18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die Mauritius Vacation Guide

You are searching about 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die, today we will share with you article about 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die is useful to you.

Mauritius Vacation Guide

Mauritius ka arritur me sukses të pozicionohet si një destinacion plazhi ekzotik. Me destinacionet e plazhit kaq të bollshëm, kjo është mbështetur jo thjesht nga reklamat, por nga thelbi i këtij pretendimi. Vizitorët tërhiqen nga Mauritius nga reputacioni i plazheve të tij prej 140 km me rërë të bardhë dhe mundësitë e shkëlqyera për sportet ujore. Noti, krehja e plazhit, lundrimi, surfimi, kayaking, zhytja dhe peshkimi në det të thellë – ka një sport për pothuajse të gjithë.

Tregtarët arabë zbuluan ishullin e atëhershëm të pabanuar në shekullin e 10-të. Por ata nuk ishin aq të magjepsur sa të mendonin për një vendbanim të përhershëm. Portugezët zbarkuan në fillim të shekullit të gjashtëmbëdhjetë, por edhe ata e kaluan mundësinë për të kërkuar mbretin e tyre. Por në 1598 holandezët më në fund shfrytëzuan mundësinë. Ishulli u rrëmbye dhe u emërua pas Maurice, Princit të Portokallisë dhe Kontit të Nassau – atëherë sundimtari i Holandës.

Në shekullin që pasoi, holandezët krijuan vendbanime dhe shpikën mjete për të jetuar jashtë tokës. Ata futën sheqerin dhe duhanin, të cilat i kultivuan duke përdorur punën e skllevërve afrikanë. Sheqeri është ende sot një pjesë e rëndësishme e ekonomisë. Holandezët ishin të pandjeshëm ndaj ekosistemit jashtëzakonisht të brishtë që përbën një ishull të izoluar si Mauritius. Në orën e tyre, shumica e pyjeve autoktone të ishujve u prenë dhe humbën. Zogu i njohur si dodo gjithashtu u qëllua për t’u zhdukur. Kështu holandezët e lumtur i dhanë jetë shprehjes “i vdekur si një dodo”.

Megjithatë, guximi holandez që i kishte bërë pionierë nuk do të zgjaste. Ata iu nënshtruan shumë sprovave nga forcat e natyrës – ciklonet, thatësirat dhe përmbytjet. Dhe gjithashtu nga forcat njerëzore, për piratët ishin një dhimbje koke e vazhdueshme. Në 1710, ata ikën në Kepin më mikpritës të Shpresës së Mirë, në skajin jugor të Afrikës. Pak pesë vjet pasi holandezët u larguan, francezët pretenduan ishullin dhe e riemëruan Isle de France.

Francezët ishin shumë më të suksesshëm se holandezët në shfrytëzimin e potencialit të ishullit. Ata ruajtën ligjin dhe rendin dhe hodhën themelet për administrimin e shoqërisë. Nën guvernatorin e famshëm francez, Mahé de Labourdonnais, filloi ndërtimi i vërtetë i kombit. Francezët sollën më shumë skllevër afrikanë dhe zgjeruan më tej bujqësinë e sheqerit. Ata krijuan gjithashtu disa infrastrukturë sociale dhe ekonomike për të mbështetur kolonët. Port Louis, i quajtur pas mbretit Louis XV, dhe sot kryeqyteti i Mauritius, daton në këtë periudhë.

Megjithëse francezët kishin futur sisteme të rendit dhe ligjit, Port Louis doli të ishte i preferuari i korsairëve. Korsairët ishin marinarë mercenarë që specializoheshin në plaçkitjen e anijeve në emër të një vendi klient. Britanikët, një fuqi e madhe detare në atë kohë, kishin një interes të madh për t’i dhënë fund pushtetit të këtyre mercenarëve. Dhe kështu Mauritius, aq larg Evropës, u përfshi në luftërat e Napoleonit. Në 1810, britanikët të mbështetur nga forca superiore armësh, i bindën francezët të largoheshin nga ishulli.

Në Traktatin e Parisit të vitit 1814, britanikët – fitimtarë madhështorë me të vërtetë, lejuan kolonët francezë të qëndronin në Mauritius. Ata gjithashtu u lejuan të ruanin pronën, gjuhën, fenë dhe sistemin ligjor të tyre. Britanikët iu kthyen emrit që holandezët i kishin dhënë ishullit, por Port Louis e mbajti emrin e tij. Por në shekullin e gjysmë që sunduan britanikët, ata kurrë nuk ishin aq të vendosur sa francezët.

Franko-Mauritianët përparuan në një ekonomi agrare të bazuar në punën e skllevërve. Por në 1835, ata ndjenë dorën kapriçioze të një fuqie të madhe kur skllavëria u shfuqizua. Kjo është ndoshta masa e vetme më e rëndësishme e kryer nën sundimin britanik, dhe pasojat patën një efekt të gjerë në demografinë në zhvillim të kombit. India, një koloni britanike me burime njerëzore shumë të bollshme ishte përgjigja për problemin e punës që u ngrit. Në vitet që pasuan, pasardhësit e punëtorëve indianë që erdhën për të punuar në arat e sheqerit u shumuan shumë. Kinezët erdhën gjithashtu – si punëtorë dhe tregtarë.

Sot, indo-mauritianët përbëjnë afër 70% të popullsisë. Ashtu si në kolonitë e tjera në atë periudhë historike, dhe deri në vitet 1930 në Mauritius, jo të bardhët kishin një rol shumë të kufizuar në drejtimin e vendit. Dhe kjo është arsyeja pse Gandhi – ai çlirimtar i madh i mendjeve të njerëzve, erdhi në Mauritius në vitin 1901, veçanërisht për t’u dhënë zemër indo-mauritianëve. Pas vitesh koncesionesh të zgjatura ndaj sundimit demokratik, britanikët më në fund u përkulën në vitin 1968, kur më në fund iu dha pavarësia.

Ngjarjet për të cilat flasim më sipër janë megjithatë shumë të fundit. Rreth tetë milionë vjet më parë, ishulli doli nga thellësitë e detit si rezultat i aktivitetit vullkanik. Duke zënë 1860 km katrorë, ndodhet pak mbi Tropikun e Bricjapit, 890 km në lindje të Madagaskarit. Duke u ngritur nga deti, formacioni qendror i pllajës është rreth 400 m mbi nivelin e detit. Ka male të shpërndara në ishull dhe disa maja, më e larta prej të cilave arrin 820 m.

Si një vend, Mauritius përfshin ishujt Rodrigues dhe Agalega, Cargados Carajos Shoals dhe disa ishuj më të vegjël kryesisht të pabanuar. Mauritius është pothuajse tërësisht i rrethuar nga një shkëmb koral, i cili njihet si vendi i tretë më i madh në botë. Të dy holandezët dhe francezët ishin jashtëzakonisht të pamatur në lejimin e tyre

pushtimi i pakontrolluar i pyjeve autoktone. Sot, më pak se 2% e këtyre pyjeve kanë mbetur. Shumë prej afro 700 llojeve të bimëve autoktone kërcënohen me zhdukje. Duke filluar nga fundi i viteve 1970, një përpjekje e vonuar, por sistematike ka qenë duke u zhvilluar për të ruajtur florën unike të ishullit.

Kafsha e egër përballet me rreziqe të ngjashme. Në radhë të parë, migrimi i kafshëve në këtë ishull të izoluar ishte vetëm nga ajri ose nga deti, duke kufizuar shumë diversitetin e specieve. Kafshët që holandezët gjetën përfshinin zvarranikë të ndryshëm dhe zogj pa fluturim. Por përveç lakuriqëve të natës, nuk kishte gjitarë dhe as amfibë fare. Kafshët e sjella në anije nga njeriu përfshijnë majmunët dhe minjtë – falë portugezëve, ndërsa holandezët marrin meritat për drerët dhe derrat e egër. Disa nga këto kafshë kërcënojnë të mbysin jetën e specieve indigjene – ata hanë vezët e tyre, madje edhe të vegjlit e tyre.

Mauritius nuk është një lajm i keq për adhuruesit e natyrës – ka shumë zogj dhe jeta detare është e bollshme. Megjithatë, disa nga speciet endemike të shpendëve, të tilla si sqetulla e Mauritius, paraketi me jehonë dhe pëllumbat rozë nuk kanë më shumë se disa qindra. Të tillët janë tani nën një formë të programit të mbarështimit në robëri, me shpresën për të rritur numrin e tyre.

Zona detare e ishullit krenohet me më shumë se 1000 lloje të gjallesave detare – peshq, guaska dhe molusqe, në një numër të pallogaritshëm. Mënyra spektakolare për të eksploruar botën spektakolare nënujore është në bordin e një nëndetëse. Nën gjithashtu ju lejon të shihni disa rrënoja të anijeve që datojnë që nga periudha holandeze.

Ju mund të notoni në vende të ndryshme në plazhe, laguna dhe hyrje. Plazhet e notit janë më të mirat në veri, megjithëse ka vende të tjera të mira në jugperëndim dhe në perëndim pranë Flic en Flac. Bregdeti perëndimor ofron vende të mira për surfim në Tamarin dhe zhytje në Flic en Flac. Në plazhin e Grand Bay, ju keni pazar të mirë, klube nate, bare dhe restorante dhe mundësinë për të bashkëvepruar me vendasit. Përveç kësaj, noti, surfimi, lundrimi dhe gjuajtja me peshk janë të mira. Nga këtu, ju gjithashtu mund të bëni një ekskursion me varkë në ishujt në veri.

Në brendësi të ishujve, ka mundësi të mira për ecje dhe ecje. Parku Kombëtar Black River Gorges ka shëtitje të shkëlqyera, dhe në të njëjtën kohë mund të shihni disa bimë dhe zogj endemikë. Reserve Forrestière Macchabée dhe Parku Kombëtar Rivière Noire janë gjithashtu të mira për shëtitje. Përveç kësaj, këtu është duke u zhvilluar mbarështimi në robëri për të rritur numrin e zogjve endemikë të rrezikuar nga Mauritius. Për udhëtarët, ju do të bëni mirë në pllajën në Curepipe dhe në ishullin Rodrigues.

Kopshtet Botanike Mbretërore të Pamplemousses janë shumë të njohura për vizitorët. Kopshtet datojnë në vitin 1735, gjatë periudhës franceze. Këtu do të shihni një koleksion të madh të bimëve ekzotike dhe autoktone në një mjedis të shkëlqyer. Ndër ekzemplarët më të veçantë janë zambakët gjigantë të ujit Victoria regia, origjina e të cilëve është në Amazon, dhe palma talipot- që dihet se lulëzon një herë në 60 vjet para se të vdesë. Në Parkun e Zogjve Casela, mund të shihni disa nga 140 speciet e tij të shpendëve, duke përfshirë pëllumbin e rrallë rozë Mauritian. Disa nga këto ekskursione janë të përfshira në paketat turistike të Mauritius të ofruara nga shitës të ndryshëm.

Mauritius ofron disa fusha golfi të shkëlqyera dhe vizitorët janë gjithnjë e më të vetëdijshëm për këtë. Janë të paktën tre hotele me kurse me 18 vrima dhe pesë të tjera me fusha me 9 vrima. Kursi Ile aux Cerfs, i cili ndodhet në ishullin e tij të vogël është më spektakolari. Për muajin e mjaltit, ishulli është shumë mikpritës. Pothuajse të gjitha hotelet ofrojnë një paketë të veçantë për muajin e mjaltit. Si një jorezident, ju mund ta lidhni lehtësisht nyjën këtu. Por disa formalitete duhet të kryhen me zyrtarizëm; sigurohuni që të respektoni para mbërritjes.

Mauritius është në kryqëzimin kulturor të Evropës, Afrikës dhe Azisë. Holandezët, francezët, afrikanët, indianët, kinezët dhe britanikët erdhën nën një maskë apo një tjetër dhe sot kanë ndikuar në karakterin dhe jetën kulturore të ishullit. Megjithëse ishulli është më afër Afrikës gjeografikisht, kulturalisht është shumë më afër Azisë.

Grupet më të mëdha racore janë indo-mauritianët që përbëjnë rreth dy të tretat e kombeve prej 1.2 milionë popujsh, të ndjekur nga kreolët – afro-mauritianët që janë pak më shumë se një e katërta e popullsisë. Franko-Mauritians dhe popujt me origjinë kineze së bashku përbëjnë rreth 5% të popullsisë. Ndërsa anglishtja është gjuha zyrtare, frëngjishtja, kreole, bhojpuri dhe urdu fliten gjerësisht. Feja është faktori tjetër që përcakton njerëzit e ishullit, me Hinduizmin (51%), Krishterimin (30%) dhe Islamin (17%).

Kuzhina e ishullit pasqyron diversitetin e njerëzve të tij. Ushqime franceze, kreole, kineze dhe indiane – me variacione lokale gjenden të gjitha këtu. Kudo që të qëndroni, me shumë mundësi do të jeni në gjendje të shikoni apo edhe të kërceni Sega. Ky kërcim kreol energjik dhe erotik e ka origjinën në fushat e sheqerit, në ditët kur punëtorët afrikanë ishin robër. Ju gjithashtu mund të keni fatin të takoni ndonjë nga festivalet e ndryshme që festohen në këtë vend multikulturor. Megjithatë, vetëm ata që udhëtohen më së shumti do të përgatiten për Cavadi. Në këtë festival Tamil, të penduarit shpojnë trupin, gjuhën dhe faqet e tyre, ndërsa disa marshojnë me këpucë gozhdë.

Turizmi është një nga shtyllat kryesore të ekonomisë së Mauritius. Pjesa më e madhe e vizitorëve vijnë nga Afrika e Jugut, Gjermania, Franca, Australia dhe Britania e Madhe. Hotelet në

Mauritius janë të shumtë, dhe ato variojnë nga luksi me 5 yje deri tek ato me lehtësitë themelore. Qëndrimi buxhetor vjen në formën e bungalot, bujtina dhe apartamente me vetë-furnizim ushqimi. Periudha qershor-shtator dhe rreth Krishtlindjeve është sezoni i ngarkuar dhe nëse planifikoni të udhëtoni atëherë, ju këshillojmë të rezervoni strehimin tuaj paraprakisht. Mauritius është ende relativisht i përballueshëm, megjithëse është folur për kthimin e tij në një destinacion plazhi në treg.

Mauritius është një destinacion gjatë gjithë vitit. Megjithatë, periudhat më të mira për t’u vizituar janë periudhat prill-qershor dhe shtator-nëntor. Këta janë muajt kur bie më pak shi dhe temperaturat janë mesatare. Nga janari deri në prill është më i nxehti dhe temperaturat e ditës mund të arrijnë 35°C. Temperaturat priren të jenë më të ulëta në brendësi, larg bregdetit. Shirat kryesore bien midis dhjetorit dhe prillit, megjithëse ka shira të dobët gjatë gjithë vitit. Nga nëntori deri në shkurt është koha kur ciklonet kanë më shumë gjasa të ndodhin. Por mos u pengoni; shanset për të takuar ciklonet nuk janë shumë të larta, dhe vlerësohet se ata godasin ishullin rreth një herë në 15 vjet.

Nëse jeni të etur për sportet ujore, kini kujdes se zhytja është më e mira nga dhjetori deri në mars, dhe sërfi midis qershorit dhe gushtit. Për peshkimin e gjahut të madh, vini midis tetorit dhe prillit. Duhet të jeni rehat me veshje të lehta të përshtatshme për klimën tropikale. Por keni nevojë për veshje më të ngrohta për mbrëmjet dhe muajt jugor të dimrit midis korrikut dhe shtatorit. Në çdo kohë të vitit që udhëtoni, mbani me vete disa rroba shiu. Në muajt e verës ndërmjet nëntorit dhe prillit, ju këshillohet të merrni me vete syze dielli, kapele dielli dhe krem ​​kundër diellit.

E drejta e autorit © Africa Point

Video about 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die

You can see more content about 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die on our youtube channel: Click Here

Question about 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die

If you have any questions about 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die

Rate: 4-5 stars
Ratings: 9018
Views: 78594833

Search keywords 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die

18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die
way 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die
tutorial 18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die
18-Unusual-Animals-That-Will-Become-Extinct-Before-You-Die free
#Mauritius #Vacation #Guide

Source: https://ezinearticles.com/?Mauritius-Vacation-Guide&id=45156