1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal Pros and Cons Of Vegetarianism

You are searching about 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal, today we will share with you article about 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal is useful to you.

Pros and Cons Of Vegetarianism

Vegjetarianizmi përkufizohet si “praktikë e abstenimit nga konsumimi i mishit – mishi i kuq, shpendët, ushqimet e detit dhe mishi i çdo kafshe tjetër”. (1)

Në përvojën time, “të jesh vegjetarian” mund të jetë një thikë me dy tehe.

Mund të çojë në përfitime masive shëndetësore – kur bëhet siç duhet.

Unë vetë kam ushqime vegjetariane dhe ditë të tëra perimesh dhe ato më ndihmojnë jashtëzakonisht.

Përfitimet më të mëdha nga një dietë me bazë bimore janë:

Ushqimi i papërpunuar është i mirë për ju për shkak të enzimave dhe ne duhet të hamë më shumë ushqim të papërpunuar sesa të gatuar.

Problemet e tretjes mund të largohen (për shkak të prebiotikëve që gjenden në perime)

Rrit marrjen e antioksidantëve nëpërmjet frutave dhe perimeve.

Dietat e rrepta mund të ndihmojnë në promovimin e disiplinës dhe vetëkontrollit (dhe çmendurisë;-) )

Herë të tjera e kam parë që të çojë në probleme shëndetësore kur ndiqet gabimisht, mangësi ushqimore dhe probleme të shëndetit mendor si depresioni (të gjitha nëpërmjet mungesës së B12).

Probleme të tjera shëndetësore që zakonisht lidhen me vegjetarianizmin janë anemia, zbehja (ngjyra e zbehtë), plogështia (mungesa e interesit ose energjisë) dhe rezistenca e dobët ndaj infeksionit.

Më lejoni t’i shpjegoj të gjitha në këtë artikull javësh dhe t’ju ofroj disa zgjidhje reale për ta bërë të qenit vegjetarian një përvojë pozitive.

Sot do të përshkruaj një plan në të cilin mund të përfitoni të gjitha përfitimet e të qenit vegjetarian pa problemet e lidhura me mungesën.

Arsyet kryesore pse njerëzit vendosin të bëhen vegjetarianë janë:

Etike & Morale – Shumica e njerëzve e bëjnë këtë sepse janë kundër therjes së kafshëve për ushqim, ata ndihen mjaft të fortë për të për të ndaluar ngrënien e mishit dhe produkteve të tjera të bëra nga therja e kafshëve.

Fetare – Disa e bëjnë këtë për shkak të besimeve fetare.

Shëndeti – Disa e bëjnë këtë për arsye shëndetësore, ka shumë arsye të ndryshme shëndetësore pse njerëzit bëhen vegjetarianë, disa prej të cilave do t’i diskutojmë. Disa njerëz e bëjnë këtë si një përpjekje për të humbur peshë.

Financiare – Disa njerëz e bëjnë këtë sepse mund të kursejnë shumë para në planin afatgjatë. Proteina është e shtrenjtë, por kjo strategji është e gabuar nëse më pyet mua. Çdo para që kurseni mund të duhet të shpenzohet për faturat dentare, fizioterapi dhe trajtime, si dhe ditë të humbura nga puna.

Në këtë artikull unë do të fokusohem më shumë në të mirat dhe të këqijat ushqyese sesa të përfshihem në arsyet pse njerëzit bëjnë zgjedhjen për t’u bërë vegjetarian.

Llojet e ndryshme të vegjetarianëve

Teknikisht ka edhe (shumë) lloje të ndryshme vegjetarianësh, disa prej të cilëve i detajoj më poshtë. Dallimi kryesor normalisht është nëse personi do të hajë vezë, bulmet apo peshk.

Ka lakto-vegjetarianë që hanë qumësht, ovo-vegjetarianë që hanë vezë.

Pesko-vegjetarianizëm që hanë peshk dhe/ose ushqim deti.

Njerëzit mund të jenë gjithashtu lakto-ovo-pesco-vegjetarianë ose ndonjë variacion.

Një vegan është një nga llojet më të rrepta të vegjetarianëve dhe dieta e tyre nuk përfshin, bulmet, vezë apo peshk.

Disa veganë as nuk hanë mjaltë sepse bleta e ka bërë atë.

Shumë vegjetarianë hanë shumë karbohidrate të përpunuara dhe produkte soje për të kompensuar mosngrënjen e mishit.

Unë ha më shumë perime se disa perime që di

I bëj rregullisht klientët të plotësojnë ditarët e ushqimit dhe shumë “vegjetarianë” me të cilët kam punuar janë ngrënës shumë të varfër. Unë ha më shumë sallatë, perime dhe ushqim të papërpunuar se ndonjë prej tyre dhe nuk jam perime.

Ka edhe njerëz të quajtur me shaka “Grainetarian”.

Unë kam punuar me shumë vegjetarianë gjatë viteve, shumë që e bëjnë mirë dietën e tyre dhe janë shumë të ndërgjegjshëm për ushqimin e tyre.

Pjesa më e madhe e informacionit këtu është shumë e dobishme për njerëzit që unë i quaj (vegjetarianë dembelë) “drithëtarë”, duke pasur parasysh mbështetjen e tyre tek drithërat, gruri, buka, makaronat dhe orizi.

Një zonjë raportoi se recetat në librat e gatimit vegjetarian bazohen kryesisht në drithëra.

Në rast se nuk e kishit marrë me mend tashmë – të qenit drithërues NUK është një lëvizje e mirë shëndetësore!

Shumë vegjetarianë nuk kanë problem me shtimin në peshë.

Disa kanë probleme me të qenit shumë të hollë, por një drithërues në fakt mund të jetë mbipeshë për shkak të konsumit të shumë drithërave.

Ushqim vegjetarian i përpunuar

Një nga problemet me të cilat përballen vegjetarianët sot janë ushqimet tona të përpunuara ‘armiku’!

Të gjithë kanë tendencë të kenë përbërës të fshehur, kështu që duhet pasur kujdes kur hani karbohidrate të përpunuara dhe ushqime të paketuara vegjetariane, si mishi i rremë dhe produktet e ushqimit të gatshëm.

Imitim i mishit

Gjithmonë kam thënë se një vegjetarian që ha një salsiçe, proshutë, gjeldeti ose një burger të rremë më duket pak e çuditshme. (Kush jam unë për ta quajtur dikë të çuditshëm!) Plus kur hani këto produkte, sasia juaj e sojës kalon nga çatia. Soja është shumë e përpunuar dhe mund të shkaktojë çekuilibër hormonal.

A është vegjetarianizmi më i shëndetshëm për ju?

Shumica e njerëzve do të ishin të prirur të mendonin po, dhe është e lehtë të kuptohet pse. Gjithçka ka të bëjë me mënyrën se si e bëni.

Hulumtimi

Ka shumë kërkime për të mbështetur se një dietë vegjetariane është më e mirë (në shumë nivele) sesa një stil tipik perëndimor – dieta e ngrënies së mishit – me këtë jam dakord. Është më mirë se dieta tipike në Mbretërinë e Bashkuar me siguri.

Sidoqoftë, këto studime kërkimore krahasojnë kryesisht mishngrënësit (popullata e zakonshme) që ndonjëherë pinë duhan, pinë alkool dhe hanë një shumëllojshmëri ushqimesh të përpunuara me sheqer, kundër vegjetarianëve, të cilët në përgjithësi nuk priren të mos pinë duhan, të pinë aq shumë alkool ose të kënaqin sheqerin. dhe ushqimet e përpunuara.

Ashtu siç bëri ky këtu.

Një studim në shkallë të gjerë zbuloi se vdekshmëria nga sëmundja ishemike e trurit ishte 30% më e ulët tek meshkujt vegjetarianë dhe 20% më e ulët tek femrat vegjetariane krahasuar me jo-vegjetarianët. (2)

Një “jo vegjetarian” është popullsia kryesore, kështu që ky nuk është një krahasim i drejtë për të thënë, një person me një dietë të shëndetshme që përmban burime shtazore (jo një dietë tipike në Mbretërinë e Bashkuar nëse ju pëlqen).

Dhe as ky nuk është një krahasim i drejtë. Ky studim raportoi se një dietë vegjetariane do të çojë në uljen e presionit të gjakut dhe më pak probleme me sëmundjet e zemrës, hipertensionin, sindromën metabolike dhe diabetin e tipit 2. (3)

Hulumtimi do të dalë gjithmonë në favor të dietës vegjetariane në këtë situatë.

Megjithatë, hulumtimi që sfidon premisën bazë të vegjetarianizmit – që ju mund të merrni gjithçka që ju nevojitet (në mënyrë ushqimore) nga një dietë vegjetariane ose vegane – është e gjerë dhe për mendimin tim një grup më i fortë kërkimi.

Duket logjike që një dietë vegjetariane do të humbiste gjërat duke hequr një grup të tërë ushqimor.

Ja çfarë kishte për të thënë një studiues holandez i quajtur PC Dagnelie për rreziqet e një diete vegane dhe vegjetariane

“Një dietë vegane… çon në rrezik të shtuar të mungesës së vitaminës B12, vitaminës B2 dhe disa mineraleve, si kalciumi, hekuri dhe zinku… edhe një dietë lakto-vegjetariane prodhon një rrezik në rritje të mungesës së vitaminës B12 dhe ndoshta disa minerale të tilla si hekuri.” (4)

Gjithashtu u tha se këto mangësi mund të ndikojnë negativisht jo vetëm në rritjen fizike, por edhe në zhvillimin neurologjik.

Kështu, ndjekja e një diete vegane gjatë shtatzënisë është potencialisht një recetë për katastrofë.

Të jesh vegjetarian ose vegan është më i shëndetshëm nëse e kuptoni siç duhet, pak si kripa.

Logjikisht, nëse keni jetuar një mënyrë jetese tipike perëndimore dhe filloni të hani shumë fruta dhe perime të freskëta, drithëra dhe bishtajore (duke u bërë një perime), mund t’ju bëjë të ndiheni mirë.

Ju dëshironi të mendoni se diçka që ju bën të ndiheni kaq mirë do të ketë efekte afatgjata, megjithatë është gjetur se përfitimet e dietës vegjetariane, veçanërisht dietës vegane mund të zvogëlohen me kalimin e kohës.

Arsyet që përfitimet zvogëlohen janë kryesisht për shkak të mangësive ushqyese.

Dieta vegjetariane i mungon proteina cilësore, disa vitamina (kryesisht B12), minerale dhe acide yndyrore esenciale.

Mungesa e kolesterolit, vitaminës D dhe vitaminës B12 është një recetë për luhatjet e humorit dhe depresionin.

Trupi ka nevojë për kolesterol, vitaminë A, vitaminë D dhe lëndë ushqyese të tjera shtazore për prodhimin e hormoneve. Një dietë vegjetariane pa këto lëndë ushqyese është gjithashtu një recetë për problemet hormonale, problemet e menopauzës, lodhjen dhe pakësimin e dëshirës seksuale.

Mungesa e B12 është shumë e zakonshme tek veganët dhe vegjetarianët që nuk hanë vezë.

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë anemi, lodhje dhe çrregullime neurologjike. Vitamina është thelbësore për ndarjen e qelizave, energjinë dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

B12 gjendet në vezë dhe mish organesh, kështu që një vegjetarian në teori do të jetë në rregull.

Një citim qesharak nga një ekspert i hormoneve që kam takuar, Dr Eric Serrano, ai tha “Vegjetarianëve nuk u pëlqen seksi”.

Ju të gjithë e dini se unë jam një adhurues i madh i një diete natyrale që përmban shumë fruta dhe perime të freskëta organike, por gjithashtu më pëlqen të përfshij mishin në dietën time.

Shpesh më pyesin “Cili është lloji më i mirë i dietës?” Unë gjithmonë them, një që funksionon, por në të vërtetë është – një e ekuilibruar, që funksionon për ju.

E lexova këtë term i cili ishte i duhuri për mua personalisht “Jo-vegjetarian dhe i ndërgjegjshëm shëndetësor”, në thelb jam një hanë i shëndetshëm (në pjesën kryesore), asgjë e komplikuar.

Të jesh apo të mos jesh vegjetarian

E gjitha varet nga mënyra se si i qaseni – mund të funksionojë.

Nëse e bëni siç duhet, atëherë po, mund të jetë mirë, por nëse e bëni gabim, mund të jeni në një pozitë më të keqe se kur e keni filluar.

Potencialisht, nëse konsumoni vegjetariane, do të hiqni dorë nga ushqimet e pashëndetshme si burgerë, salcice, qebap, disa – ushqime të skuqura, kerri, pjata kineze dhe pica.

Pra, gjëja e rëndësishme është se me çfarë i zëvendësoni këto ushqime, është e qartë se askush nuk do t’i heqë ato dhe nuk do t’i zëvendësojë me më shumë ushqime.

Ajo që duhet të keni kujdes është të mos e hiqni mishin dhe ta zëvendësoni me tonelata bukë, mish të rremë, vakte me perime të përpunuara dhe makarona (siç bën një drithëror). Siç kam thënë, kjo do të çojë në shtim në peshë sesa në humbje peshe.

Një nga arsyet kryesore pse ha mish është shija, ka kaq shumë lloje të ndryshme dhe kaq shumë gjëra të ndryshme që mund të bëni me mishin, saqë është një domosdoshmëri në pjatën time!

Kështu që unë kam peshuar disa nga të mirat dhe të këqijat kryesore të vegjetarianizmit dhe kam hedhur mendimin tim mbi të.

Për mua jam pro mishit dhe mendoj se do të jem gjithmonë. Përveçse proteina me cilësi të mirë është e shëndetshme për ne, shija dhe kënaqësia nga ngrënia e mishit qëndron atje si një nga arsyet e mia kryesore për të ngrënë mish, vetëm sigurohuni që të jetë mish cilësor.

Pra, nëse e keni lexuar këtë artikull dhe jeni vegjetarian (ose po mendoni të bëni hapin), atëherë së pari sigurohuni që po e bëni atë në mënyrë korrekte dhe për arsyet e duhura.

Në një artikull nga Sally Fallon Morell në westernprice.org kishte një deklaratë interesante

“Vegjetarianët dhe veganët që dëshirojnë të bëjnë një deklaratë politike duhet të përpiqen për konsistencë. Lopët theren jo vetëm për të vendosur biftek në tryezë, por për të marrë përbërës të përdorur në sapunë, shampo, kozmetikë, plastikë, farmaceutikë, dyllë (si në qirinj dhe shkumësa me ngjyra ), materiale moderne ndërtimi dhe lëng hidraulik frenash për aeroplanë. Membrana që dridhet në telefonin tuaj përmban xhelatinë viçi. Kështu që për të shmangur hipokrizinë, vegjetarianët duhet gjithashtu të përmbahen nga përdorimi i çdo gjëje plastike, të flasin në telefon, të fluturojnë në aeroplan, të lejojnë fëmijët e tyre përdorin shkumësa me ngjyra dhe jetojnë ose punojnë në ndërtesa moderne.”

Qasja ime ndaj vegjetarianizmit – hani shumë fruta dhe perime, përpiquni të përfshini peshk dhe vezë dhe pak bulmet (nëse ju lejon ndërgjegjja), hani shumë arra dhe yndyrna të mira si avokado, vaj ulliri ekstra të virgjër, vaj kokosi dhe gjalpë normale. .

Këshilla ime – mos u bëni një vegan plotësisht, puna e saj e vështirë dhe ju do të luftoni në planin afatgjatë.

Është absolutisht thelbësore që të merrni lëndët ushqyese të rëndësishme (proteina, vitamina, minerale dhe yndyrna) që normalisht do të merrni nga mishi nga burime të tjera ushqimore.

Mangësitë e zakonshme ushqyese për veganët dhe vegjetarianët përfshijnë mungesën e kalciumit, jodit, hekurit, acideve yndyrore omega 3, proteinave, vitaminës B12, vitaminës D dhe zinkut. Pra, ose hani ushqime që përmbajnë ato ose merrni një suplement.

?A e dinit? Mungesa e vitaminës B-12 mund të mbetet e pazbuluar tek njerëzit që hanë një dietë vegane. Kjo për shkak se dieta vegane është e pasur me një vitaminë të quajtur folate, e cila mund të maskojë mungesën e vitaminës B-12 derisa të shfaqen probleme të rënda.

Është më e vështirë sa më afër të jesh vegan, për mendimin tim.

Ju mund të jetoni një mënyrë jetese po aq të shëndetshme si vegjetarian apo mishngrënës për sa kohë që e bëni siç duhet.

Dua të di se çfarë mendoni më poshtë.

Faleminderit,

Richard

Referencat

1. “Çfarë është një vegjetarian?”. Shoqëria Vegjetariane. Marrë më 11 dhjetor 2010.

2. Key et al. Vdekshmëria tek vegjetarianët dhe jo-vegjetarianët: gjetje të detajuara nga një analizë bashkëpunuese e 5 studimeve të ardhshme, American Journal of Clinical Nutrition, 70 (3): 516S.

3. Rizzo NS, Sabaté J, Jaceldo-Siegl K, Fraser GE. Modelet e dietës vegjetariane shoqërohen me një rrezik më të ulët të sindromës metabolike: Studimi Shëndetësor Adventist-2. Kujdesi për Diabetin. 2011 maj; 34 (5): 1225-7

4. Dagnelie PC. Të ushqyerit dhe përfitimet shëndetësore dhe rreziqet e mundshme të vegjetarianizmit dhe konsumit të kufizuar të mishit në Holandë. Ned Tijdschr Geneeskd. 2003 5 korrik 147 (27): 1308-13.

Video about 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal

You can see more content about 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal on our youtube channel: Click Here

Question about 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal

If you have any questions about 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal was compiled by me and my team from many sources. If you find the article 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5310
Views: 81663550

Search keywords 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal

1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal
way 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal
tutorial 1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal
1 Discuss The Advantages Of Group Living For An Animal free
#Pros #Cons #Vegetarianism

Source: https://ezinearticles.com/?Pros-and-Cons-Of-Vegetarianism&id=7895741