më është dukur e natyrshme t’i kem në jetën time. Golden Retrievers janë raca ime e zgjedhur tani, megjithëse qentë e rinisë sime ishin kryesisht përzierje të çuditshme si “Pixie”, kombinimi ynë qimedredhur-dalmat. Unë thjesht do t’ju lejoj të përpiqeni ta imagjinoni atë. Në kohën kur isha 40 vjeç, ideja për të pasur një mace ende nuk më kishte hyrë në mendje, as një herë, as kurrë. Pra, si është, mund të pyesni veten, që tani mund të numëroj më shumë se 30 mace dhe kotele që kanë jetuar në shtëpinë tonë, së bashku me Golden Retrieverët tanë dhe, tani, edhe një laborator çokollate?

Mund ta përcaktoj epifaninë në një natë të ftohtë dimri në shkurt 1991. Ajo ishte nata kur Mau erdhi në shtëpi me ne. Po, Mau ishte një mace, me shumë mundësi tonkineze. Faji apo merita, në varësi të këndvështrimit tuaj, për këtë shtim në shtëpinë tonë është e burrit tim dhe vëllait tim. Sigurisht që NUK ishte ideja ime. Ishte rastësi. Planet tona të darkës atë mbrëmje përkonin me ardhjen e një maceje të humbur që ishte shfaqur në mënyrë misterioze nga poshtë shtratit të vëllait dhe kunatës sime një natë më parë. Ata kishin tashmë 3 mace. Ata nuk donin një tjetër. Nuk e gjetën dot pronarin. Do të përfundonte në një strehë. O Zot! Jo një strehë! Por prapëseprapë, ndjeva se nuk do të dija çfarë të bëja me një mace dhe sapo hapja gojën për t’iu përgjigjur jo pyetjes që vëllai im kishte bërë me fytyrë (“Dëshiron një mace?”) kur dëgjova burrin tim, Freddy, duke thënë – “Prit pak, ta shohim këtë mace”.

Fast përpara 19 vjet. Në anën Tonkinese të tabelës së rezultateve, ne kemi pasur Mau, MauTu, Orville, Red Dot, Sinbad dhe Tu Tu. Gjithashtu, Maude, Winston, Gwen, Merlin, Galahad, Percy, Berry, Tiny Tim, Brighe, Tarquin dhe 7 kotele të tjera Tonkinese, emrat e të cilëve nuk mund t’i kujtoj më! Në anën e racave të përziera shtëpiake (“të shpëtuar”) të tabelës së rezultateve, lista përfshin Chivers, Tristan, Isolde, Anton, Oscar, Crystal, Pod dhe Chirp. Dhe ne aktualisht kemi 2 mace të reja birmaneze, Troilus dhe Cressida. Kjo listë nuk përfshin ato që ne kemi kultivuar për periudha të shkurtra kohore.

Jo, ne nuk jemi grumbullues. Ne edukuam dhe treguam Tonkinese për disa vite, kështu që lindën kotele bukuroshe, zakonisht në shtratin tonë dhe u rritën në shtëpinë tonë, në periudha të ndryshme. Disa qëndruan me ne, të tjerët u shitën në shtëpi të mirë, të kontrolluara me kujdes. Ne arritëm të mbajmë një shtëpi shumë të pastër (kryesisht) përmes planifikimit strategjik, zonimit – dhe shumë punës. Ne nuk i kishim të gjitha këto mace në të njëjtën kohë, por për periudha të shkurtra, goditëm nga 10 në 15 në të njëjtën kohë. Për fat të mirë, ne kemi pasur shtëpi të mëdha. Popullata jonë aktuale e maceve është 7.

Pra, si shkuam nga një mace e humbur që u zbulua nën shtratin e vëllait tim në grumbullimet e Tonk dhe turmave të shpëtimit? Unë isha i tëri-në natën që sollëm Mau në shtëpi. Ishte vonë, kështu që e hodha Maun, i cili doli të ishte vetëm rreth 5 muajsh, në shtratin tonë, ndërsa vendosëm një tigan, ushqim dhe ujë në dhomën tonë të gjumit. Në momentin që u kthyem, ai ishte futur nën mbulesën tonë me kokën në jastëk tim. Kur u bashkuam me të në shtrat, ai u përkul kundër meje dhe filloi të ushqejë mëngën time të këmishës së natës. Epo! Të them se zemra ime u shkri do të ishte një nënvlerësim. Kjo nuk ishte mace e zakonshme (por, atëherë, çfarë dija unë për CATS?).

Ne hutuam për prejardhjen e Maut. Fredi, i cili kishte edukuar mace birmaneze në Angli përpara se të takoheshim, e dinte se ai nuk ishte “fare birmanez”, por dyshonte se ai ishte “diçka e ngjashme”. Kështu, ai shkoi në bibliotekë (në atë kohë nuk kishte internet) dhe hulumtoi racat e ndryshme. Ai u ndal në Tonkinese dhe vendosi të gjejë një ekspert për të biseduar me të për racën. Ergo, shoqja jonë prej shumë kohësh, Joan Bernstein, erdhi në jetën tonë, së bashku me disa nga kotelet dhe macet e saj. Joan, një nga mbarështuesit e hershëm Tonkinese, ishte një forcë shtytëse në fitimin e pranimit të CFA (Cat Fanciers’ Association) për Tonkinese dhe filloi Shoqatën Tonkinese Breed (TBA) në 1979.

Siç rezulton, nuk është befasi e madhe që një dashnor i qenve si unë do të thithej nga një mace tonkineze. Shumë shpejt mësova se Tonkinezët janë të famshëm si “macja për adhuruesit e qenve”. Një fragment nga profili i racës Tonkinese i përshkruan me vend ato:

Këto mace janë plotësisht të bindura se njerëzit u vendosën në tokë për t’i dashur ata; këto janë macet që e dinë se i përkasin. Ata do të marrin në dorë prehrin dhe shpatullën tuaj dhe do të mbikëqyrin aktivitetet tuaja. Ata janë të ngrohtë dhe të dashur, shumë inteligjentë, me një kujtesë dhe shqisa të pabesueshme që i përngjajnë radarit… Ata bëhen “përshëndetësi i derës” tuaj dhe do të argëtojnë me kënaqësi mysafirët tuaj. Ata janë përshkruar nga pronarët entuziastë si pjesë qenush (që ndjek pronarin e tyre nëpër shtëpi), pjesërisht majmun (“akrobacitë” e tyre janë legjendë!) dhe mund të tingëllojnë si një elefant që vrapon nëpër shtëpinë tuaj kur ata zgjedhin. Me pak fjalë: ata shpejt marrin përsipër dhe drejtojnë shtëpinë dhe jetën tuaj! Mënyrat e tyre të dashura janë të pamundura për t’u injoruar dhe ata shpejt e bëjnë veten të dashur për familjen dhe vizitorët.

Kur Fredi vendosi që Mau kishte nevojë për një shoqëruese të të njëjtit ngjashmëri, shkuam për të vizituar Joan dhe u kthyem në shtëpi me një nga kotelet e saj femra, të cilën e quajtëm MauTu (ok, pra jo shumë origjinale). Mau nuk mund të rritej sepse ne nuk kishim regjistrimin e tij CFA, por Freddy, i cili kishte pëlqyer mbarështimin e maceve birmaneze, donte të rritej MauTu. Ne e arritëm këtë me një nga meshkujt e Joan-it.

Ajo që pasoi ishte një kaskadë e vazhdueshme me kotele tonkineze të lezetshme që vërtiteshin nëpër shtëpinë tonë, ngjiteshin në shtratin tonë dhe rrëzoheshin nga mobiljet. Augie, Retriever ynë i Artë, ishte i magjepsur që nga momenti kur u takua për herë të parë Mau. Kur e prezantuam me pjellën tonë të parë të kotele, ai i kërkoi ato dhe të gjithë ata që erdhën më pas si të tijat. Maude, një mace e mrekullueshme “terapeutike” që adoptuam nga Joan, kishte një lidhje të veçantë me Augie. Ai e rrotullonte me hundë dhe putra dhe e mbështillte gjithë kokën e saj në gojë derisa ajo më në fund doli e njomur, duke u dukur si një rrokullisje punk me flokë me thumba.

Megjithëse Mau ishte dashuria ime e parë Tonk, kishte edhe yje të tjerë të ndritshëm. MauTu, me ekuilibrin e saj ekspert, hipi me mjeshtëri mbi supet e Freddy-t për kërcimin e tyre ritual të përditshëm, Windsor Stomp (që nuk duhet të tentohet nga zemra e dobët) deri në ditën e saj të fundit. Maude, e cila kishte një histori të gjatë në ofrimin e terapisë për të sëmurët dhe të paaftët, i ndriçonte ditët e nënës sime sa herë që e merrja me vete për të vizituar mamin dhe pacientët e tjerë në qendrën e saj të rehabilitimit. Orville, pasi i mbijetoi një infeksioni thuajse fatal të veshit të brendshëm, eci në rrathë me detyrim për vite të tëra, gjë që do të kishte qenë qesharake nëse nuk do të ishte aq e trishtuar.

Winston u lidh me mua, ose ndoshta ishte anasjelltas, kur unë isha duke vizituar Joan-in për disa ditë. Duke njohur shpirtrat binjakë të vërtetë kur na pa së bashku, Joan e dërgoi Winnie-n për të jetuar me mua. Ai ishte versioni ynë platin i z. Mistoffelees magjike. Duke pasur një atmosferë magjepsëse, ai pafajësisht u tërhoq nga “AlfThe Rottweiler”, joshi një lepur me veshë dhe një kakado që të luanin me të dhe ndau krenari të tjera si deti i kuq kur hyri në territorin e tyre. Më vjen keq edhe sot e kësaj dite që nuk i kam regjistruar kurrë shërbesat e lezetshme të Winston-it për kutitë e mbeturinave. Ndërsa ai gërmonte me kujdes, gërvishti dhe mbulonte, me zë të lartë, por melodikisht na bënte serenata (mendoni duke kënduar në dush), duke mos dështuar të shkaktonte shpërthime të qeshura nga ne.

Përpjekja jonë në botën e maceve shtëpiake (“moggies” për britanikët) filloi kur, për ta çuar atë për trajtim, unë bllokova një mace të vogël ferme gjysmë të egër, syri i së cilës u plagos. Për shkak se ajo nuk do të ishte e lehtë për t’u trajtuar, oficeri lokal i kontrollit të kafshëve rekomandoi që ta çoja në një strehë aty pranë, “Common Sense for Animals”, për t’u trajtuar nga veterineri i tyre. Si rezultat i lëndimit të saj në sy, i cili kërkonte operacion, veterinerja tha se ajo kishte humbur thellësinë e shikimit dhe nuk mund të mbijetonte më jashtë. Si rezultat, ajo papritmas e gjeti veten duke jetuar brenda, me ne. Ne u argëtuam më vonë kur pamë se, pasi ajo u depozitua në shtëpinë tonë, ajo nuk donte të dilte më jashtë. Kur shihte një derë të hapur nga jashtë, “ikte, ikte!” më tej në shtëpi. “Isha atje, bëra atë, më mirë këtu.”

Udhëtimi i parë në Common Sense for Animals ishte vendimtar. Është një strehë e shkëlqyer pa vrasje në Broadway, NJ, por për një të butë si unë, është një vrasës. Macet janë aty në kafazet e tyre kur hyni brenda. Nuk ka zyrë apo dhomë pritjeje të veçantë. Shumë strategjik. Nëse keni fare lloj zemre dhe mjete, nuk mund të largoheni pa marrë të paktën njërën prej tyre në shtëpi. Dhe macja jonë e vogël e dëmtuar e fermës (e kemi quajtur Chivers sipas marmelatës) kërkonte vizita pasuese. Mund ta merrni me mend se çfarë ndodhi. Dy shpëtimtarë erdhën në shtëpi me mua në udhëtimin e parë me Chivers. Pastaj Fredi e ktheu Chiversin për t’i hequr qepjet dhe ai u kthye në shtëpi me 2 të tjerë, duke përfshirë një të amputuar që ne e quajtëm Tripod (Pod). Pastaj veterineri, duke ditur një prekje të butë kur pa një të tillë, thirri Fredin dhe e pyeti nëse mund të merrte Anton, një mace neurotike, e cila ishte kthyer për herë të tretë. Edhe pse ishte një strehë pa vrasje, kishte rregulla dhe kur një mace u kthye për herë të tretë, veterineri duhej ta eutanizonte atë. Ai padyshim do të bënte gjithçka që mundej për ta mbajtur Antonin gjallë. Fredi zbriti dhe solli Antonin me vete në shtëpi. Ne bëjmë një palë gjobë; a ka dikush ndonjë dyshim pasi lexoi këtë përrallë se ne jemi krijuar për njëri-tjetrin?

Gjelbërimi ynë i fundit erdhi tek ne në vjeshtën e vitit 2003. Kisha dëgjuar se ishte një kotele endacake që endej nëpër pyll. E vura pikën të MOS e kërkoja. Ne kishim marrë tashmë 6 shpëtime brenda vetëm disa ditësh (Chivers macja gjysmë e verbër e fermës, një çift shumë i egër vëlla dhe motër që i quajtëm Tristan & Isolde, Tripod e amputuar, shoku i saj në qeli, Crystal dhe Anton neurotik). Unë nuk jam plotësisht i çmendur. E dija që kishim kufij. Por, siç do ta kishte fati, kotelja që kisha shmangur u shfaq në oborrin tonë në një pasdite të ftohtë nëntori. Ajo ishte rrezikshmërisht e dobët. Ajo kurrë nuk do ta kalonte dimrin. Do ta fusja në kurth, do ta çoja te veterineri, do ta bëja sterilizimin dhe do t’i gjeja një shtëpi. E përdora këtë logjikë për Fredin, i cili pranoi se gjëja e fundit që na duhej ishte një mace tjetër. Ai gjithashtu nuk është plotësisht i çmendur. I nxora ushqimin. Ajo u hodh në krahët e mi; nuk ka nevojë për kurth. E çova te veterineri. Ajo filloi të cicërijë si e çmendur, padyshim një cicërimë, jo një mjaullime. Çirp e quajti veten. Ajo jeton me ne tash e 7 vjet. Ajo është një kënaqësi.

Pra, ja ku jemi, 19 vjet më vonë, me 7 mace të mbetura. Ne ishim deri në 5 moggies vitin e kaluar. Një numër më i arsyeshëm, veçanërisht pasi ato ndaheshin midis 2 shtëpive – 3 në shtëpinë tonë në NJ dhe 2 në Cape Cod Bed & Breakfast. Por, prapëseprapë, më mungonin Tonkët tanë, ndërsa Fredi mendoi se do të dëshironte të kishte përsëri birmanisht. Tonket janë një racë natyrore që përfshin karakteristikat e birmanisë dhe siamezit. Pra, mendova unë, birmanez do të jetë “mjaft afër”.

Futeni Troilus dhe Cressida, çifti ynë tradicional birmanez. Troy dhe Sid duken shumë si Tonkët tanë, por ka dallime delikate në sjellje. Tonkëve u pëlqen të fluturojnë në qiell; birmanez, jo aq shumë. Të dy racat kënaqen të kenë mysafirë, por, ndërsa Tonkët janë në thelb takues, përshëndetës dhe argëtues, birmanezët janë drejtues të vendosur, atje për të mbikëqyrur festën. Dallimet, natyrisht, mund të gjurmohen në injektimin e gjeneve siameze që i bëjnë tonkinezët… epo, tonkinezët. Kohët e fundit, kur po kërkoja një fjalë për të përshkruar atë që i dallon, Joan Bernstein e prodhoi me shkëlqyeshëm fjalën. “Edge”, tha ajo. Dhe, sigurisht, ajo e kishte gozhduar atë. Në përgjithësi, birmanezët nuk e kanë atë avantazh tonkinez. As Tonkinezët nuk kanë zakonisht aftësitë e menaxhimit të Birmanisë.

Dhe pastaj janë SYTË. Një nga karakteristikat dalluese të “minksit” tonkinez është ngjyra e tyre unike e syve akua, një nuancë që nuk specifikohet në standard për asnjë racë tjetër mace. (Joan dhe unë të dy kemi sy ujorë. Çfarë do të thotë kjo?) Nga ana tjetër, birmanezët dallohen për sytë e tyre të mëdhenj dhe shprehës të artë. Të dyja janë të papërmbajtshme në fuqi.

Video about 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals

You can see more content about 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals on our youtube channel: Click Here

Question about 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals

If you have any questions about 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals

Rate: 4-5 stars
Ratings: 2724
Views: 50378934

Search keywords 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals

2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals
way 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals
tutorial 2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals
2 Where Are The Injection Location Sites For Livestock Animals free
#Cat #Leads

Source: https://ezinearticles.com/?One-Cat-Leads-to-Another,-And-Another,-And-Another&id=5358515