100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest Little Did We Know That Prostate Cancer is the Most Common Non-Skin Cancer Amongst Men

You are searching about 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest, today we will share with you article about 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest is useful to you.

Little Did We Know That Prostate Cancer is the Most Common Non-Skin Cancer Amongst Men

Kanceri i prostatës është kanceri jo i lëkurës i diagnostikuar më shpesh, ka kaluar kancerin e mushkërive si kanceri kryesor që prek të gjithë meshkujt dhe pasuar nga kanceri kolorektal.

Statistikisht, 80 për qind e saj ndodh tek meshkujt mbi 65 vjeç. Edhe pse ky kancer mund të shfaqet edhe tek individët më të rinj, ai është shumë i rrallë nën moshën 50 vjeç. Me kalimin e moshës së meshkujve, prostata mund të zhvillojë probleme.

Çdo vit, një në gjashtë burra amerikanë do ta zhvillojë atë gjatë jetës së tij. Nuk e dinim faktin që një mashkull ka 33% më shumë gjasa të zhvillojë kancer të prostatës sesa një grua që të ketë kancer të gjirit.

Në vitin 2004, vlerësohet se 234,000 raste të reja të diagnostikimit të kancerit të prostatës në Shtetet e Bashkuara. Kjo e bën atë kancerin më të zakonshëm tek meshkujt amerikanë, krahas kancerit të lëkurës. Më shumë se 27,000 vdekje për shkak të kancerit të prostatës pritet të ndodhin çdo vit.

Një rast i ri çdo 2 1/2 minuta. Një rast i ri çdo 150 sekonda.

Ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 35,000 burra diagnostikohen dhe rreth 10,000 burra vdesin prej saj çdo vit. Kjo do të thotë se mbi një njeri vdes çdo orë në MB.

Sot, rreth dy milionë burra po luftojnë kancerin e prostatës, dhe gjatë dekadës së ardhshme, ndërsa burrat që rriten bebe arrijnë moshën e synuar për kancerin e prostatës, rreth tre milionë të tjerë do të detyrohen t’i bashkohen betejës. Është vlerësuar se deri në vitin 2012, numri i rasteve të reja në SHBA pritet të rritet në më shumë se 300,000 raste të reja në vit deri në vitin 2012.

Një rast i ri çdo 100 sekonda. Një njeri vdes çdo 13 minuta.

Çfarë është prostata?

Prostata është një gjëndër seksuale mashkullore, me madhësinë e një arre, e vendosur prapa kockës pubike përpara rektumit që përfshin pjesën e poshtme të fshikëzës. Tubi që bart urinën (uretra) kalon përmes prostatës. Në lindje, madhësia e gjëndrës është e vogël si një bizele dhe ajo vazhdon të rritet deri në moshën 20 vjeç kur një burrë arrin moshën madhore. Hormonet mashkullore (të quajtura androgjene) janë përgjegjës për këtë rritje. Madhësia e gjëndrës nuk do të ndryshojë deri në 45, kur ajo fillon të rritet përsëri.

Funksioni i tij kryesor është të prodhojë lëngje të trasha që ushqejnë spermatozoidin, si dhe ndihmon në lëvizjen e spermës përmes uretrës dhe jashtë penisit për të arritur dhe fekonduar një vezë. Edhe pse prostata nuk është një komponent primar i traktit urinar, por është shumë i rëndësishëm për shëndetin urinar.

Tek meshkujt e moshuar, pjesa e prostatës rreth uretrës mund të vazhdojë të rritet. Kjo shkakton BPH (hiperplazi beninje prostatike) e cila shkakton probleme me urinimin. BPH është një problem që duhet trajtuar, por nuk është kancer.

Çfarë është kanceri i prostatës?

Trupi përbëhet nga lloje të ndryshme qelizash. Normalisht, qelizat rriten, ndahen dhe më pas vdesin. Ndonjëherë, qelizat ndryshojnë dhe fillojnë të rriten dhe ndahen më shpejt se zakonisht. Në vend që të vdesin, këto qeliza jonormale grumbullohen së bashku për të formuar tumore. Nëse këto tumore janë kanceroze ose të ashtuquajturat tumore malinje, ato mund të pushtojnë dhe të vrasin indet e shëndetshme në trup. Nga këto tumore, qelizat e kancerit mund të metastazojnë (përhapen) dhe të formojnë tumore të reja në pjesë të tjera të trupit. Në të kundërt, tumoret jo-kancerogjene ose të ashtuquajturat tumore beninje nuk përhapen në pjesë të tjera të trupit.

Është qelizat anormale që rriten jashtë kontrollit duke formuar nyje të vogla ose gunga (indet e rritjes së tepërt) në sipërfaqen e gjëndrës së prostatës. Në disa raste, indi i rritjes së tepërt është beninj dhe kjo gjendje e prostatës quhet Hipertrofia beninje e prostatës (BPH). Herë të tjera, qelizat kancerogjene anormale karakterizojnë rritjen e tepërt të indeve, dhe kjo quhet një tumor malinj ose kancer i prostatës.

Si afërsia e saj me fshikëzën urinare, çrregullimi i prostatës mund të ndërhyjë në urinim dhe të shkaktojë probleme të fshikëzës ose veshkave. Ai ndodhet gjithashtu menjëherë pranë nervave përgjegjës për ereksionet, kështu që mund të ndërhyjë edhe në funksionin seksual.

Megjithëse më shumë se 70% e të gjitha rasteve diagnostikohen te meshkujt mbi moshën 65 vjeç, mjekët rekomandojnë që çdo mashkull mbi moshën 50 vjeç duhet të bëjë një test PSA dhe një ekzaminim rektal. Sipas statistikave afrikano-amerikanët kanë pothuajse dy herë më shumë shkallë të incidencës së kancerit të prostatës sesa amerikanët kaukazian, prandaj ata duhet të fillojnë të testohen në moshën 40 vjeç. E njëjta gjë është e vërtetë nëse keni një

histori familjare.

Një e treta e meshkujve mbi moshën 50-vjeçare kanë disa qeliza kanceroze brenda prostatës së tyre dhe pothuajse të gjithë meshkujt mbi moshën 80-vjeçare kanë një zonë të vogël të kancerit të prostatës. Në shumicën e meshkujve, këto kancere rriten jashtëzakonisht ngadalë, veçanërisht te meshkujt e moshuar, dhe nuk do të shkaktojë kurrë ndonjë problem. Edhe pa trajtim, shumë prej tyre nuk do të vdesin nga kanceri i prostatës, por të cilët do të jetojnë dhe do të vdesin nga ndonjë shkak tjetër i palidhur përpara se sëmundja ta bëjë të vetën.

Megjithatë, ngjashëm me shumicën e llojeve të kancerit, nëse lihet plotësisht i pakontrolluar, kanceri i prostatës mund të jetë agresiv, të rritet më shpejt dhe mund të përhapet (metastazohet) në pjesë të tjera të trupit, veçanërisht në nyjet limfatike ose në kocka. Kjo e bën trajtimin shumë më të vështirë.

Cilat janë simptomat?

Kanceri i prostatës shpesh nuk shkakton asnjë simptomë për vite me rradhë. Kur shfaqen simptoma, zakonisht qelizat kancerogjene janë përhapur përtej prostatës, kjo është arsyeja pse kontrolli i rregullt për meshkujt e moshës 40 vjeç e lart është i nevojshëm dhe rekomandohet. Simptomat përfshijnë:

 • Problemet urinare:
 • Dhimbje e shurdhër në zonën e poshtme të legenit, ijet ose kofshët e sipërme
 • Pamundësia për të urinuar
 • Ndjesia që fshikëza juaj nuk zbrazet
 • Duke pasur një kohë të vështirë fillimin ose ndalimin e rrjedhjes së urinës
 • Probleme me urgjencën e urinimit dhe vështirësi në fillim
 • Urinim i shpeshtë, veçanërisht gjatë natës
 • Rrjedhje e dobët e urinës
 • Rrjedhja e urinës që fillon dhe ndalon
 • Dhimbje ose djegie gjatë urinimit
 • Vështirësi për të pasur një ereksion
 • Dhimbje në ejakulim
 • Dhimbje gjenitale
 • Gjak në urinë ose spermë

Shënim: Çështje të tjera shëndetësore si infeksioni urinar ose inflamacioni; problemet e fshikëzës ose gurët në veshka mund të shkaktojnë saktësisht të njëjtat simptoma. Prandaj, nëse ato simptoma shfaqen dhe shoqërohen me gjak në urinë, ejakulim të dhimbshëm dhe dhimbje të përgjithshme në pjesën e poshtme të shpinës, ijeve dhe kockave të këmbës, humbje të konsiderueshme të peshës – duhet të vizitoni urologun tuaj të pashmangshëm për një kontroll të plotë.

Kush janë në rrezik?

Faktorët e rrezikut të lidhur vazhdimisht me kancerin e prostatës përfshijnë:

 • Mosha: Pas moshës 50 vjeçare shanset për ta zhvilluar atë janë më të larta. Më shumë se 80 për qind e të gjithëve ndodhin tek meshkujt 65 vjeç e lart.
 • Gara: Burrat afrikano-amerikanë kanë një rrezik 60% më të lartë se burrat e bardhë, duke përfshirë burrat hispanikë
 • Përkatësia etnike: Më e zakonshme në Amerikën e Veriut dhe Evropën Veriperëndimore dhe ndodh më rrallë në Azi, Afrikë, Amerikën Qendrore dhe Amerikën e Jugut.
 • Historia familjare: Duket se ka një lidhje gjenetike. Duke pasur histori familjare të kancerit të prostatës, një baba ose vëlla me këtë sëmundje dyfishon rrezikun e një burri për ta zhvilluar atë. Burri, vëllai i të cilit kishte kancer të prostatës, ka një rrezik 4.5 herë më të lartë dhe 2.5 herë më të lartë nëse babai i tij e kishte atë.
 • Vazektomia: Meshkujt që i janë nënshtruar vazektomisë (një procedurë kirurgjikale që i bën ata steril) mund të kenë një rrezik në rritje.
 • Meshkujt që kanë diabet kanë më pak rrezik për t’u prekur nga kjo sëmundje, megjithëse askush nuk e di vërtet pse.

Si të parandaloni?

Ruajtja e një stili jetese të shëndetshme është mënyra më e mirë për të reduktuar rreziqet nga të gjitha format e kancerit:

 • Dieta: Rezultatet e shumicës së studimeve tregojnë se dieta e pasur me yndyrna shtazore dhe e ulët në fruta dhe perime të freskëta ka një shans të shtuar për të zhvilluar kancer të prostatës.
 • Studimet tregojnë se një dietë e lartë në likopene (që gjenden në nivele më të larta në fruta dhe perime me ngjyra), selen, goji berry, brokoli dhe shafran i Indisë mund të ulë rrezikun.
 • Ushtrimi: Mbajtja e një peshe të shëndetshme së bashku me aktivitetin e rregullt fizik mund të zvogëlojë rrezikun.
 • Merrni shumë pushim – koha e planifikuar e rregullt e gjumit është e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm.

Si zbulohet kanceri i prostatës?

Ekzistojnë tre metoda të zakonshme të shqyrtimit:

 • Ekzaminimi dixhital rektal (DRE)
  Një ekzaminim dixhital rektal si pjesë e një ekzaminimi fizik vjetor te meshkujt e moshës 50 vjeç e lart (dhe te meshkujt më të rinj që janë në rrezik të shtuar). Gjatë këtij testi, një mjek fut një gisht me doreza dhe të lubrifikuar në rektum për të ndjerë anomalitë. Ndërsa ekzaminimi rektal mund të jetë pak i pakëndshëm, ai bëhet shpejt.
 • Testi i gjakut për antigjenin specifik të prostatës (PSA)
  PSA është një test gjaku që mat një proteinë në qelizat e gjëndrës së prostatës. Shoqata Amerikane e Kancerit rekomandon që testi të kryhet një herë në vit për meshkujt 50 vjeç e lart dhe për meshkujt më të rinj me rrezik më të lartë të kancerit të prostatës.

Rezultatet nën 4 zakonisht konsiderohen normale. Rezultatet mbi 10 konsiderohen të larta. Vlerat ndërmjet 4 dhe 10 konsiderohen kufitare. Sa më i madh të jetë niveli i PSA, aq më i madh është mundësia që të ekzistojë kanceri i prostatës.

Testi duhet të vërtetohet më tej me një biopsi pasi testi PSA nuk mund të përdoret si një test i pagabueshëm:

 • 2 nga 3 burra me vlera të larta PSA nuk tregojnë qeliza kanceroze në biopsinë e prostatës.
 • 1 në 5 burra me kancer të prostatës do të ketë një rezultat normal të PSA.
 • Ekografia transrektal (TRUS)
  TRUS do të bëhet nëse provimi dixhital rektal ose nivelet e PSA janë jonormale. Një sondë futet në rektum dhe fotot regjistrohen duke përdorur valë zanore, të cilat krijojnë një imazh të gjëndrës së prostatës. Testi zakonisht bëhet në kushte ambulatore dhe zakonisht zgjat më pak se 30 minuta. Bazuar në rezultatet nga këto ekzaminime, mund të rekomandohen teste shtesë.

Nevojitet një biopsi pozitive për të konfirmuar diagnozën. Nëse një biopsi zbulon kancer, bëhen testime shtesë për të parë nëse ai është përhapur në organe të tjera:

 • Analizat e gjakut– mund të merret për të parë nëse kanceri është përhapur
 • Skanimi i kockave– për të përcaktuar nëse kanceri është përhapur në kocka
 • CT scan– një seri imazhesh me rreze x të marra të legenit ose barkut, shpesh të përdorura për të përcaktuar shenjat e përgjithshme të sëmundjes
 • X-ray e gjoksit– për të përcaktuar nëse kanceri është përhapur në mushkëri
 • MRI– Imazhe me rezonancë magnetike për të zbuluar kancerin në nyjet limfatike dhe organet e tjera të brendshme

Cili është trajtimi i zakonshëm për kancerin e prostatës?

Ka disa trajtime për trajtimin e kancerit të prostatës: Këto përfshijnë kirurgjinë, radioterapi dhe forma të ndryshme të trajtimit me ilaçe. Zakonisht përdoret terapia hormonale. Ai bllokon veprimin e testosteronit, një hormon seksual që kanceri i prostatës ka nevojë për t’u rritur.

Tre opsione trajtimi janë përgjithësisht të pranuara për burrat me të lokalizuar

prostata:

 • Prostatektomia radikale: Një procedurë kirurgjikale për të hequr të gjithë gjëndrën e prostatës dhe indet e afërta. Në disa raste hiqen edhe nyjet limfatike në zonën e legenit. Kjo procedurë kryhet duke përdorur kirurgji që kursen nerva, e cila mund të parandalojë dëmtimin e nervave të nevojshëm për një ereksion. Megjithatë, operacioni që kursen nerva nuk është gjithmonë i mundur.
 • Terapia me rrezatim: Përdorimi i energjisë për prostatën duke përdorur një rreze të jashtme rrezatimi. Pacientët me kancer të prostatës me rrezik të lartë janë kandidatë për të shtuar terapinë hormonale në terapinë standarde të rrezatimit.
 • Mbikëqyrja aktive mund të jetë një opsion i rekomanduar për pacientët me kancer të prostatës në fazën e hershme, veçanërisht ata që kanë tumore të shkallës së ulët me vetëm një sasi të vogël të kancerit të parë në biopsi.

A ka ndonjë efekt anësor?

Si me të gjitha sëmundjet, trajtimi mund të rezultojë në efekte anësore. Efektet anësore më shqetësuese të janë impotenca, ose mosfunksionimi erektil dhe mospërmbajtja.

Studiuesit ende nuk e kuptojnë plotësisht se çfarë e shkakton kancerin e prostatës, ose si zhvillohet ai – dhe ata urgjentisht duhet të përmirësojnë trajtimet aktuale.

Video about 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest

You can see more content about 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest on our youtube channel: Click Here

Question about 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest

If you have any questions about 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest

Rate: 4-5 stars
Ratings: 6076
Views: 42272679

Search keywords 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest

100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest
way 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest
tutorial 100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest
100 Year Old Woman Wakes Up With Animal On Chest free
#Prostate #Cancer #Common #NonSkin #Cancer #Men

Source: https://ezinearticles.com/?Little-Did-We-Know-That-Prostate-Cancer-is-the-Most-Common-Non-Skin-Cancer-Amongst-Men&id=1908853