1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process Are There Hidden Health Hazards In Your Baby’s Nursery?

You are searching about 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process, today we will share with you article about 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process is useful to you.

Are There Hidden Health Hazards In Your Baby’s Nursery?

A do ta ekspozonit fëmijën tuaj të porsalindur ndaj formaldehidit, etereve difenil të polibrominuar (PBDE) dhe pesticideve? Sigurisht që jo! Edhe nëse do t’ju thuhet, nuk duhet të ndikojë në shëndetin e foshnjës tuaj, ju nuk do të dëshironit ta shfrytëzonit atë shans. Megjithatë, një nga gjërat e para që bëjmë si prindër në pritje është të përgatisim një çerdhe për fëmijën tonë. Ne lyejmë, blejmë një krevat fëmijësh, dyshek dhe shtrat dhe ndoshta edhe vendosim tapete të reja në dhomën që fëmija ynë do të kalojë pjesën më të madhe të vitit të parë.A e dini se këto produkte përmbajnë formaldehid, etere difenil të polibrominuar, mbetje pesticidesh dhe kimikate të tjera që mund të ndikojnë në shëndetin dhe zhvillimin e foshnjës tuaj?


Është mjaft keq që ne ekspozohemi ndaj këtyre kimikateve, por është edhe më keq për fëmijët tanë. Foshnjat janë më të ndjeshme ndaj efekteve të toksinave sesa të rriturit për disa arsye. Arsyeja më e dukshme është se foshnjat janë shumë më të vogla dhe për këtë arsye kanë një tolerancë më të ulët ndaj toksinave. Foshnjat po zhvillohen gjithashtu shumë shpejt dhe çdo kimikat që ndërhyn në procesin e rritjes dhe zhvillimit do të ketë një efekt më të madh tek ata në krahasim me një të rritur. Foshnjat gjithashtu marrin më shumë ajër se të rriturit në lidhje me madhësinë e trupit të tyre, që do të thotë se ata marrin më shumë toksina sesa një i rritur. Së fundi, shumë gazra toksikë që gjenden zakonisht në shtëpi janë më të rënda se ajri dhe vendosen pranë dyshemesë ku fëmijët luajnë.

Ka shumë masa që mund të marrim si prindër për ta bërë shtëpinë tonë një vend më të natyrshëm dhe më të sigurt për të rritur fëmijë të shëndetshëm. Më poshtë janë renditur burimet e shumë toksinave të zakonshme shtëpiake dhe çfarë mund të bëni për të eliminuar ose zvogëluar rrezikun e ekspozimit për fëmijën tuaj dhe veten tuaj.

Retardantët e flakës

Retardantët e flakës janë ndoshta një nga toksinat e para që fëmija juaj do të hasë në shtëpi. Edhe pse mund të duket sikur nuk flini kurrë me një të porsalindur në shtëpi, foshnjat në fakt flenë shumë – rreth 60% të vitit të tyre të parë! Kjo është shumë kohë për të kaluar në kontakt të ngushtë me një dyshek të trajtuar me retardantë flakë të quajtur PBDE. Disa studime të kafshëve kanë zbuluar se PBDE-të grumbullohen në trup me kalimin e kohës dhe ekspozimi gjatë periudhave kritike të rritjes mund të shkaktojë dëmtime të pakthyeshme riprodhuese dhe të sistemit nervor.(1). PBDE-të janë kimikisht të ngjashëm me PCB-të të cilat u ndaluan në 1976 pasi u zbulua se ato shkaktojnë kancer dhe ndikojnë në sistemin imunitar, riprodhues, nervor dhe endokrin te kafshët.(2). PBDE-të tashmë janë të ndaluara në Evropë, por për fat të keq ato ende përdoren gjerësisht në SHBA. Një dyshek organik për djep është thelbësor për një çerdhe të shëndetshme. Merrni parasysh të blini një dyshek të bërë me pambuk organik ose lateks dhe lesh. Leshi jo vetëm që vepron për të rregulluar temperaturën, por është gjithashtu natyrshëm rezistent ndaj zjarrit. Një dyshek organik pambuku dhe leshi do të përmbushë të njëjtat standarde qeveritare për ndezshmërinë si një dyshek i trajtuar kimikisht, por është një opsion shumë më natyral dhe shmang çdo rrezik të mundshëm të PBDE.

Pesticidet

Shumica e shtratit të djepit janë bërë me pambuk, kultura e dytë më e trajtuar me pesticide në botë. Nga nëntë pesticidet kryesore të përdorura në bujqësinë e pambukut, pesë janë treguar se shkaktojnë kancer dhe janë vlerësuar ndër më të rrezikshmit nga Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit. Edhe më shumë kimikate shtohen gjatë procesit për të kthyer pambukun e papërpunuar në pëlhurë. Për shkak se foshnja juaj do të kalojë kaq shumë kohë duke fjetur, ka kuptim që shtrati i krevatit të tij të jetë i pastër nga mbetjet e pesticideve ose ndotësve kimikë. Kur blini shtroja për djep, zgjidhni ato të bëra me pambuk organik, të rritur pa përdorimin e pesticideve. Fëmijëve gjithashtu u pëlqen t’i vendosin lodrat e tyre në gojë, kështu që merrni parasysh blerjen e kafshëve pellushi të bëra nga pambuku organik, veçanërisht kur foshnjave po dalin dhëmbë.

Një burim tjetër i ekspozimit ndaj pesticideve është trajtimi i shtëpive dhe oborreve tona. Hulumtimet tregojnë se fëmijët e ekspozuar ndaj niveleve më të larta të pesticideve kishin shtatë herë më shumë rrezikun e zhvillimit të Limfomës Jo-Hodgkin në fëmijëri.(3). Si një alternativë ndaj pesticideve konvencionale, merrni parasysh përdorimin e miellit të misrit në oborr për të parandaluar mbirjen e farave të barërave të këqija (të disponueshme në shumë dyqane kopshtesh dhe në internet). Ka disa libra të mirë të shkruar mbi temën e kopshtarisë natyrore që ofrojnë zgjidhje natyrale për të gjitha llojet e problemeve të lëndinës dhe kopshtit. Të preferuarat e mia personale janë librat e Jerry Baker, i cili ka fjalë për fjalë mijëra këshilla dhe truke. Brenda shtëpisë, pesticidet e bëra nga lëvozhga e portokallit janë të sigurta, natyrale dhe shumë efektive në vrasjen e shumë dëmtuesve të zakonshëm.

Bojë

Shumica e bojrave përmbajnë komponime organike të paqëndrueshme (VOC) që largojnë gazin në ajër shumë kohë pasi boja është tharë. Kjo erë e lagësht e bojës është në fakt për shkak të avullimit të VOC në bojë në ajër. Alternativat më të shëndetshme të bojës do të ishin një bojë natyrale, bojë zero VOC ose një bojë e ulët VOC. Bojërat natyrale janë zgjedhja më e shëndetshme. Ato janë bërë nga komponime natyrale me bazë bimore dhe nuk kanë pothuajse asnjë erë. Bojërat zero VOC janë gjithashtu një zgjedhje e sigurt, janë shumë të lehta për t’u punuar, kanë shumë pak ose aspak erë dhe janë gjerësisht të disponueshme dhe të përballueshme. Sipas ligjit, boja me 5 gram për litër VOC ose më pak mund të quhet bojë zero VOC. Ngjyrosja e bojës mund të shtojë një sasi të vogël VOC, por zakonisht jo më shumë se 10 gram për litër VOC, e cila është ende shumë e ulët. Për të minimizuar sasinë e VOC-ve të shtuara sipas nuancës, zgjidhni një ngjyrë pastel ose të çelur për çerdhen e fëmijës suaj. Këto ngjyra janë gjithashtu shumë qetësuese dhe do t’ju ndihmojnë fëmijën të relaksohet dhe të flejë më shpejt. Përmbajtja VOC për bojë me VOC të ulët ndryshon dhe zakonisht shkruhet në etiketë. Këto bojëra shpesh do të kenë një erë të paktën derisa të thahen. Pavarësisht nga lloji i bojës që përdorni, nëse jeni shtatzënë, është më mirë të lini dikë tjetër të bëjë lyerjen nëse është e mundur ose të paktën të zgjidhni bojë të sigurt dhe të siguroheni që të ketë ajrosje adekuate.

Plumbi është një konsideratë tjetër kur diskutohet për toksinat e bojës. Nëse shtëpia juaj është ndërtuar para vitit 1978, ajo mund të jetë lyer me një bojë me bazë plumbi. Për shkak se plumbi mund të shkaktojë probleme zhvillimi tek fëmijët, çdo bojë e copëtuar ku mund të gëlltitet përbën një rrezik për shëndetin. Gratë shtatzëna duhet gjithashtu të jenë të kujdesshme për të shmangur zonat ku çdo gjë që mund të përmbajë bojë me bazë plumbi është duke u lëmuar ose rifinuar.

Pastrues shtëpiake dhe artikuj për banjë për fëmijë

Shumica e pastruesve shtëpiake janë kimikate toksike. Merrni parasysh përdorimin e pastruesve që janë bërë nga përbërës me bazë bimore dhe perimesh dhe vajra esencialë për aromat. Në vend që të përdorni një pastrues sintetik në dyshemenë e pllakave ose linoleumit ku një fëmijë do të zvarritet dhe do të luajë, përdorni një pastrues rryme që do të dezinfektojë pa përdorimin e kimikateve.

Ndërsa ka shumë sapunë dhe shampo banje në treg të prodhuara posaçërisht për foshnjat, shpesh këto janë vetëm versione më të buta të formulës për të rritur. Lexoni etiketat dhe pyesni veten nëse do t’i dëshironit ata përbërës (Po…edhe ata që nuk mund t’i shqiptoni) brenda trupit të fëmijës suaj. Lëkura vepron si një pengesë për disa kimikate, por shumë prej tyre përthithen përmes lëkurës, proces i cili ndihmohet nga ngrohtësia dhe lagështia gjatë larjes. Sapunët, kremrat dhe vajrat natyralë janë gjithmonë zgjidhja më e mirë për fëmijën tuaj.

Qilima

Tapetet tradicionale dhe ngjitësit që përdoren ndonjëherë në instalimin e tij mund të jenë një makth toksik. Tapeti përmban shumë VOC për t’i emërtuar të gjitha, por përfshin neurotoksina si tolueni dhe ksilen dhe kancerogjenë si benzeni dhe formaldehidi, të cilët mund të largojnë gazin në ajër për vite me rradhë. Tapeti i vjetër përmban vite të tëra pluhuri dhe papastërtie të akumuluar që mund të kontribuojnë në zhvillimin e astmës. Pesticidet e gjurmuara në ambiente të mbyllura nga këpucët gjithashtu grumbullohen në qilima me kalimin e kohës. Ka shumë opsione të tjera për dysheme përveç qilimave që tani po hyjnë në dizajnin e zakonshëm. Dyshemeja prej tape është e bukur, e butë dhe miqësore me mjedisin. Bambu është një tjetër opsion i bukur miqësor ndaj mjedisit. Vetëm sigurohuni që prodhuesi dhe instaluesi të mos përdorin asnjë ngjitës që përmban formaldehid. Qilimat e zonës me fibra natyrale janë një tjetër mundësi që mund të vendosen në dysheme me tape, bambu ose pllaka për të përcaktuar një hapësirë ​​ose për t’i dhënë fëmijës tuaj një vend të butë për t’u ulur ndërsa mëson të ecë. Disa njerëz thjesht e duan pamjen dhe ngrohtësinë e qilimave nga muri në mur dhe për ata ka qilim të ulët VOC të bërë nga plastika e ricikluar, e cila është edhe më e qëndrueshme dhe rezistente ndaj njollave sesa qilimi tradicional.

Ndotja e ajrit të brendshëm

Toksinat nga burimet lart e më shumë mbushin ajrin në shtëpitë tona. Dëgjojmë raporte për smogun dhe ndotjen e ajrit, por sipas EPA, ndotja e ajrit të brendshëm mund të jetë 3-5 herë më e keqe se ajri që thithim jashtë. Kimikatet e lëshuara në ajër grumbullohen dhe nuk mund të shpëtojnë, veçanërisht në shtëpitë më të reja të cilat janë ndërtuar për të qenë hermetike dhe më efikase në energji. Kur moti bashkëpunon, ne mund të hapim dritaret për të ajrosur shtëpinë, por kur është ftohtë ose kur kondicioneri është në punë, ka pak shkëmbim ajri midis brenda dhe jashtë. Në familjet me fëmijë të vegjël, lënia e dritareve të hapura mund të përbëjë një rrezik sigurie. Pra, çfarë mund të bëjmë? Një nga gjërat më të vogla të shpenzimeve që mund të bëjmë është të sjellim disa bimë në shtëpinë tonë të cilat janë në gjendje të largojnë kimikatet nga ajri, duke vepruar si pastrues. Jo të gjitha bimët janë krijuar të barabarta në këtë drejtim. NASA ka testuar dhe renditur dymbëdhjetë lloje bimësh për të përcaktuar më të mirat në largimin e trikloroetilenit, benzenit dhe formaldehidit nga ajri. Ja çfarë gjetën ata:

  • Gerbera margarita, Dracaena Marginata, zambaku i paqes (Spathiphyllum), Dracaena ‘Janet Craig’ dhe palma bambu ishin pesë bimët më efektive në eliminimin e trikloroetilenit.
  • Gerbera Daisy, mamaja e tenxhere, zambaku i paqes, palma bambu, Dracaena Warneckei, dredhka angleze dhe gjuha e vjehrrës janë bimët më të mira të shtëpisë për heqjen e benzenit.
  • Palma bambu, Dracaena ‘Janet Craig’, gjuha e vjehrrës, Dracaena Marginata, zambaku i paqes, bima Merimanga jeshile dhe potosi i artë janë bimët kryesore për heqjen e formaldehidit.

Vetëm mos harroni t’i jepni margaritës tuaj Gerbera shumë diell! Bazuar në këtë studim, një shtëpi prej 1800 metrash katrorë do të kishte nevojë për 15-20 bimë për të pastruar ajrin. Unë i dua bimët dhe shtëpia ime është plot me to. Unë mendoj se ata krijojnë një atmosferë të ngrohtë dhe tërheqëse, por jo të gjithë duan të ndjehen sikur jetojnë në një xhungël. Përveç kësaj, disa njerëz kanë alergji që i ndalojnë ata të mbushin shtëpinë e tyre me bimë. Për ata njerëz dhe si një shtresë shtesë mbrojtjeje, merrni parasysh një pastrues ajri, veçanërisht nëse është bërë ndonjë rinovim për të përgatitur çerdhen e fëmijës suaj.

Ekzistojnë disa lloje të ndryshme të pastruesve të ajrit. Më e mira do të ketë filtrim HEPA ose HEGA dhe gjithashtu do të largojë gazrat e ajrit. Kujdes nga pastruesit e ajrit që përmbajnë jonizues pasi mund të lëshojnë ozon në ajër i cili është i dëmshëm për indet e mushkërive, veçanërisht për ata me astmë. Pastruesit janë të disponueshëm në një gamë të gjerë çmimesh, por merrni parasysh gjithashtu se sa do të kushtojë funksionimi për sa i përket energjisë elektrike dhe filtrave zëvendësues. Konsideroni se sa e zhurmshme është një njësi gjatë punës. Nëse nuk mund ta lini të funksionojë, një pastrues ajri nuk do t’i shërbejë qëllimit të tij.

Statistikat e Frikshme

Ndërsa është e pamundur të drejtosh gishtin në një kimikat të veçantë, gjatë dekadave të fundit, nivelet e kancerit dhe astmës janë rritur, aftësitë e kufizuara në të mësuar janë rritur 191% midis 1977 dhe 1994, normat e autizmit janë rritur 556% gjatë dhjetë viteve të fundit në mbarë vendin.(4) dhe shkalla e lindjeve të parakohshme është rritur me 29% që nga viti 1981(5). Një gjë që ne dimë është se si komb, fëmijët tanë po sëmuren më shumë.

Fëmijët mësojnë vlerat nëpërmjet veprimeve të prindërve të tyre. Duke marrë vendime të shëndetshme për fëmijën tuaj tani, ju po i mësoni ata të marrin vendime të shëndetshme për veten e tyre më vonë në jetë. Si prindër, ne duam vetëm më të mirën për fëmijët tanë. Pse të rrezikoni shëndetin e foshnjës tuaj duke blerë produkte që përmbajnë kimikate të dëmshme kur ka alternativa të shëndetshme në dispozicion?

  • 1. Lajmet shkencore. 25 tetor 2003, vëll 164, f.266
  • 2. http://www.epa.gov/pcb/effects.html
  • 3. Kanceri. 1 dhjetor 2000, vëll 89 (11) f. 2315-21.
  • 4. Departamenti Amerikan i Arsimit, 2002
  • 5. http://www.iceh.org/pdfs/LDDI/2004NIHMeeting

Video about 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process

You can see more content about 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process on our youtube channel: Click Here

Question about 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process

If you have any questions about 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process

Rate: 4-5 stars
Ratings: 2009
Views: 14583041

Search keywords 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process

1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process
way 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process
tutorial 1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process
1.How Does An Animal Get Its Energy Describe The Process free
#Hidden #Health #Hazards #Babys #Nursery

Source: https://ezinearticles.com/?Are-There-Hidden-Health-Hazards-In-Your-Babys-Nursery?&id=170789