2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells Internal Usage of Organic Aloe Vera Products

You are searching about 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells, today we will share with you article about 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells is useful to you.

Internal Usage of Organic Aloe Vera Products

Përdorimi i Brendshëm

Brenda, Aloe Vera përdoret në industritë e mëposhtme:

1. Industria e Kujdesit Shëndetësor Natyror (Mjekësia Plotësuese dhe Alternative): Vetitë bioaktive të Aloe Verës janë terapeutike dhe bima ka një reputacion të vendosur prej kohësh në botën e Mjekësisë Plotësuese dhe Alternative (CAMS). Përdoret si për përdorim aktual (lëkurë) ashtu edhe për përdorim të brendshëm.

I përdorur nga brenda ndihmon njerëzit që vuajnë nga shqetësime shëndetësore si mungesa e imunitetit (HIV, AIDS, gripi, energjia e ulët, etj), sistemi tretës (shqetësimet shëndetësore me stomakun, zorrët, ulcerat, etj.), shqetësimet kardiovaskulare (presion i lartë i gjakut dhe kolesterol i lartë. nivelet), diabeti (shqetësimet për nivelet e paqëndrueshme të sheqerit në gjak), artriti (dhimbja e kyçeve).

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se ajo gjendet në produktet që lidhen me kujdesin shëndetësor të kafshëve. Shumë nga vetitë shëruese që funksionojnë te njerëzit mund të aplikohen edhe te kafshët.

2. Industria e ushqimit dhe pijeve (Ushqimi funksional): Në tregun e pijeve, lëngu i pijshëm ofron veti të dobishme për shkak të veprimit të tij të mirë rregullues në sistemin tretës dhe në formë plotësuese për trajtimin e gastritit, ulçerës dhe të tjera. Përdoret edhe në pije për sportistët dhe sportistët, si tonik dhe pastrues i organizmit.

Aloe Vera dihet se përdoret për të ndihmuar njerëzit me kushtet e mëposhtme shëndetësore:

Diabeti

Diabeti mellitus është një çrregullim i metabolizmit të karbohidrateve i karakterizuar nga një ulje e sekretimit të insulinës. Disa pacientë marrin insulinë çdo ditë për të mbajtur nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak dhe të tjerë ndjekin vetëm dietën e tyre për të siguruar që nivelet e sheqerit në gjak të mbahen në mënyrë të shëndetshme.

Bima e mrekullueshme nuk mund të zëvendësojë ose kurojë diabetin, por është një produkt i shkëlqyeshëm për të plotësuar trajtimet diabetike pasi përmban një përmbajtje të madhe të lëndëve ushqyese glikol që nuk do të rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe është gjithashtu shumë e dobishme në shërimin e plagëve. Shërimi i plagëve tek pacientët me diabet është shumë i ngadalshëm dhe ndonjëherë në raste të rënda nuk është fare i pranishëm.

Një provë e hershme klinike në Indi u krye ku 3000 pacientë me diabet të lehtë u ushqyen me bukë duke përfshirë xhel – 90% treguan një ulje të niveleve të sheqerit në gjak. Shumë studime janë kryer në minj me rezultate shumë të favorshme. Megjithatë, më pak prova janë kryer te njerëzit. Studimet që janë kryer te njerëzit kanë treguar se stimulon sekretimin e insulinës dhe ul sheqerin në gjak deri në gjendjen e tij normale.

Kushtet e mungesës së imunitetit

Është treguar se është një përbërës që mund të ndihmojë në neutralizimin e HIV-it duke transformuar mbështjelljen e proteinave, kështu që nuk mund të pushtojë qelizat njerëzore. Kjo mund të ndihmojë në ndalimin e shumëzimit të virusit në trup dhe në këtë mënyrë ndihmon në mbajtjen e sistemit imunitar më të fortë. Gjithashtu ndihmon në përthithjen e vitaminave dhe mineraleve të tjera dhe lëndëve ushqyese. Përveç kësaj, ajo rreshton zgavrën e barkut dhe është treguar se zvogëlon dhimbjet e barkut që zakonisht lidhen me pacientët me HIV.

Aktualisht, gjithnjë e më shumë kërkime po kryhen për trajtimin kompliment të të sëmurëve me HIV/AIDS. Laboratorët e Carrington kanë treguar se lëndët ushqyese të glikolit që përmbahen në të stimulojnë fagocitozën – ku qeliza mund të shpërbëjë organizmat pushtues dhe rrit aktivitetin antiviral të HIV-it për të prodhuar një virus të dëmtuar. Aloe Vera e përmendur më parë përmban, beta-karoten, vitamina C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B12, Pyroxidien, Kolinë dhe Tiaminë – Këto vitamina janë të gjitha jetike për të mbajtur imunitetin e pacientit HIV.

Gjendjet e tretjes

Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) i referohet dhimbjes së zhvendosur të barkut me konstipacion të alternuar dhe diarre. Kjo ndonjëherë përshkruhet si funksion i parregullt ose i shqetësuar i zorrëve. Në kohët e hershme quhej ‘kolon spastik’.

Ka një efekt tonik në traktin e zorrëve dhe mund të lejojë një kohë të reduktuar të kalimit në zorrë. Një shënim shumë i rëndësishëm, mund të përmirësojë florën bakteriale me një ulje të pranisë së majave dhe një ulje të pH – kështu që me Aloe Vera kjo normalizohet natyrshëm. Testet e kryera konfirmojnë se kalbëzimi i zorrëve u reduktua dhe tretja dhe përthithja e proteinave u përmirësuan me gëlltitjen e bimës.

Testet e kryera nga doktor Jeffrey Bland i Institutit të Shkencës dhe Mjekësisë Linus Pauling në Kaliforni konfirmojnë se kalbëzimi i zorrëve u reduktua dhe tretja dhe përthithja e proteinave u përmirësuan me gëlltitjen e Aloe Verës. Studimi përfshiu rezultatet e Aloe Vera në traktin gastrointestinal. Kishte një lëvizje më të shpejtë të ushqimit përmes zorrëve me tretje dhe përthithje më të mirë të proteinave, një rritje e ujit në jashtëqitje e bëri atë më të rëndë dhe një normalizim të baktereve të jashtëqitjes, ku më parë kishte pasur nivele të larta të majave në disa nga subjektet. Me përfitime të tilla, shumë prej atyre që vuajnë nga IBS dhe Koliti Ulcerativ kanë shijuar shumë lehtësim dhe reduktim të simptomave të tyre, pas përdorimit të Aloe Verës. Duke qenë se Aloe Vera nuk është një kurë për asnjërën nga këto kushte, është vërejtur se nëse përdorimi i Aloe Verës ndërpritet, simptomat do të kthehen brenda pak ditësh.

Kushtet e kolesterolit

Aloe Vera përmban një fito-sterol/beta-sitosterol. Beta-sitosteroli është një sterol konkurrues që do të hyjë në gjak. Trupi mund të përdorë dhe shpërbëjë beta-sitosterolin thjesht pa efekte anësore. Si rezultat, kolesteroli i rrezikshëm LDL do të kalojë nga trupi pa dëmtuar. Me kalimin e kohës – trupi ynë do të prodhojë më pak kolesterol LDL dhe kështu nivelet do të ulen.

Natural News thekson se Xheli Aloe Vera përmirëson cilësinë e gjakut dhe ndihmon në ribalancimin e kimikateve të gjakut – kjo nga ana tjetër ul kolesterolin dhe nivelet totale të triglicerideve tek njerëzit me nivele të ngritura.

Në një studim afatgjatë të kryer në Kore në vitin 2003, zbuloi se nivelet e kolesterolit hepatik u rritën ndjeshëm në një grup kontrolli gjatë plakjes kundrejt grupit që kishte marrë Aloe Vera, i cili u ul me më shumë se 30%. Përfundimi është se plotësimi gjatë gjithë jetës me Aloe Vera shtypi dëmtimin e oksidimit të radikaleve të lira dhe rritjen e kolesterolit hepatik të lidhur me moshën.

Presioni i lartë i gjakut

Presioni i gjakut kontrollohet nga ekuilibri i kalciumit, magnezit dhe kaliumit në raport me natriumin. Nëse këto raporte duhet të jenë të balancuara – një përmirësim i madh në presionin e lartë të gjakut do të ndodhë shpejt. Homocisteina – Nivelet e larta të homocisteinës në gjak bëjnë që gjaku ngjitës ose qelizat e gjakut të mpiksen dhe këto pastaj do të luftojnë për të kaluar nëpër arteriet e bllokuara.

Nivelet e homocisteinës mund të reduktohen me plotësimin e vitaminës B12. Vitamina B12 është gjithashtu një nga komponentët e Aloe Verës. Aloe Vera duhet të ulë këto nivele, kështu gjaku do të jetë më në gjendje të japë jetë duke i dhënë oksigjen qelizave në trup. Aloe Vera përmban gjithashtu vitaminë C dhe acid salicilik, të cilat do të ndihmojnë në zgjerimin e kapilarëve dhe forcimin e këtyre kapilarëve, duke ndihmuar që gjaku të rrjedhë më lirshëm dhe të reduktojë presionin e gjakut.

Artriti

Osteoartriti është i zakonshëm tek njerëzit e moshuar dhe përshkruan një gjendje në të cilën kërci në nyje konsumohet, duke shkaktuar dhimbje dhe ngurtësi kryesisht në nyjet që mbajnë peshë. Artriti reumatoid prek të gjithë trupin dhe jo vetëm nyje të caktuara. Është një sëmundje inflamatore dhe nyjet inflamohen.

Aloe Vera është e njohur gjerësisht për reduktimin e inflamacionit dhe marrja e saj nga goja do të ndihmojë si me osteoartritin ashtu edhe me artritin reumatoid. Është e rëndësishme të theksohet, se për rezultate më të mira, Aloe Vera duhet të merret si nga goja ashtu edhe në mënyrë topike në raste të tilla si reumatoid dhe osteoartriti; e cila do të përfitojë nga vetitë anti-inflamatore të Aloe Verës – Aloe Vera mund të aplikohet direkt në kyçet e prekura për të reduktuar dhimbjen. Nga goja, vetitë anti-inflamatore të Aloe Verës do të zvogëlojnë inflamacionin në trup dhe kështu inflamacioni do të ulet nga brenda.

Në lidhje me osteoartritin, Aloe Vera stimulon formimin e kolagjenit – Kolagjeni përbën kërcin, kështu që do të ndihmojë në riparimin e nyjeve ku kërci është konsumuar. Duke marrë Aloe Vera gjatë gjithë jetës, mund të zvogëlohet ekspozimi i tyre ndaj inflamacionit ose konsumimit të kërcit që çon në të dyja format e artritit.

Përdorimi i Jashtëm

Zakonisht, konsumatorët gjejnë përbërës të Aloe Verës në produkte si:

Produkte për pastrimin dhe hidratimin e fytyrës dhe trupit, si kremrat e ditës dhe të natës, kremrat kundër plakjes, produktet për larjen e fytyrës dhe kremrat dhe pastrimet e trupit.

Pas diellit, djegiet e lëkurës dhe trajtimet me lazer.

Produkte për flokët dhe lëkurën e kokës si shampo dhe balsam

Produkte për pastrimin e lëkurës si sapunët e lëngshëm dhe të ngurtë, kremrat e duarve dhe produktet e banjës dhe dushit.

Deodorant dhe antidjersë.

Produkte kundër insekteve.

Prandaj, Aloe Vera përdoret shumë në komoditetet për industrinë e spa dhe hotelerisë.

Industria e Kujdesit Shëndetësor Natyror (Mjekësia Plotësuese dhe Alternative)

Vetitë bioaktive të Aloe Verës janë gjithashtu terapeutike dhe bima ka një reputacion të vendosur prej kohësh në botën e Mjekësisë Plotësuese dhe Alternative (CAMS). Bima është e njohur për vetitë e saj trans-dermale. Ajo mund të arrijë indet më të thella të trupit, duke e lejuar atë të marrë të gjitha lëndët ushqyese të aloe në lëkurë. Lloji inflamator i problemeve të lëkurës si ekzema, psoriasis dhe aknet, mund të përfitojnë nga këto veti të larta transdermale dhe anti-inflamatore. Rezultatet e mëtejshme kanë treguar se lëndët ushqyese të glikolit veprojnë si hidratues – një substancë që thith ose ndihmon një substancë tjetër të mbajë ujin dhe lagështinë. Aloe ndihmon në ruajtjen e lagështirës në indet e dëmtuara; Fuqia depërtuese e Aloe lejon që uji dhe hidratuesit e tjerë të zhyten thellë në lëkurë, duke rimbushur lëngjet e humbura dhe duke rivendosur shtresën yndyrore. Aloe Vera lejon që acidet uronike (të cilat heqin efektet e tyre të dëmshme nga materialet toksike) të depërtojnë thellë, duke i bërë më efektive cilësitë astringente pastruese të Aloe.

Aloe Vera dihet se përdoret për të ndihmuar njerëzit me sëmundjet e mëposhtme të lëkurës:

Djegiet e lëkurës

Disa nga rezultatet më dramatike deri më sot janë në trajtimin e djegieve. Studimet kanë treguar se aplikimi i një xhel aloe vera mund të zvogëlojë procesin e shërimit me një të tretën e kohës normale. Aloe Vera përdoret gjerësisht në trajtimin e djegieve në qendrat e traumës në Kaliforni, Illinois, Nju Jork dhe Teksas në SHBA. Aloe Vera posedon llojin e veprimit enzimatik që mund të thithë lëndën purulente dhe të mbajë të pastra plagët e acaruara.

Përtëritje e lëkurës

Në studimet e kryera nga Dr Ivan E. Danhof, MD, Ph.D., president i Laboratorëve Kërkimor të Teksasit të Veriut dhe një profesor i Fiziologjisë në pension nga Universiteti i Teksasit, xheli i brendshëm nga Aloe Vera u zbulua se rrit prodhimin e qelizave fibroblaste njerëzore. gjashtë deri në tetë herë, në krahasim me riprodhimin normal të qelizave. Qelizat fibroblaste gjenden në dermën e lëkurës dhe janë përgjegjëse për fabrikimin e kolagjenit, proteinës mbështetëse të lëkurës. Gjatë ekspozimit në diell dhe përmes proceseve normale të plakjes, fibroblastet ngadalësojnë prodhimin e tyre të kolagjenit. Ndërsa plakja vazhdon, cilësia e kolagjenit zvogëlohet dhe rrudhat bëhen më të thella. Dr Danhof zbuloi se përmirësoi integritetin e qelizave fibroblaste dhe gjithashtu shpejtoi prodhimin e kolagjenit.

Psoriasis

Studimet kanë treguar se aloe në formë xheli mund të jetë më efektive sesa përdorimi i një produkti kortizonik për djegiet dhe plagët. Një studim i kohëve të fundit tregoi gjithashtu se është më efektiv në reduktimin e kruajtjes, djegies, inflamacionit dhe acarimit në lëkurën e psoriasis sesa një krem ​​i tipit kortizon 0.1%.

Seborrhea

Kjo është një gjendje mjaft e zakonshme e lëkurës, që çon në shpërthime të yndyrshme, të kuqe dhe me luspa në zona të tilla si vetullat, qepallat, hunda, veshi, buza e sipërme, gjoksi, ijët dhe mjekra. Një studim i dyfishtë i verbër, i kontrolluar nga placebo, i 44 individëve zbuloi se katër deri në gjashtë javë trajtim me pomadë aloe mund të reduktonte ndjeshëm simptomat e seborresë.

Ekzema

Shumë përdorues që vuajnë nga ekzema kanë raportuar gjithashtu se simptomat e tyre janë zvogëluar, me lëkurë më të lëmuar dhe më të butë. Nuk është për t’u habitur që Dr Peter Atherton-një autoritet udhëheqës në Aloe Vera dhe një studiues në Universitetin e Oksfordit që studion efektet medicinale të bimës mbështet pretendimet se ajo mund të trajtojë lëkurën ekzematoze të dëmtuar.

Aknet

Komponentë të tjerë të vlefshëm që gjenden në të, si acidi salicilik – një trajtim i rëndësishëm i akneve – përmban veti anti-bakteriale, anti-inflamatore dhe eksfoliuese, komponentë të vlefshëm në trajtimin e lëkurës së dhimbshme të llojit të akneve. Një avantazh i shtuar është se acidi salicilik që gjendet në të nuk do të thajë lëkurën me akne, gjë që është mjaft e zakonshme kur përdorni kremra të llojeve të tjera salicilike.

Video about 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells

You can see more content about 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells on our youtube channel: Click Here

Question about 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells

If you have any questions about 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells

Rate: 4-5 stars
Ratings: 1898
Views: 95906844

Search keywords 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells

2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells
way 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells
tutorial 2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells
2 What Are Three Differences Between Plant And Animal Cells free
#Internal #Usage #Organic #Aloe #Vera #Products

Source: https://ezinearticles.com/?Internal-Usage-of-Organic-Aloe-Vera-Products&id=9904736