18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive How to Sleep Off Weight Along with your Hangover

You are searching about 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive, today we will share with you article about 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive is useful to you.

How to Sleep Off Weight Along with your Hangover

Ju mund të humbni një kilogram në ditë pa asnjë efekt të keq.

Do të ndiheni më në formë, më të ndritshme, më të shëndetshme dhe më energjike.

Si? Duke përdorur biologjinë që përdorin kafshët në letargji.

Arinjtë Grizzly janë të shkëlqyer në të. Iriqi janë mjaft të mirë dhe baldosët janë të shkëlqyer. Ata shfrytëzojnë biologjinë e tyre të zgjuar për të bërë më të mirën e dimrit. Ashtu si ata, ne mund t’i përdorim ato muaj të gjatë, të zymtë dhe dëshpërues të dimrit për ta bërë trupin tonë të funksionojë më mirë! Do të vini në pranverë disa gurë më të lehtë, duke u ndjerë mirë dhe duke u dukur më i ri – në fakt duke lulëzuar pozitivisht.

Është e sigurt. Garanci gize. Ju mund të hiqni një kilogram në ditë nëse ndiqni këtë regjim të thjeshtë jetese. Ju nuk keni nevojë të shkoni në palestër ose të djersiteni deri në fund. Ju nuk keni nevojë të hiqni dorë nga ngrënia e karbohidrateve ose të mos prekni më gjalpin.

Në fakt, gjithçka që duhet të bëni është të punoni me trupin tuaj dhe jo kundër tij.

Nëse keni ndjerë ndonjëherë se do të dëshironit të flinit në një strofkë të rehatshme për të gjithë dimrin, atëherë ju lutemi lexoni më tej sepse në Skoci, ne jemi absolutisht të sigurt se sapo kemi ardhur me regjimin përfundimtar të stilit të jetesës: The Hibernation Dieta (Mike dhe Stuart McInnes me Maggie Stanfield, Souvenir Press 7,99 £).

Ashtu si shumë në jetë nga myku blu në bukë që e shtyu Alexander Fleming të zbulonte penicilinën e deri tek dieta GI duke ditur sesi ushqimet që marrin më shumë kohë për t’u tretur janë më të qëndrueshme dhe më pak të majme, Dieta e Letargjisë është aq e dukshme që askush nuk e ka parë atë.

“Biologjia na ka parë në fytyrë për shumë shekuj, por nutricionistët thjesht nuk e kanë vënë re këtë”, thotë bashkëautori dhe farmacisti, Mike McInnes. “Ata thjesht nuk duan që varka të lëkundet dhe ne jemi përballur me atë zonë rehati. Ne po inkurajojmë trupin të përdorë mekanizmat e tij të integruar të djegies së yndyrës. Ne po themi të optimizoni sistemin tuaj sepse inxhinieria e saktë e njeriut trupi është i mrekullueshëm!”

Kur kafshët flenë për dimër, ato përgatiten vetë. Ata e marrin atë gropën e bukur ashtu siç duhet dhe sigurohen që ambienti të jetë komod dhe komod, por para gjithë atyre punëve të shtëpisë, ata shëndoshen. Ata vendosin shumë mallra dollapësh për të jetuar në sezonin e ftohtë. Dallimi mes tyre dhe nesh është se ata e ruajnë ushqimin në vetvete, brenda trupit të tyre.

Për muaj të tërë, ndërsa ata marrin frymë mirë, ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme dhe nuk bëjnë fare ushtrime, ata jetojnë me atë yndyrë të ruajtur. Të gjithë e kemi mësuar në shkollë, por ndoshta nuk e kemi menduar mesazhin që ka natyra e zgjuar për ne.

Sigurisht që po ndodh shumë biokimi dhe ne nuk duam t’ju mërzitim apo t’ju verbojmë me shkencën. Përveç kësaj, nuk ka nevojë. Shtyllat kryesore të Dietës së Hibernimit janë të thjeshta:

o Mjaltë: Ushqimi i perëndive. Që nga ai matematikan i vjetër, Pitagora, në vitin 580, ne e kemi ditur se kjo ishte diçka e veçantë. Gjëja në lidhje me të është se është i vetmi ushqim që kombinon në mënyrë të përsosur molekulat e glukozës dhe fruktozës në mënyrën e duhur për të siguruar karburant për trurin tuaj duke ushqyer mëlçinë tuaj.

Me trurin tuaj të lumtur dhe të ushqyer mirë, pjesa tjetër e trupit tuaj mund të vazhdojë me kryerjen e të gjitha atyre detyrave thelbësore të mirëmbajtjes dhe riparimit si rindërtimi i lëkurës, kockave, flokëve, thonjve, muskujve, organeve, nervave, gjakut etj. Dhe çfarë përdor për të bërë gjithë atë punë të vështirë? Po, rezervat tuaja të yndyrës! Por vetëm për aq kohë sa mëlçia dhe truri juaj janë të lumtur. Lexo…

o USHQIMI I SHËNDETSHËM: Po, ne e dimë që e keni dëgjuar më parë, por baret e Marsit të skuqura dhe picat me peshk dhe patate të skuqura nuk janë rruga drejt shëndetit të mirë dhe shtatit të hollë. Hani atë që ju pëlqen, por mos i kufizoni mundësitë tuaja dhe sigurohuni që të merrni një ekuilibër të mirë të ushqimeve thelbësore.

o LEMRI: Ne kemi shpjeguar tashmë pse ka rëndësi letargji, por ka një komponent tjetër jetësor: Gjumi. Kur flemë, si kafshët, jetojmë nga rezervat tona të yndyrës, por vetëm për aq kohë sa mëlçia dhe truri ynë janë të ushqyer mirë. Hibernizimi nuk është i njëjtë me gjumin, por ka faktorë të përbashkët.

Ai ari i zgjuar kalon në një modalitet të veçantë dimëror, ku ruan karburant të veçantë për të mbajtur trurin e tij të ushqyer dhe ne njerëzit mund të jemi po aq të zgjuar nëse ushqehemi natën në mënyrë që të përdorim rezervat tona të yndyrës për energji. Asnjëri prej nesh nuk është më shumë se disa minuta nga koma. Trupat tanë kanë një kimi shumë të rregulluar dhe shumë efikase dhe nëse e shqetësojmë atë, ne fjalë për fjalë po rrezikojmë jetën tonë.

Truri ynë është konsumatori ynë më i madh i karburantit dhe është organi që duhet të vazhdojë për të na mbajtur gjallë. Ne mund të mbyllim tretjen, ngrohtësinë, stërvitjen, të folurit dhe një sërë funksionesh të tjera jo thelbësore, por pa funksionin e trurit, ne do të vdesim në sekonda. Kështu që të sigurohemi që ta mbajmë trurin tonë të ushqyer gjatë gjumit është po aq jetike sa të sigurohemi që të bëjmë gjumë cilësor në radhë të parë. Është duke ushqyer mëlçinë tuaj me mjaltë para gjumit që ju mund ta bëni këtë. Vetëm atëherë ne mund të përdorim biologjinë tonë njerëzore për të djegur rezervat e yndyrës për rikuperimin tonë.

o HORMONET: Gjëra të komplikuara, hormone, por në thelb, ka të dobishme dhe të rrezikshme. Të rrezikshmit na stresojnë, na bëjnë panik, djersitim, kemi ankthe dhe ndihemi të fshirë në mëngjes.

Ne prodhojmë këto hormone mbiveshkore kur truri ynë hyn në panik për karburantin: ‘Më ushqe!’ bërtet truri juaj. “Pa karburant!” përgjigjet mëlçia juaj sepse nuk keni ngrënë asgjë që nga koha e çajit. “Merr pak tani!” urdhëron truri juaj, kështu që ju filloni të pomponi hormonet mbiveshkore për të shkuar dhe për të thyer muskujt tuaj në mënyrë që të lëshoni karburant të përdorshëm për mëlçinë tuaj për të ushqyer trurin tuaj.

Nuk bën për gjumë relaksues dhe do të thotë që nuk mund të djegësh rezervat e yndyrës për të bërë të gjitha ato gjëra të këndshme miqësore për riparimin dhe mirëmbajtjen që kanë të bëjnë me ndërtimin e lëkurës dhe kockave të reja.

o REZISTENCA HEROIKE: Ju mund ta ndihmoni procesin së bashku me ushtrimin e rezistencës. Kjo do të thotë që ju zgjidhni të merrni një rezistencë të butë në shtytje dhe tërheqje. Mos e goditni rutine derisa të skuqeni në fytyrë dhe djersiteni (që nuk do të djegë më shumë se gjysmë ons yndyrë në orë), por duke lëvizur butësisht dhe në mënyrë të përsëritur pesha që do të rrisë shpejtësinë me të cilën mund të digjni rezervat tuaja të yndyrës. natën pa prodhuar hormone të stresit.

Nuk është thelbësore, por do t’i ndihmojë gjërat përpara dhe është brenda faktorit të aftësisë për të bërë të kujtdo, pavarësisht nga niveli i përgjithshëm i fitnesit. Ngritja e një kanaçe me fasule nga dollapi është një fillim i mirë. Yoga, Pilates, çiklizmi dhe ushtrimet në dysheme janë të gjitha punë rezistente sepse ato përdorin peshën e trupit tuaj për të funksionuar sistemin tuaj.

Shumica e dietave të çuditshme nga të cilat jemi konsumuar të gjithë bazohen në heqjen e disa ushqimeve ose grupeve ushqimore. Dieta Atkins përjashton karbohidratet. Dieta e Kombinuar këmbëngul që ne të hamë vetëm disa lloje ushqimesh së bashku. Dietat makrobiotike përjashtojnë të gjitha llojet e ushqimeve. Edhe qasja GI përfshin heqjen e disa llojeve të ushqimit.

Themi ta marrim me pak kripë! Trupat tanë kanë nevojë për një shumëllojshmëri të llojeve të ndryshme të ushqimit brenda një diete të ekuilibruar. Ne nuk po mbrojmë një hamburger dhe patate të skuqura në ditë, por as nuk po themi se nuk mund të shijoni kurrë një ushqim me vete. Në vend të kësaj, ne po ju themi që të punoni me trupin tuaj, jo kundër tij. Trupi juaj është miku juaj më i mirë dhe nëse e trajtoni me mirësi, nuk do t’ju zhgënjejë kurrë. Nëse e abuzoni me të, atëherë do të shkojë në një zhurmë të kuptueshme!

Kështu që sigurohuni që mëlçia juaj të ushqehet natën dhe në mëngjes me një lugë gjelle mjaltë, hani me maturi dhe trupi juaj do të bëjë pjesën tjetër për ju.

Bëjeni projektin më të suksesshëm duke ndërtuar disa punë rezistence. Do të funksionojë akoma pa të, por 20 minuta tri herë në javë do të dyfishojnë shkallën me të cilën djeg dhjamin brenda natës. Libri ofron ushtrime të thjeshta pa palestër ose mund të përdorni Pilates, Yoga, çiklizëm dhe not si alternativa.

U NGROHET!

Mbajeni atë mëlçi dhe tru të lumtur me një lugë gjelle mjaltë natën dhe mëngjesin. Mund ta merrni direkt nga tenxherja, në një pije të nxehtë ose të integruar në një smoothie ose pije me bazë jogurti. Libri përmban sugjerime për këto. Duhet të pini dy litra ujë çdo ditë.

Ka më shumë zgjedhje të menusë në Dieta e Hibernimit, por këto do t’ju bëjnë të filloni.

Mëngjeset

200 ml lëng molle

120 gr muesli të ëmbëlsuar me një lugë gjelle mjaltë

200 ml Qumësht gjysëm i skremuar

Ose

200 ml lëng domate

200 gr Qull i bërë me 200 ml qumësht gjysëm të skremuar

Një lugë gjelle mjaltë

Një vezë e zier

Dy rashers proshutë të ligët të pjekur në skarë

Një fetë bukë integrale, e thekur

Ose

200 g sallatë frutash të përzier me mollë dhe portokall

Një lugë gjelle mjaltë

Një fetë bukë me vakt të plotë, të thekur

Një vezë, e zier ose e fërguar

Në mes të mëngjesit

Zgjidhni nga:

Një grusht i vogël arra / fara / fruta të thata

Një copë (ndonjë) frut

Disa ushqime me bukë integrale

Një bar me shumë kokrra që përmban mjaltë

Dreka

Bëni sanduiçet tuaja! Është më e lirë dhe më e shëndetshme. Nëse mund të flini diku për 10 minuta, do të zbuloni se ajo do të transformojë pasditen tuaj.

Zgjidhni nga:

200 ml lëng portokalli të freskët

Dy feta bukë integrale me mbushje ton dhe sallatë anësore me kërpudha të pjekura në skarë, raketë dhe kastravec

Një copë frutë sipas zgjedhjes suaj

Ose

200 g sallatë frutash me mollë dhe portokall

120 g oriz Basmati me proshutë pa dhjamë dhe sallatë me domate, fasule dhe lakër të bardhë të grirë në feta

Një bar me shumë kokrra (pa sheqer të shtuar)

Ose

200 ml lëng të freskët të shtrydhur të çdo varieteti

Dy feta bukë integrale me pulë pa dhjamë dhe proshutë të pjekur në skarë me një sallatë me gjethe, kastravec, domate dhe 4 hurma të freskëta

Koha blu e parë: Ndërsa mbaron punën

Kjo është koha e ditës kur jeni ndoshta në nivelin tuaj më të ulët. Ia vlen të keni pak mbushje gjatë rrugës për në tren, ndërsa ecni ose në makinë.

Zgjidhni nga:

Një pako e vogël me kikirikë të thatë të pjekur

Një banane

Një grusht perime të papërpunuara të përziera

Dy peta me djathë me pak yndyrë ose mjaltë

Karrota e grirë me një grusht të vogël arra dhe rrush të thatë

Domate të prera në feta me vaj ulliri dhe piper të zi

Mollë e prerë në feta me një copë të vogël djathi me pak yndyrë

Koha blu dy: Në shtëpi

Varësisht se sa kohë ju merr dhe sigurisht nëse keni një orë ose më shumë udhëtim, atëherë ia vlen të përsërisni snack-in Blue Time tani. Do të habiteni se sa më shumë energji do të keni. Në vend që të bini në divan me një pije, do të ndiheni më të ndritshëm, më të lumtur dhe më të këndshëm!

Koha e darkes

Vakti juaj i mbrëmjes duhet të jetë i pasur me lëndë ushqyese jetike dhe të përmbajë shumë fruta/perime të freskëta, por kurrë nuk duhet t’ju lërë të ndiheni të rënduar dhe të fryrë. Kini kujdes për madhësinë e porcionit. Shumica prej nesh hanë shumë më tepër se sa kemi nevojë. Bëni një shëtitje dhe/ose ndoshta disa ushtrime rezistence disa orë pasi keni ngrënë.

Zgjidhni nga:

200 ml lëng frutash të freskët të shtrydhur

150 g biftek salmon organik, i pjekur në skarë me pak vaj ulliri dhe erëza

150 g petë të freskëta të përziera me një piper të kuq të freskët të copëtuar dhe ullinj të zinj

Sallatë sa të doni gjethe sallate të freskëta të përziera, domate, selino, kastravec, rrepka, qepë

Ose

Një dardhë Avacado e mbushur me 100 g karkaleca të freskëta dhe me pak yndyrë

Salcë e Cezarit e spërkatur me gjethe borziloku

Një patate e pjekur e mbushur me kërpudha dhe qepë të grira hollë dhe të skuqura shpejt në një tigan duke përdorur vaj spërkatës

Sallatë sipas dëshirës e përbërë nga sallata e freskët e stinës

përbërësit me një salcë vaj ulliri dhe uthull balsamike

Ose

200 ml lëng frutash ose perimesh të freskëta të shtrydhura

150 g bërxolla organike të pjekura me domate qershi të pjekura

150 gr kuskus i perzier me speca jeshil te grire, brokoli dhe karota

Një kos me pak yndyrë me 3 kajsi të copëtuara të shtuara

Koha e shtratit

Një ose dy lugë mjaltë një orë para se të shkoni në shtrat. Mund ta konsumoni si një pije të nxehtë me limon dhe karafil, t’ia shtoni çajit me nenexhik ose kamomil, ta shpërndani në një fetë bukë të thekur ose disa bukë të freskët ose ta shtoni në një tenxhere me kos të thjeshtë me pak yndyrë. Libri ka shumë receta për pije alternative.

Natën, ju do të flini të qetë – duhet ta mbani dhomën tuaj pa drita ndotëse si LCD – dhe trupi juaj do të djegë dhjamin e tepërt dhe do të kryejë gjithë atë mirëmbajtje dhe riparim thelbësor.

Nuk do të ëndërroni të jeni më të hollë dhe më në formë. Ju do ta bëni atë. Ju jeni tashmë në rrugën për të punuar me atë makineri magjike që është trupi i njeriut në vend që ta luftoni atë.

Është bukuria e biologjisë sonë që ne kemi injoruar!

Vizitoni www.hibernationdiet.com

Dieta e Hibernacionit është botuar nga Souvenir Press me 7,99 £ dhe është në dispozicion nga libraritë kryesore ose në internet në http://www.amazon.co.uk

Video about 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive

You can see more content about 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive on our youtube channel: Click Here

Question about 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive

If you have any questions about 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5330
Views: 9682349 0

Search keywords 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive

18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive
way 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive
tutorial 18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive
18 What Basic Functions Must Animals Do To Stay Alive free
#Sleep #Weight #Hangover

Source: https://ezinearticles.com/?How-to-Sleep-Off-Weight-Along-with-your-Hangover&id=301813